Закон про легалізацію віртуальних активів (зокрема криптовалют) мають прийняти до літніх канікул у Раді

Поділитися:

Закон про легалізацію віртуальних активів мають повністю ухвалити до початку літніх канікул у Раді. Крім криптовалют законом мають детінізувати, зокрема і ігрові активи. У той же час “розрахуватися біткоїном у кафе” можливості не буде, криптовалюти будуть у “статусі” золота – усі розумітимуть їх цінності, зможуть накопичувати, але використати зможуть лише обмінявши за ринковим курсом на гривні.

Про це стало відомо на обговоренні закону щодо віртуальних активів, яке відбулося 28 травня, повідомляє “Гетьман”.

Навіщо закон

За словами Олександра Борнякова, заступника Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT, коли з’явилися криптовалюти і це стало мейнстрімом – з’явилися компанії з мільярдною капіталізацією, які не працювали в Україні бо не було спеціального законодавства.

Серед іншого, закон має забезпечити “шлюз” – можливість для банків проводити операції з криптовалютою та моніторити їх. “Мета щоб банки могли відкривати рахунки для учасників ринку. Реальність – ринок є, але жоден учасник ринку не зареєстрований в Україні та використовують сірі способи роботи з гривнею. Можливість відкрити рахунок у банку допоможе розширити можливості роботи та міжнародної співпраці”, – говорить Борняков.

За його словами, легально криптовалюту можна буде використовувати тільки за аналогією із золотом: криптовалюта буде цінністю, її можна буде зберігати у банках, але, умовно, заплати у кафе біткоїном буде не можна. Криптовалюту треба буде обміняти за ринковим курсом.

Чим керувалися розробляючи закон

За словами підприємця Максима Дем’янюка, у розробці закону застосували підхід технологічної нейтральності – передбачені різні технологічні рішення “навіть не винайдені сьогодні”, а не тільки блокчейн. 

“Мета законопроекту не тільки вирішити “проблеми” криптовалют “у тіні”, а й детінізувати інші віртуальні активи, до прикладу ігрові. Хочемо застосувати гнучкість у регуляції та розуміємо, що не можемо “регулювати те, що не регулюється”. Загалом, намагаємося створити сприятливіші умови ніж у інших юрисдикціях”, – говорить Максим

Та додає, що після прийняття закону, віртуальні активи претворяться на “майно” із законним правом власності. Його можна продавати чи передавати, також ним зможуть володіти юридичні особи. також такі активи зможуть бути предметом спору у суді.

Регуляція

На обговоренні також показали базову класифікацію від якої будуть розгортатися подальші правові відносини по правовим активам. Вона складається з двох базових моментів: виділяють “незабезпечені” віртуальні активи (відомі криптовалюти як біткоїн) та “забезпечені” (мають емітента та забезпечують якісь майнові/немайнові права).

Коли чекати закон:

За словами нардепа Олексія Жмеренецького, який працює над розробкою законопроекту, ідея легалізувати віртуальні активи в Україні не нова. Зокрема її опрацьовували і у Верховній раді минулого скликання, але тоді планували врегулювати значно менше аспектів.

Зараз є можливість, що Рада буде розглядати законопроект про віртуальні активи як головний. Але необхідно працювати з профільним комітетом парламенту щоб до голосування не викривили зміст закону. “У раді є практика коли через лобістів чи через недбалість авторів, комітет подає на перше читання законопроект, який кардинально відрізняється від того, який розробляли спочатку”, – говорит Жмеренецький.

Крім того, за словами нардепа у Раді планується цифровий день – коли голосуватимуть цілу низку законопроектів по діджиталізації. Цей день має відбутися наприкінці наступного місяця. Далі будуть два тижні на прийом поправок перед другим читанням. Загалом у планах повністю ухвалити законопроект до початку літніх канікул.

Повне відео обгорення:

Читайте також:

• У квітні зменшилися доходи та видатки держбюджету: що сталося

• Муфтій Саід Ісмагілов: енергозбереження відповідає приписам ісламу

• “Наша ціль – топ-30 у рейтингу Doing Business”, – Шмигаль на засіданні Уряду