Чорнобильський туризм на карантині: турфірми втратили основних клієнтів та не можуть перейти на інші напрямки роботи

Поділитися:

“Гетьман” поспілкувався з генеральним директором туристичної компанії “Енджой Турс” Олексієм Логіновим про вплив коронавірусу та карантину на туристичну галузь у Чорнобильській зоні, перспективи закриття вузькоспеціалізованих турфірм, можливості перекваліфікуватися на інші напрямки та держдопомогу у кризовий період.

Чорнобильську зону у 2019 році відвідали понад 107 000 осіб. У держагенстві з управління Зоною відчуження назвало такий показник “рекордом”. Найбільше серед відвідувачів Чорнобиля було іноземних туристів – близько 80%. Серед них з Британії приїхали більше 15 тисяч осіб, з Польщі близько 9 тисяч та 7 тисяч з Німеччини.

Для порівняння, українських туристів минулого року до Чорнобиля приїхало всього 22 тисячі. Зростання популярності Зони у тому ж таки держагенстві пов’язали із запровадженням модернізованої системи пропуску та, серед іншого виходом серіалу “Чорнобиль”.

Загалом, жодних підстав на зменшення туристичного потоку до Зони відчуження не було, там розроблялися нові маршрути, а Зеленський видавав указ про розвиток туризму у Чорнобильській зоні. Усе сприяло якщо не збільшенню туристичного потоку, то принаймні утриманні показників минулого року. Однак, стався 2020 – коронавірус та карантин перекрили потік іноземних туристів у самий розпал сезону подорожей  Зони відчуження.

Що з туризмом у Зоні відчуження

Зараз ринок перебуває у пасивному стані через перекриті кордони. Навіть попри те, що Україна дозволяє в’їзд громадянам багатьох країн, інші держави не поспішають дозволяти своїм мешканцям їхати за кордон. Однак, за словами директора “Енджой Турс”Олексія Логінова, навіть після зняття обмежень не варто очікувати сплеску туристів.

Навіть після зняття карантинних обмежень у людей лишаться певні побоювання, які заважатимуть подорожувати. Крім того, якщо буде друга хвиля епідемії, то ситуація на ринку затягнеться. Для себе планував, що ситуація з поїздками до Чорнобиля стабілізується на весну наступного року, – говорить директор турфірми.

Також Олексій Логінов зауважує, що крім втрати основних клієнтів – закордонних туристів, не надто активно подорожують до Зони і самі українці. За словами Олексія, такі групи організовували більше для розширення товарної пропозиції. Однак зараз внутрішні мандрівники можуть дати хоч якісь гроші,  що допоможе туркомпаніям покрити частину операційних витрат та податків.

Що з туристичними компаніями

Втрата основних клієнтів може призвести до закриття туристичних компаній, які спеціалізувалися на організації подорожей у Чорнобильську зону. Уже зараз, за словами генерального директора “Енджой Турс”, багато компаній звільняють менеджерів чи не можуть платити їм заробітну плату.

Навіть перекваліфікуватися чи почати надавати інші послуги, вузькоспеціалізованим туристичним компаніям буде важко чи й взагалі не можливо. Профільні оператори вкладали значні кошти у розкрутку в Інтернеті – основний потік клієнтів йшов через гугл-пошук, – говорить Олексій.

За його словами, якщо фірма, яка спеціалізувалася на турах до Зони відчуження почне робити подорожі за іншими маршрутами, то її сайт просто не будуть знаходити.

Що з допомогою та пожежами

Наразі централізованої підтримки від влади для туроператорів, за словами директора “Енджой Турс” немає. Але, за словами Олексія, оператори зустрічаються з чиновниками і це допмагає певним чіном покращити стан галузі. Зокрема, нещодавно було ухвалене рішення збільшити дозволену кількість людей у групах. Спочатку передбачали, що тургрупи складатимуть всього 8 осіб, потімдозволили збирати до 50 людей.

Водночас, Олексій Логінов зауважує, що нещодавні масштабні пожежі надто на туристичну інфраструктуру не вплинули, мовляв у Зоні вони трапляються досить часто.

Як правило, усі ці ліси знаходяться досить далеко від туристичних об’єктів та маршрутів. Цьогоріч, звісно, вогонь зачепив окремі туристичні локації, але знову суттєво саме туризму не нашкодив, – говорить він. 

Читайте також:

• Арабський інвестфонд Mubadala цікавлять сім українських підприємствах, серед яких Центренерго та низка Обленерго

• “Приватбанк” у інстаграмі підтримав “Київ Прайд” – тепер частина клієнтів “збирається” у monobank (що сталося)

• “Хлопці, ми уже давно знаємо про ті “магніти” , – Притула про ініціативу Зеленського розвивати туризм