Український космос потребує інвестицій

Поділитися:

Космічна галузь в Україні потребує розширення для бізнесу та інвестицій. Про це говорили на вебінарі «Український космос. Люди та ідеї» від Асоціації “Космос”. Учасники поділилися власним досвідом реалізації космічних проєктів на різних рівнях та думками щодо перспектив України на цьому ринку.

Олексій Белоченко, керівник стартапу Elliscope Labs, розповів, що Україна є зручним майданчиком для розробки космічних технологій, має потужну базу підприємств і досвідчених спеціалістів. Проте, на думку спікера, в цій сфері є низка проблем. Часто інвестори не готові вкладати в українські стартапи через відсутність правового регулювання. Також він зазначив:

В Україні не передбачено законодавством комерційне використання космічних технологій. Тобто, вся система навколо космічної галузі вважається державною і таким чином стратегічною, що лише ускладнює різноманітним ініціативам розповсюджувати свій продукт. 

Співзасновник та СЕО стартапу Промінь Аероспейс, Михайло Рудомінський зауважив, що українських інженерів високо цінують за кордоном, тому що у вітчизняних навчальних закладах роблять акцент як на вузький профіль, так і на загальні знання. Порівнюючи свій досвід навчання в Канаді та Італії, Михайло відзначив:

Основною різницею освіти в цих країнах є те, що європейський формат є чимось середнім між Україною та Канадою. В нас (ред. в Україні)  вважають, що людина розумна, якщо вона знає про щось багато, а трошки про все.  У Канаді людина може бути сфокусованим спеціалістом і не знати більш ні про що, і це абсолютно нормально сприймається. 

Роман Михальчишин, провідний інженер німецької компанії Isar Aerospace, розповів про свій досвід роботи в Європі та підкреслив переваги, яких немає в Україні:

Крім гарної заробітної плати, після півроку  випробувального терміну, перепідписується контракт, і кожному співробітнику починають нараховуватися пакети акцій, тобто доля власності у компанії. 

Спікери обговорили проблему державної “закритості” до ініціатив від представників космічної галузі. Вирішення означених проблем дозволить Україні зайняти чільне місце серед держав з розвинутою космічною програмою та стати впливовим гравцем на цьому ринку.