“Сьогодні проблемам та уряду тісно, комусь треба піти” – про що говорив Зеленський перед відставкою Гончарука

Поділитися:

4 березня Верховна рада на позачерговому засіданні відправила у відставку одного з наймолодших прем’єр-міністрів у світі Олексія Гончарука. До початку голосування слово взяв президент Володимир Зеленський, він похвали Кабмін, але прозоро дав зрозуміти, що уряду Олексія Гончарука уже час.

За словами Зеленського, йому було не соромно за уряд, але ним хотілося б пишатися. Уряд Гончарука начебто зробив більше ніж усі уряди до нього, але “це не плюс, а недоліки попередніх Кабмінів”. 

Також Зеленський процитував слова чеського реформатора та політика Вацлава Гавала: “Краще 5 років помилок ніж 50 років саботажу”. Крім цієї цитати президент сказав ще багато важливого – “Гетьман” зібрав найцікавіші тези з виступу Зеленського.

Про уряд

В Уряду були досягнення – зниження інфляції, облікової ставки, боротьба з тіньовими ринками, зокрема гральним та нелегальних АЗС, початок приватизації держпідприємств, кредити малому та середньому бізнесу.

Справді, це перший уряд де немає топ корупції, але не красти замало. Це уряд нових облич, але облич замало – потрібні нові мізки та нові серця. Уряд знає що робити, але знати замало – треба працювати.

Про економіку

Ми постійно чули про економічний стрибок, але є враження, що економіка брала розгін та ризикує проїхатися обличчям по землі

За 2 місяці нового року невиконання бюджету – 16 мільярдів гривень, 13 з них це провал надходжень з митниця. Бізнес сигналізує, що контрабанда не зникла. Складається враження що контрабанда відправила митницю в нокаут. Митниця має збирати не лайки у фейсбуці, а кошти.

Інший біль – падіння промисловості декілька місяців поспіль.

Про “комуналку”

Ми дійсно підписали контракт на транзит газу, зустріли зиму з рекордними запасами, знизили ціну на газ на 35% зараз вона найнижча, але люди заплуталися через хаос у платіжках – десь вони менші десь ні, комусь нарахували за доставку за декілька місяців. Уряд провалив роз’яснювальну кампанію та комунікацію з місцевою владою що б люди відчули менші платіжки.

Про зарплати посадовців

Концепція зарплат міністрів – вона переглянута, виплати знижені. Але є питання щодо зарплат та премій членів наглядових рад

Є закони ринку, ми не пропонуємо популістичну мінімалку, але коли 10 мільйонів громадян живуть на межі бідності не можуть бути такі зарплати людям, які від сили 2-3 приїздять до України. Наглядати стало вигідніше ніж працювати. 

При всій повазі та вдячності до міжнародних партнерів – громадяни нашої країни у цих наглядових радах наших підприємств почувають себе національною меншиною. не ставимо під сумнів прозорість та ефективність іноземців – це питання справедливості та суб’єктності.

Про шахтарів

Ці проблеми існують багато років, але це наш спадок. Перше це зарплати шахтарів та збут вугілля. Цього тижня Шахтарям погасять 650 мільйонів гривень боргів. Я не можу бути щоразу і психологом, і кризовим менеджером, і колектором, що вимагає чесно зароблені гроші.

Закрити шахту не значить закрити питання. Спочатку навчання та перекваліфікація людей, створення робочих місць та мінімум зарплата на тому ж рівні і тільки потім питання про закриття тієї чи іншої неприбуткової шахти. 

Про який імпорт чужої електроенергії та вугілля може йти мова коли наші шахтарі не захищені. Це тисячі шахтарів та їх родини.

Про пенсіонерів

Інше болюче питання це 11 мільйонів пенсіонерів. Реальний план щодо підняття їх пенсій, можливо він і є, але комунікаційно – відсутній. Велика кількість пенсіонерів отримують менше 2 тисяч гривень, індексація не проведена, програма для підвищення пенсії тим кому більше 80 років – не проведено.

Пенсійний фонд лишається машиною яка тільки на свою діяльність витрачає більше 5 мільярдів гривень. На фоні цього пенсіонери та соціально незахищені мають питання – “за що так з нами”.

Про охорону здоров’я

Міністерству важко працювати на уламках системи охорони здоров’я. Складно підняти на ноги пацієнта, якому багато років давали лише обіцянки та “ромашковий чай”. Дякую пані Скалецькій, що залишилася з людьми у Нових Санжарах. Але сміливість не має бути одноразовою. 

Треба мати сміливість та визнати, що багато хто не готовий до другого етапу медреформи 1 квітня. Майже щодня протести у різних медзакладах. Люди бояться закриття медзакладів, люди бояться звільнення. Є багато питань до кадрів тому питання куди ми поспішаємо, куди летимо. чи не здається що реформа летить у стіну

Про правоохоронні органи

Президент не впливає на їх роботу. На жаль. Але я хотів би зробити правоохоронним органам два подарунки – календар щоб нагадати що уже весна. Другий – кримінальний кодекс, щоб він став настільною книгою. Влітку казали, що все є для того аби були зрушення у справах, потрібна тільки політична воля. 

Як не втручатися щоб це принесло результати. У нас шість органів, які мають забезпечувати порядок, справедливість та правосуддя. Треба ще один щоб втілити приказку про сімох няньок та дитину без нагляду? Ми провели реформи, запустили антикорсуд, повернули відповідальність за незаконне збагачення – як довго чекати результати у  найрезонансніших справах. Ми обіцяли перемогу над корупцією, але поки навіть не “нічья”.