“Ринок ЄС потребує від 50 тисяч таких автівок”, – директор українського стартапу, який планує виробляти електровантажівки

Поділитися:

Наприкінці квітня криворізький стартап Murmuration Technology показав прототип електровантажівки власної розробки. Перший ходовий зразок CoolOn мають показати вже цього літа. “Гетьман” поспілкувався з директором компанії та інженером-розробником Віталієм Бризгаловим та дізнався, як з’явився стартап, чому команда вирішила робити саме комерційні автівки та на який ринок буде орієнтуватися компанія.

Murmuration Technology

За словами Віталія Бризгалова, Murmuration Technology ще не можна назвати повноцінною компанією. Поки це лабораторія, яка займається розробкою електроніки. 

Команда зібралася у 2014 році, коли почалася війна на Сході – на волонтерських засадах робили дрони, ремонтували системи зв’язку. Згодом волонтери почали робити комплектуючі для такого обладнання. Серед іншого, Murmuration Technology розробили двигун для безпілотників.


 

 

 

Віталій Бризгалов інженер-розробник та директор компанії Murmuration Technology 

 

 


У 2016 з’явилася ідея робити електромоторні тренувальні літаки з двигунами, які розробила команда. За словами Віталія, мала авіація використовується у багатьох сферах, але підготовка пілотів дуже дорога – близько 10 тисяч доларів на одного фахівця, 80% від суми – вартість пального.

З технічних причин реалізувати проект електромоторного літака не вдалося, команда вирішила “спуститися на землю” – взялася за електротранспорт. Встановили розроблений для літака двигун у старий мікроавтобус, який назвали “Мурмуресла”. На ньому випробували технології, але зрозуміли, що переробляти звичайні автівки на електрокари надто дорого – вигідніше будувати машини “з нуля”.

CoolOn

Експериментальний зразок своєї вантажівки Murmuration Technology планують зібрати на власних потужностях. За словами Віталія, прототип готовий на 80%. Фактично лишилося тільки скласти усі деталі до купи. 

CoolOn обладнають літієвим акумулятором ємності якого вистачить на 200 кілометрів ходу. В рух машину приводитиме електродвигун, який розробили в компанії. Вантажний відсік можна буде змінювати в залежності від потреб: робити відкритим чи встановити маніпулятор, вишку для ремонту, обладнанням для прибирання вулиць тощо.

Прототип електровантажівки CoolOn

Після того, як ходовий зразок збере відгуки, стартап планує запустити тестове виробництво на 5-10 машин на місяць. Збирати їх хочуть на потужностях діючих підприємств. 

Очільник Murmuration розповідає, що поки автобудівні підприємства не готові братися за виробництво електромобілів через пільги на ввезення таких авто. Виробники чекають або ж рівних умов з імпортерами, або скасування мит на комплектуючі для електрокарів. У той же час, криворізький стартап планує робити більшість комплектуючих в Україні.

Ціна та ринок

За словами Віталія, зараз ринок не цікавлять комерційні електромобілі (вантажівки, фургони для бізнесу), бо вони не окупні для бізнесу. Murmuration Technology планує здешевити свої авто за рахунок виготовлення більшості комплектуючих та втричі дешевшого двигуна.

“Ми спілкувалися, зокрема з “Новою поштою” та “Укрпоштою”. Вони підрахували вартість машини, яка дозволить окупитися за 2 роки – це 16 тисяч доларів за автівку з акумулятором на 40 кіловат та 200 кілометрів пробігу. Зараз орієнтуємося на таку вартість”, – розповідає Віталій Бризгалов.

У той же час, криворізький стартап розглядає український ринок як тестовий. За підрахунками Murmuration близько 5 тисяч комерційних електровантажівок буде достатньо, щоб закрити усі потреби вітчизняного ринку. 

“У той же час, ринок ЄС потребує від 50 тисяч таких автівок. Там є машини схожого плану – ті ж Рено Кенго. Але вони коштують від 32 тисяч євро. Тому орієнтуємося на вихід до західного ринку”, – розповідає директор компанії.

Максим Савченко

Читайте також:

• Є ризик “клонування” центрів адмінпослуг, просто під іншим брендом, – підприємці про анонсовані Мінцифрою консалтинг-зони

• Український стартап, який розробляє 4G-модем, за 5 днів зібрав 30 тисяч доларів

• Українська подкаст-платформа Elision отримала 150 тисяч доларів інвестицій від Genesis Investments