“Досить боятися – це наші гроші” – запорізькі таксисти планують автопробіг через низькі тарифи на послуги

Поділитися:

20 лютого водії запорізьких таксі планують провести автопробіг у знак протесту проти зниження тарифів на перевезення компаніями-операторами. Планується, що до пробігу долучаться близько 70 автівок, а загалом ініціативу підтримали 600 водіїв. “Гетьман” поспілкувався з представниками ініціативної групи таксистів Олексієм Березкіним та Сергієм Прокопенком про те, що не влаштовує водів, як пройде їх акція протесту та як побудований міський ринок послуг таксі.

Крім Запоріжжя протестні настрої серед таксистів є й у інших містах. Зокрема запорізька ініціативна група комунікує з колегами з Харкова, Кривого Рогу, Дніпра та Полтави. Там таксисти теж починають проводити акції протесту, але дещо у іншому форматі.

Крім того, запорізькі таксисти зазначають, що наразі їх робота та робота компаній-операторів не унормована законом, а статус учасників ринку однозначно не визначений. За словами представників ініціативної групи, наразі водії чекають можливості офіційно оформитися та працювати повністю легально. Поки ж статус таксистів не визначено на них не поширюються, зокрема і соціальні гарантії.

Щоб це виправити вони збираються утворити громадську організацію, яка працюватиме як профспілка. Зокрема фінансово допомагатиме своїм учасникам, які опинятимуться у складних умовах та лобіюватиме інтереси водіїв у різних операторів. До профспілки планують приймати водіїв з хорошою репутацією та комфортними автівками. За словами ініціаторів, це робитимуть щоб надавати якісні послуги та формувати позитивний образ таксистів та професії загалом.

Як влаштований ринок таксі у Запоріжжі

У Запоріжжі працюють більше 10 операторів таксі, серед яких і найбільші в країні. Самі компанії по факту є тільки довідковими службами, посередниками між водієм, який підключає додаток та пасажиром. Безпосередньо до перевезень вони не мають жодного стосунку.

Сам додаток умовно працює за принципом Uder – водій реєструється у системі встановлює додаток куди серед іншого приходять замовлення. За користування програмою таксист сплачує оператору комісію із заробітку – у одної з великих компаній, вона, до прикладу, складає 14%.

“Гетьман” – видання, яке відкрите до діалогу! Якщо котрась з компаній-операторів таксі захоче розповісти про цей бізнес зі своєї точки зору, то ласкаво просимо – пишіть на пошту або на наші сторінки в соцмережах, – редакція.

Часто один водій реєструється у декількох операторів, щоб збільшити охоплення. Як зазначає Сергій Прокопенко, загалом, на місто зареєстрованими у системах компаній-операторів можуть бути близько 50 тисяч автомобілів, але фактично працювати виходять тільки 800-1000 автівок на добу. Це люди, які безпосередньо заробляють таксуванням на життя. Крім того, є водії, які підпрацьовують після роботи чи на вихідних.

“До прикладу, в одного з великих операторів минулого року було зареєстровано близько 6 тисяч “позивних” – людей, які встановили собі додаток. Станом на лютий 2020 – уже 11 тисяч. З цих 11 тисяч зараз (на момент розмови – понеділок близько 12 години дня, – прим. ред.) на лінії 430 машин, – говорить Олексій Березкін.

Тариф на поїздку формується з декількох складових. Пасажир, який замовляє машину платить визначену оператором суму за подачу машини. До прикладу, за те, що до вас приїде ато економ-класу доведеться викласти 30 гривень, у них буде входити також поїздка до 1 кілометру. Якщо треба буде їхати більше кілометру то кожен наступний коштуватиме 6 гривень. Крім того за кожну хвилину, яку вас чекатиме водій треба викласти 1 гривню.

Гроші за подачу, кілометраж та очікування – це і є заробіток таксиста, з нього він платить комісію компанії, обслуговує та заправляє автівку, а решту забирає собі.

Зазначені вище тарифи сформувалися за результатами двоетапного зниження. Якщо у 2020 середня мінімальна вартість поїздки – 30 гривень, то за минулорічним тарифом вона складала 45 гривень.

Що не так з тарифами та які це має наслідки

Головна претензія водіїв – зменшення заробітку через те, що компанії знижують тарифи на поїздки. Як зазначають представники ініціативної групи, роблять це з маркетинговою метою, “для приваблення клієнтів”. Власне, до таких кроків операторів спонукає жорстка конкуренція – доводиться боротися між собою за пасажирів.

“Було замовлення на відстань 9,5 км плюс 1,5 км до місця подачі – загалом, я проїхав 11 кілометрів за 89 гривень, раніше я б їх проїхав за 105 гр, втратив 15 гр на одному замовленні. Якщо замовлень 10 – то уже 150 гривень, умовно це заправка машини”, – говорить Олексій Березкін.

Загалом же, таксисти зазначають, що тепер їм доводиться працювати довше та їздити частіше, щоб вийти на рівень заробітку минулого року. Як такої середньої кількості замовлень, яку робить таксист, учасники ініціативної групи назвати не змогли, за їх словами все залежить від багатьох факторів. Але, за словами Олексія, заробляти таксист починає, якщо виконає мінімум 15 поїздок на день. Якщо менше – відпрацював на газ та на комісію.

У той же час, Сергій Прокопенко зазначає, що водіїв дратує, що через зниження тарифів втрачають тільки таксисти. На його думку, компанії могли б зменшувати вартість поїздок за рахунок своєї відсоткової ставки.

“Якщо вони наполягають, що від зниження тарифів є користь – не питання. Ми готові працювати за нижчими тарифами, але компенсуйте збитки за рахунок своєї відсоткової ставки. Давайте замість 14% комісійних ви візьмете, до прикладу, 2% – ми втрачаємо і ви втрачаєте”, – говорить Сергій.

Крім того, за умовами роботи з компанією-оператором, водії мають проходити щорічний техогляд та підтримувати автівку у належному стані. Як говорять у ініціативній групі, це оплачується з кишені таксистів, але працює на позитивний імідж компанії. У випадку поломок чи ДТП оператори не компенсують збитки автомобілістам.

За його словами, водіям “не принципова ціна, чи зростання тарифів саме для пасажирів, а принциповий заробіток, за рахунок якого вони годують сім’ї та утримують автівки”.

Крім того, зниження тарифів призвело до зворотніх наслідків – замість збільшення кількості клієнтів їх стає менше. Таксисти просто відмовляються брати багато замовлень, бо працювати за ними просто не вигідно. На попередніх тарифах водії брали усі поїздки до ряду.

“Якщо раніше я міг з’їздити на Запоріжжя Ліве, бо туди поїздка коштувала 120-150 гривень. Зараз це близько 90 гривень і я туди просто не поїду, люди не можуть дочекатися машини. Крім того, зворотнє замовлення звідти важко взяти – просто неможливо виїхати”, – говорить Сергій Прокопенко.

Як пройде протест запорізьких таксистів

Щоб привернути увагу до проблеми замалих тарифів запорізькі водії таксі збираються влаштувати автопробіг 20 лютого. Його попередній маршрут – залізничний вокзал Запоріжжя 1 – Річковий порт – каскад фонтанів “Райдуга”. Загалом, ініціативу підтримали 600 автовласників, але у пробігу візьме участь значно менше машин.

“Ми теж живемо у місті та розуміємо, що коли відбуваються певні акції протесту чи мітинги – це заважає транспортному сполученню міста. Щоб цього не було, вирішили залучити до пробігу 50-70 автівок”, – говорить Сергій Прокопенко.

За його словами, якщо навіть 100-150 автомобілів поїде в одній колоні – місто стане у пробках. Щоб цього не сталося інші бажаючі долучитися до протесту просто будуть приїздити на “Райдугу”.

Наразі представники ініціативної групи говорять, що водії не бояться санкцій з боку операторів, запевняють, що у випадку чого будуть реагувати, але виключно у правовому руслі. “Досить боятися – це наші гроші” – говорить він.

За словами Сергія Прокопенка, зараз учасники не можуть оприлюднювати свої плани аби не давати компаніям інструменти впливу, але впевнений, що без роботи водії не лишаться. Крім того, він сумнівається, що оператори заблокують 300-400 водіїв, бо тоді просто нікому буде возити, вони втратять заробіток.

“Якщо нас забанять за такі акції протесту, то це покаже, що компанії-оператори просто боягузи – люди або ж не можуть відповісти за свої рішення чи, принаймні, пояснити їх, вийти на діалог”, – зазначає Олексій Березкін.

За його словами, якщо водії працюють на компанію та приносять їй гроші, то до них треба ставитися з повагою. “У нас у кожного є сім’ї, діти, труднощі, як у будь-яких людей. Знижені тарифи – це менше часу з родинами, щоб нормально заробляти”, – говорить Олексій.

Максим Савченко