Українці погано знаються на податках, але вважають їх надмірними і несправедливими, – опитування

Поділитися:

За результатами опитування значиться, що українському суспільстві немає одностайної згоди у питанні що таке податки. Крім того, більшість громадян не знають куди йде найбільше грошей від сплачених зборів, а половина людей вважають, що справедливий рівень оподаткування становить близько 10% доходу.

Про це свідчать результати опитування яке провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення просвітницького проекту “Ціна держави”

29,9% громадян вважають податки внеском у спільну справу, така сама частка (29,2%) опитаних вважає податки певним “відкупом”, який треба віддати державі, щоб мати право користуватися рештою зароблених грошей.

20,2% опитаних вважають податки грабунком. Думку про існування “державних послуг” і податків, які є платою за ці послуги, поділяє 12,9% опитаних. Можна зробити висновок, що більше громадян погано ставляться до податків, ототожнюючи їх з грабунком чи відкупом (20,2% і 29,2%), ніж добре, вбачаючи в них організацію державою суспільно важливих справ і надання послуг (29,9% і 12,9%).

Результати опитування також дозволяють зробити висновок про те, що громадяни України необізнані з напрямками витрат їхніх податків. Понад третина опитаних (36,5%) не змогла відповісти на питання “на що витрачається найбільша частка сплачених вами податків”.

Серед тих, хто відповів, найчастіше називали “оборону й утримання війська” (18%) та “виплату зовнішніх боргів країни” (16,4%). Насправді ж, за даними проекту “Ціна держави”, найбільшою статтею витрат зведеного бюджету є освіта (яку назвали лише 0,4% опитаних), а загалом найбільшим напрямком витрат податків є виплата пенсій (її зазначили лише 9,9%).

Натомість, більшість опитаних (51,8%) вважає, що справедливий рівень оподаткування становить близько 10% доходу. Ще 17,4% готові віддавати близько 25% доходу на утримання держави, а 6,1% готові обходитися без допомоги держави. Лише 1% опитаних готовий платити податки на нинішньому рівні, віддаючи 50% доходів.

Опитування проводилося КМІС в форматі омнібусу. Польовий етап проходив 8-18 лютого 2020 року. Вибірка репрезентативна, стратифікована за регіонами та міським і сільським населенням, чотириступенева випадкова для дорослого населення 18+, що постійно проживає на території України, не проходить військову службу, не перебуває в медичних закладах і в’язницях. Метод добору респондентів – модифікована маршрутна вибірка. У Луганській та Донецькій областях опитування здійснювалось лише на підконтрольних Україні територіях. В Криму опитування не проводилося.

Читайте також:

• Sector X від UNIT.City запустили 6 програм щоб допомогти стартапам під час кризи

• «Всі зараз чимось поступаються, але від цих поступок є і спільна користь»: як локальний бізнес «Вусатого пончика» адаптувався до карантину

• Мінцифри відібрало 22 фіналісти конкурсу HackCorona: хто змагатиметься за фінансування проектів