Комітет виборців проаналізував декларації народних депутатів, які отримують бюджетну компенсацію для оренди житла або винайму готельного номера. Всього в квітні 2020 року компенсацію з бюджету на оренду житла отримали 52 народні депутати. Із них, відповідно до даних декларацій, 25 депутатів є мільйонерами. Тобто, вони мають у власності грошових активів (розділ 12 декларацій) на суму понад один мільйон гривень. Мова йде про готівкові кошти, а також кошти, які знаходяться на рахунках в банківських установах. Голова КВУ Олексій Кошель пояснив у чому особливості виплат компенсайцій за житло нардепів та чи порушили обранці якісь закони.
Чи порушили депутати якийсь закон
За словами Олексія Кошеля, жодного порушення чинного законодавства у таких виплатах немає, бо кожен нардеп, який живе далі ніж 30 кілометрів від Києва має право на компенсацію оренди квартири.
Пам’ятаю, що раніше з цим було пов’язано багато випадків корупції. Наприкінці 90-х депутати жили у службових квартирах та приватизовували їх напівлегальним способом. На Харківському житловому масиві є цілі під’їзди де живуть колишні нардепи, – говорить голова КВУ
Однак, Кошель зауважує, що зараз корупції немає, але є питання етики. Зрозуміло, що є ряд народних депутатів, для яких 20 тисяч гривень за житло – суттєва сума. Особливо для тих нардепів, які не займалися бізнесом.
Але 25 депутатів зареєстрували понад мільйон гривень прибутку. З них тільки декілька реєстрували 1,5-2 мільйони, а решта 5, 7, 15 та навіть 20 мільйонів гривень. З етичного боку було б вірно аби не тільки на словах підтримували ідею відмовитися від компенсації за житло, – зазначає Олексій Кошель.
Як врегулювати
Голова КВУ зазначає,що компенсації це питання не тільки етики, а й публічної відповідальності – раніше голова ВР заявляв, що депутати відмовляється від компенсації. “Ви красиво попіарилися на, мовляв, нових етичних нормах поведінки тому, хоча б вплиньте на своїх депутатів мільйонерів щоб вони поводилися відповідно до ваших слів”.
Кошель вважає, що питання з компенсаціями можна регулювати по різному. Можна будувати службове житло для депутатів багатьох скликань, можна окреслити, що компенсацію не отримають депутати з більшими статками. Однак найефективнішим, думку голови КВУ, буде саморегуляція політиків
Зокрема, згадується історія з Русланом Стефанчуком (Віце-спікер парламенту та нардеп від “Слуги народу”), який орендував житло у власної тещі. Скандал був, але чи можна врегулювати такі випадки законодавчо? Ні, бо неможливо врахувати усіх родичів, сусідів та “кумів”. Політики мають регулюватися самостійно, – говорить він.
До яких виплат нардепам ще є питання
Сьогодні нардепи фактично отримують дві заробітні плати: офіційна та кошти на роботу з виборцями. За останні ніхто жодним чином не звітує. Хтось реально витрачає ці гроші на поїздки на округи чи платить за роботу приймалень. Однак, окремі нардепи неофіційно доплачують помічника чи обранці просто забирають гроші собі.
Робота нардепа має оплачуватися добре, але за кожну копійку треба звітувати. У той же час треба платити добрі гроші помічникам, бо зараз вони отримують близько 15 тисяч гривень. Фактично, помічники це люди які пишуть закони, а серйозні юристи не працюватимуть за такі гроші, вони йтимуть на роботу де платять вдвічі чи навіть утричі більше.
Читайте також:
• Медведчук відмовився розповісти деталі покупки Біблії Гутенберга 1455 року (відео)