«Легше кооперуватися з тими, кому довіряєш та з ким поділяєш цінності», – ветеран АТО про «ветеранський» бізнес та спільні проблеми українських бізнесменів

Поділитися:

Анексія Криму та війна на сході країни парадоксальним чином вплинули на соціальний уклад в державі. З одного боку, збільшилась чисельність соціально вразливих категорій населення та навіть утворилася нова для України категорія – вимушених переселенців з Криму і Донецької та Луганської областей. З іншого боку, з’явилася й нова численна та активна група людей в українському суспільстві – українські ветерани російсько-української війни. Вони руйнують стереотипи та змінюють країну проектами особистої та колективної соціальної відповідальності. З керівником одного з таких ветеранських проектів – Ветеранського соціального підприємства UVV Engineering, Олександром Білецьким, ми поспілкувалися.

– Пане Олександре, коли вперше прийшла ідея створення власного бізнесу?

– Коли прийшли з війни… Тоді стало зрозуміло, що не лише на лінії вогню йде протистояння. Тому UVV Engineering є певним маніфестом у сфері укріплення національної економіки, кристалізації соціальної солідарності, налагодження суспільного діалогу та вшанування праці ветеранів за життя…

– З огляду на ресурсомісткість будь-якого бізнесу, як починалася історія UVV Engineering? Чи були труднощі з пошуком інвесторів, вивченням ринку?

– Історія UVV Engineering почалася з ідеї, по допомогу до інвесторів ми не зверталися. Взагалі, малий бізнес – це дуже складний бізнес, тому я б сказав, що ми продовжуємо працювати завдяки колективниму ентуазіазму.

– Хто працює на підприємстві?

– Кістяк нашої організації початково складався з 4 ветеранів, але поступово ми розширюємося і наразі команда налічує 10 осіб. Маємо розуміти, що хлопці пройшли тернистий шлях війни, і, повернувшись, легше кооперуватися з тими, кому довіряєш та з ким поділяєш цінності. Отож, окрім безпосередньої роботи над поточними проектами, створюючи UVV Engineering, ми керувалися ще міркуваннями стосовно сприятливих умов праці для ветеранів.

– Бізнес сьогодні – це про цінності. UVV Engineering дуже яскравий приклад цього твердження. Чому для самовираження було обрано саме концепт безпечного міста?

– Ми орієнтувалися на інновації та продукти, які ще ніхто не виробляє. Тому нашим першим проектом стала розробка та створення бетонних острівців безпеки для пішоходів, які щойно почали впроваджуватися в Україні. Причому абсолютно все – дизайн, розробка, креслення, виготовлення форм для заливки бетону ми робили самотужки.

Нас підтримав Сергій Моргунов, мер Вінниці та Вінницька міська рада і ми почали отримувати замовлення. На сьогодні у Вінниці встановлено більше тридцяти наших острівців безпеки. Крім того, Вінниця була першим в Україні містом, де на небезпечних пішохідних переходах почали масово встановлювати острівці безпеки, що значно знизило аварійність у цих місцях. Після Вінниці цей досвід почали перебирати інші міста.

– Якими історіями успіху UVV Engineering можете поділитися?

– Ми займаємося інфраструктурними проектами – розробляємо інженерні конструкції задля облаштування міського благоустрою. Від вуличних ліхтарів, пандусів та острівців безпеки до міських меблів. Статистика допоможе унаочнити обсяги «історії успіху»: встановивши у Вінниці понад тридцять острівців безпеки, нам вдалося зменшити кількість ДТП на 70 %. Окрім того, нещодавно почали експортувати нашу продукцію у ЄС. Тому курс покладено, залишилося його притримуватися!

– З якими проблемами при створенні UVV Engineering Ви зіткнулися?

– Я б тут краще поговорив про загальні проблеми для України.

Це відсутність малого бізнесу як такого. Те, що у нас називається малим та середнім бізнесом, насправді, це самозайнятість та мікробізнес. Причини цього – не розуміння олігархатом та керівництвом країни, що треба створювати конкурентні умови для ведення бізнесу в порівнянні хоча б з нашими країнами – сусідами.

У нас – найдорожчі енергоресурси. Наприклад, усі станки зараз працюють на електриці. Низька ціна електроенергії може бути конкурентною перевагою. Висока ціна, як у нас, навпаки є тягарем для підприємця.

У нас – вдвічі дорожчий транспорт. Польському, литовському, угорському чи румунському бізнесмену покупка аналогічного транспортного засобу обійдеться вдвічі дешевше за українського підприємця. Це теж конкурентна перевага.

Ну і нарешті вартість грошей та можливість їх залучення. Відсодкові кредитні ставки в Україні – 20-25% річних за умов стабільної гривні, у порівнянні з 1-5% у наших сусідів унеможливлюють конкуренцію. Результат – масова трудова та інтелектуальна міграція українців за кордон та стагнація економіки.

– Чи можна говорити про синергію бізнесу та держави? Чи сприяла влада роботі UVV Engineering?

– Якщо чесно, ми і не ставили такої задачі. Але загалом, на жаль, про таку синергію та підтримку говорити не доводиться… Багато з моїх знайомих, залучених у мале підприємництво, цьогоріч закрили свій бізнес. В Україні є можливість реально заробляти тільки у тих, хто отримав можливість створити якесь монопольне середовище. Це повязано з тим, що в Україні діє класична олігополія – безмежна влада олігархату. Заробляти можуть тільки вони та ті, хто їх обслуговує. На мій погляд, знищення цієї олігополії і є головним завданням українського суспільства.

– Чи позначилися на Вашій діяльності стримувальні заходи у зв’язку з COVID-19?

– Вплив коронакризи мав як суб’єктивний, так і об’єктивний характер. Останній проявився на способі нашої теперішньої роботи. Ми перейшли на аутсорсинг. З іншого боку, це дуже вдалий час, щоб подумати над майбутніми проектами та напрямками.

 

Спілкувалась Дарія Сингаєвська

Фото UVV Engineering