13% міського бюджету Запоріжжя витрачається на дофінансування комунальних підприємств – дослідження Центру “Ейдос”

Поділитися:

19 листопада 2020 року відбувся Круглий стіл на тему: “Оцінка ефективності діяльності, фінансової прозорості та підзвітності комунальних підприємств Запоріжжя”.

В роботі круглого столу взяли участь представники запорізьких неурядових організацій, місцевих ЗМІ і експерти Центру “Ейдос”. Представники комунальних підприємств Запоріжжя проігнорували захід.

Експерти Центру “Ейдос” презентували результати оцінки діяльності комунальних підприємств Запоріжжя. Дослідження проводилося в Одесі, Запоріжжі, Луцьку та Сумах і включало в себе: фінансовий аналіз діяльності підприємств за 2018-2019 рр., аналіз проведених закупівель та виконання вимог ЗУ “Про публічні закупівлі” підприємствами за 2018-2019 рр., аналіз рівня інформаційної відкритості та прозорості, дотримання керівниками комунальних підприємств вимог ЗУ “Про запобігання корупції”.

Експерт Центру “Ейдос” Катерина Багацька презентувала результати дослідження фінансового стану комунальних підприємств Запоріжжя. КП показали середній рівень рентабельності серед досліджуваних міст, при цьому 23 КП є прибутковими. Запоріжжя – єдине місто, серед тих що досліджувалися, підприємства якого показало позитивне сальдо, тобто загальна сума прибутків Запорізьких КП перевищує суму збитків збиткових КП. Жодне підприємство, окрім КП “Основаніє”, не перебуває на межі банкрутства.

Це може пояснюватися тим, що за період, який охоплювався дослідженням, на дофінансування комунальних підприємств було витрачено 13,1% міського бюджету! Для порівняння, Одеса, яка має 35 КП, витрачає на дофінансування підприємств лише 2,3% міського бюджету!

При цьому міська рада має звернути особливу увагу на КП “Дубовий Гай”, КП “Титан” та КП “Управління капітального будівництва”, які втрачають динаміку капіталу та переходять в розділ збиткових. КП “Міськксвітло” та КП “Електротранс”, незважаючи на значні вливання з міського бюджету, все одно нарощують збитковість. А прибутки Водоканалу та концерну “Міськтепломережі” досягаються за рахунок дофінансування з бюджету. Разом з тим, порівняно з іншими містами, в Запоріжжі функціонує багато високорентабельних підприємств, які самостійно або майже самостійно забезпечують свою діяльність. Серед них: Градпроект, Міське інвестиційне агентство, Туристично-інформаційний центр, ККП Жовтневого району, Аеропорт, Ринок і Стоматполіклініка №5.

Експерт Центру “Ейдос” Ольга Зеленяк презентувала результати аналізу публічних закупівель комунальних підприємств Запоріжжя. Дослідження виявило, що у 2019 році 31% комунальних підприємств не використовувало електронну систему закупівель Prozorro для здійснення конкурентного відбору постачальників. При цьому, це найкращий показник серед міст, що досліджувалися. Для порівняння, в Сумах цей показник становить 69%.

Частка неконкурентних закупівель є більшою, ніж конкурентних у КП “Запоріжремсервіс”, КП “Наше місто”, КП “Титан”, КП “Запорізьке міське інвестиційне агентство” та КП “Центр управління інформаційними технологіями”. Це не є порушенням, але використання конкурентних закупівель зазвичай призводить до економії коштів. Рівень економії від очікуваної вартості закупівель теж доволі скромний – не більше 7%. Це, зокрема, може бути пов’язано з низьким показником середньої кількість тендерних пропозицій в закупівлях комунальних підприємств – 2-3 учасника на закупівлю. Взагалі, бізнес часто ігнорує закупівлі запорізьких КП. За 2018-2019 рр. 850 тендерів на загальну суму 1 548 187 166 грн. не відбулися через відсутність учасників!

 

Запорізькі підприємства у 2019 році також відзначилися доволі високою часткою розірваних договорів – 14% від завершених договорів. Всього за період 2018-2019 р.р. було розірвано 433 договори на суму 239,6 млн.грн. При цьому за цими договорами встигли сплатити 85,4 млн.грн.! Цей показник сформували наступні підприємства: КП «Запоріжремсервіс» розірвав 196 договорів на загальну суму 27 330 067 грн., КП «Наше місто» – 177 договорів на 25 584 806 грн., а КП “Управління капітального будівництва” розірвало 34 договори на найбільшу суму – 156 876 601 грн.

Експертка Центру “Ейдос” Гюнель Бабакішієва відмітила, що комунальні підприємства Запоріжжя показали високі результати по повноті опублікування інформації про свою діяльність, зокрема, фінансової звітності, як того вимагає Господарський кодекс. При цьому звітування інформація про керівників і їх діяльність, на жаль, на низькому рівні. Зокрема, 31 з 33 КП не розміщує інформацію про принципи формування та розмір винагороди керівника, і лише 4 КП опублікували річні звіти керівників.

Не всі комунальні підприємства Запоріжжя зареєстровані на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів. І тільки третина підприємств систематично публікують інформацію на порталі. При цьому КП м. Запоріжжя показали найкращий результат виконання вимог ЗУ “Про доступ до публічної інформації”. Підприємства отримали запит з проханням надати копії наказів про преміювання керівника і переважна більшість з них (26 з 33) надали відповідь вчасно і в повному обсязі. Жодне підприємство не надало неправомірної відмови у наданні інформації.

Що стосується дотримання керівниками КП вимог фінансового контролю – не всі керівники КП вчасно оприлюднили електронні декларації. Суттєво затримали оприлюднення керівник ВРЕЖО №7 та Міжнародного аеропорту Запоріжжя.

Дослідження проводилося Центром “Ейдос” за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні.

Результати дослідження та рекомендації експертів також будуть передані до виконкому Запорізької міської ради та комунальним підприємствам Запоріжжя.