Гетьман Opinions. Благодійники або цинічні ділки: кому Буряк, Мішок та Божко віддають Запоріжжя?

Поділитися:

Депутат Запорізької міської ради Віталій Рябцев – про ризики співробітництва Запоріжжя з міжнародною фінансовою корпорацією.

В рубриці “Гетьман Opinions” “Гетьман” публікує опінії, суб’єктивні (але експертні) думки щодо актуальних питань бізнесу та політики, які надаватимуться ексклюзивно для “Гетьмана” чи передруковуватимуться з дозволу авторів.

Цього разу спеціально для “Гетьмана” Віталій Рябцев, депутат Запорізької міської ради (фракція “Батьківщина”), пояснює, які загрози він бачить у співробітництві запорізької мерії з корпорацією IFC:

– На останній сесії Запорізької міської ради мерія не тільки продавила рішення про непотрібний кредит на 500 млн грн, але й збільшення до 55 млн євро (більше 1,6 млрд грн!) запозичень у IFC – Міжнародної фінансової корпорації. 

Цю організацію постійно згадують в контексті “співробітництва” з місцевою владою. Також, як відомо, вона є частиною міжнародної організації World Bank.

Все це створює ілюзію, що IFC – якась “корпорація добра”, яка разом з іншими нашими “західними партнерами” ніяк не дочекається, щоб дати Запоріжжю грошей на розвиток міста. Перший заступник запорізького міського голови Сергій Мішок, коли узгоджував останні деталі цього кредиту на 1,6 млрд грн від IFC, буквально так і казав, мовляв, яка велика честь отримати гроші в борг саме від цієї компанії.

Насправді все не так просто і гарно!

Щоб бути більш об’єктивними, давайте подивимося, що пишуть і говорять про IFC не в Запоріжжі та Україні, а на Заході?

В минулому році ЗМІ звинувачували IFC та World Bank в фінансуванні проектів, що завдали велику екологічну та соціальну шкоду в Амазонії. Що цікаво, прямо в публікації зазначається, що Світовий банк запроваджує нові, більш прогресивні екологічні та соціальні стандарти, які, щоправда, не поширюються на IFC.

В цьому досліджені наведений десяток прикладів, як IFC фінансує компанії (здебільшого в країнах “третього світу”), що ухиляються від сплати податків.

А ось відома організація Transparency International “висловлює занепокоєння”, що сама IFC не є прозорою структурою – попри мільярдні інвестиції по всьому світу.

Також IFC через своїх позичальників опинялась в епіцентрі корупційних скандалів в Африці та Центральній Америці.

Можливо, це все побічні ефекти від бажання давати допомогу найбіднішим і вкладатися в ризиковані проекти?

Насправді, ні. Інше дослідження показує, що IFC навпаки ухиляється від ризикованих інвестицій, в той же час з великим задоволенням інвестує в Німеччину, Італію, Китай, а з ще більшим задоволенням – в проекти з державними гарантіями, тобто з мінімальними ризиками і гарантіями повернення кредиту з відсотками. Простіше кажучи, з гарантіями заробітку.

Просто один приклад: за даними Washington Times, в 2011 році IFC надала 26 мільйонів доларів кредитів одному з найбагатших людей світу (!) на будівництво елітного готелю (!).

Нічого кримінального, але відтепер маємо знати: IFC – звичайна фінансова установа, мета якої прибуток, а не розбудова цивілізованих суспільств, самостійних громад і таке інше.

А тепер кілька прикладів того, які у IFC плани щодо Запоріжжя. (Спойлер: вони аналогічні планам і в інших країнах – добре заробити з якомога меншими ризиками).

Нагадаю, що план концесії IFC міського аеропорту Запоріжжя, який наробив так багато шуму і з яким зібралася боротися “Партія Буряка”, створювала IFC. Я вже багато розповідав про те, що реконструйований за кошт громади аеропорт скоріше за все використовуватимуть приватні фірми. І зароблятимуть, не вклавши ні копійки в розбудову терміналу та летовища. Заробить на цьому і IFC.

Ось IFC планує фінансувати будівництво “розумного міста” в Запоріжжі на більше ніж 50 мільйонів євро. “Запоріжсталівські” ЗМІ навіть боязко кажуть, що IFC планує “реалізовувати” цей проект. Або пишуть, що корпорація збирається “інвестувати” в запорізьку інфраструктуру…

Це маніпуляції! Не “фінансувати”, не “реалізовувати” і не “інвестувати” – IFC буде КРЕ-ДИ-ТУ-ВА-ТИ цей проект. А кредит звичайно доведеться повертати. Чи потрібно брати “в борг”, чи потрібно брати гроші саме на smart city, чи потрібно брати в борг саме у IFC і саме таку суму? Про це містян, та й депутатів Запорізької міської ради не дуже і питали. До речі, кредиту ми ще і в очі не бачили, а 3 мільйона за консультації IFC вже мали заплатити.

В своєму стилі IFC при всьому цьому майже не ризикує. Будівництво терміналу аеропорту кредитує державний “Укргазбанк”, якому міська влада разом з “заводською” більшістю віддали під заставу “Славутич-Арену”. Тобто своє “Укргазбанк” отримає. І до речі, в свою чергу IFC збирається в найближчому майбутньому… придбати “Укргазбанк”!

Кредит Запорізькій міськраді на smart city – теж неризикований. З бюджетних коштів кредит точно віддадуть.

І, судячи з меморандуму, який з IFC підписала міська влада в травні минулого року, у корпорації ще великі плани на Запоріжжя: “місто розраховує отримати підтримку в реалізації проектів у сфері водопостачання і водовідведення, централізованого теплопостачання, громадського електротранспорту, енергоефективності, розвитку інфраструктури”. Перекладаю: на “мові фінансистів” це означає нові кредити, нові застави і нові борги для Запоріжжя.

До речі, цитата вище – це слова міського голови Володимира Буряка. Він широко розкриває двері міста перед IFC. Хоча й іноді дозволяє собі “вольності”, як-то висловитися проти концесії аеропорту (але це не страшно, коли є слухняна більшість, яка може все прийняти і без участі міського голови).

Але головних комунікаторів між “заводомерією” та IFC двоє. Один – це згаданий перший заступник мера Сергій Мішок, який зустрічається з представниками корпорації в Запоріжжі та на сесіях презентує проекти щодо цієї співпраці.

А от інший комунікатор – це депутат Запорізької міської ради та колишній фінансовий директор “Запоріжсталі” Руслан Божко. Він цього не приховує: на його офіційній сторінці у Фейсбуці ледь не кожен другий пост присвячений IFC. Чому переговори з іноземними компаніями від імені міста веде депутат міськради (нехай і голова комісії), хто давав йому повноваження та організовував і оплачував численні відрядження і чим в цей час займались мер, його заступники та керівники департаментів – все це питання риторичні.

Вочевидь, якщо вже почав будувати в Запоріжжі новий “золотий офіс” тіньової влади, стає важко зупинитися.