Конкуренція між державою та бізнесом: у IT-фонда, анонсованого Олексієм Гончаруком, вже є конкурент від приватної компанії

Поділитися:

4 вересня на зустрічі з представниками IT-індустрії прем’єр-міністр Олексій Гончарук та віце-прем’єр-міністр з питань діджиталізації Михайло Федоров анонсували створення державного фонду IT Creative. Цей фонд за планом наповнять за рахунок спеціального податку з «айтішних» ФОПів, а використають його кошти на стипендії, гранти, розвиток освіти — тобто на «виховання нових ІТ-спеціалістів». Тим часом одна з українських компаній оголосила про свою приватну ініціативу, яке може скласти конкуренцію державі в деяких урядових планах.

2 вересня запорізька група компаній Global Genesis провела переговори щодо відкриття в Україні центру креативних технологій Tumo, започаткованого американським бізнесменом, та який вже представлений у Вірменії, Лівані, Франції (за підтримки мера Парижа), готується до відкриття в Албанії та в Німеччині за ініціативи Ангели Меркель. Про це повідомив сьогодні у Facebook генеральний директор групи компаній Артур Гарслян.

Цікаво, що завдання центрів Tumo збігається з планами нового українського Кабміну: виховати для країни спеціалістів у креативних індустріях та сучасних технологіях. Ще більш цікаво, що Global Genesis, яка працює над створенням Tumo в Україні, організовує також цієї осені International IT Forum за підтримки Офісу президента та за участі згаданого вище віце-прем’єра Михайла Федорова.

Тож чи не є новий новий приватний проект та майбутній фонд IT Creative частинами одного плану? Про це «Гетьман» запитав у самого гендиректора Global Genesis та організатора International IT Forum Артура Гарсляна.

— Дійсно, прогрес в наших переговорах щодо відкриття Tumo в Україні майже співпав в часі з діалогом між новою владою та представниками IT-бізнесу, але це не більше ніж збіг, — зазначає Артур Гарслян. — Наші перемовини тривають більше ніж півроку, а сама ідея — «привезти» Tumo в Україну — виникла більше року тому… Насправді я сам був здивований: щойно ми провели в Єревані переговори про проект, який забезпечить країні масове «поповнення» IT-спеціалістами, як з новин дізнаємося про аналогічні плани уряду.

— Розкажіть детальніше, що таке Tumo та чи справді його ідея співпадає з заявленими ідеями Кабміну?

Артур Гарслян, Global Genesis

— Tumo — центр креативних технологій, який благодійники відкрили в Єревані в 2011 році. На сьогодні це вже навіть не «центр», а «центри», тому що ініціатива охопила не тільки декілька міст, але й декілька країн. Tumo — майданчик, де молодь має можливість паралельно з навчанням в школі чи «традиційному» професійному навчальному закладі опановувати «навички ХХІ століття»: мова не лише про робототехніку, веб-технології чи програмування, але також про дизайн, створення музики та фільмів — загалом півтора десятки напрямків.

З одного боку, навчання в центрі відбувається легко і демократично: особиста присутність необхідна лише кілька годин на тиждень, обраний предмет можна вивчити відносно швидко чи навпаки «затриматись» або навіть просто змінити — щоб знайти справді «свою» справу. З іншого боку, в Tumo чудові умови для навчання: там викладають досвідчені практики з Google, Disney, Airbnb, Microsoft, Apple тощо; є можливість працювати з сучасною технікою; контент постійно вдосконалюється.

Ми ще не знаємо, як саме діятиме анонсований IT Creative, але як я розумію, проекти, схожі на Tumo, можуть стати частиною реалізації цієї ідеї нового уряду. Центр має вже 6 тисяч випускників та ще 19 тисяч студентів, які отримали чи отримують знання та навички, найбільш затребувані в сучасному світі. Тобто це на сьогоднішній день цілком успішний кейс розвитку людського капіталу.

— За нашою інформацією, на закритих зустрічах IT-лідерів з новим урядом питання коштів фонду IT Creative викликало ледь не найбільш гострі дискусії. По-перше, багато з IT-бізнесменів не розуміють, чому раптом мають дістати зі своєї кишені ще додатковий податок. По-друге, є недовіра щодо управління цими грошима — а це буде, як заявлено, сума в 500 млн грн з подальшим зростанням…

— Я налаштований більш оптимістично: це правильна ідея і якщо IT Creative очолить людина, яка «горить» ідеєю розвитку країни, то отримаємо дуже добрі результати. Що ж до фінансових питань, то мені важко зараз оцінити, наскільки правильним є такий підхід до наповнення фонду, але хочу зазначити: якщо я сьогодні роблю внесок в розвиток території, на якій я веду бізнес, в майбутньому це принесе великі дивіденди всім і зокрема моєму бізнесу. Global Genesis проводить International IT Forum, Investment Business School проекти, про які мене завжди питають, навіщо я вкладаю в них кошти компанії. Насправді мотивація саме така: якщо зараз інвестуємо в свою країну (навіть у вигляді податків, як це пропонується для IT Creative) в майбутньому отримаємо значно більше.

— В такому випадку чи вважаєте ви державу своїм конкурентом у питанні виховання нових IT-фахівців для країни? З таким потужним фінансовим та адміністративним ресурсом майже неможливо конкурувати приватній компанії…

— Плани Кабміна у розвитку людського капіталу в Україні я цілком підтримую. Це дуже важливо для нашої держави, і це правильний вектор розвитку. Звичайно можна було б сказати, що ми в певному сенсі конкуренти, якщо рухаємось в одному напрямку, ще й паралельно говоримо про нові ініціативи, які багато в чому перекликаються. Звичайно, якщо IT Creative працюватиме ефективно, будь-кому з бізнес-середовища буде важко скласти йому конкуренцію. Але я вважаю, що це не стільки конкуренція, скільки спільна справа. Наші проекти і, сподіваюсь, майбутній IT Creative спрямовані на довгостроковий розвиток: створення цілого покоління українських фахівців в IT та креативних індустріях, які забезпечать всій країні вихід на якісно новий рівень.

Фото – з facebook-сторінок Артура Гарсляна та Tumo