Тімур Овсянніков — засновник та власник успішної агенції діджитал-маркетингу Genesis. Проте у 2020 році, у розпал коронавіруса, підприємець інвестував 15 тисяч доларів у доставку суші, а згодом і в ресторан в Ірпені. Проєкт не тільки позитивно пройшов період пандемії, а й впорався з викликами війни. Після 3-місячної перерви в роботі через окупацію, бізнес Овсяннікова відновив довоєнні показники роботи, а згодом і перевершив їх. «Гетьман» поспілкувався з бізнесменом та дізнався, чому він вирішив запускати ресторанний бізнес в несприятливий період, як просував свій проєкт та чому Інтернет зараз найбезпечніше місце для бізнесу в Україні.
Тімур Овсянніков, засновник та власник бренду MaxiSushi
«Цікаві цифри» та 15 тисяч доларів інвестиції
Ресторанний бізнес Тимура Овсяннікова складається з двох брендів: доставки MaxiSushi та ресторану MaxiBar. Обидва проєкти були запущені у 2020 році. За словами Овсяннікова, його колишній одногрупник, який володів інформацією про тогочасний ринок доставок, розповів, що через коронавірус він почав дуже стрімко рости. Цифри здалися підприємцю цікавими і він вирішив інвестувати перші 15 тисяч доларів у новий проєкт.
«Станом на 2023 рік інвестиції у MaxiSushi та MaxiBar складають 50 тисяч доларів. У нас є 6 фізичних точок, з яких 3 — MaxiSushi. Не можу сказати, що якийсь з напрямків є флагманським, вони працюють паралельно. Проте, ресторан у фінансовому плані закриває адміністративні витрати, а доставка переважно генерує чистий прибуток. Уже на початку січня 2021 заклад мав щоденно повну посадку, а доставка виконувала близько 30 замовлень на день», — розповідає Овсянніков.
Заклад, який не має доставки, може втрачати до 500 тисяч гривень на місяць
За словами підприємця, таких результатів вдалося досягти зокрема завдяки ефективному просуванню. Використовували всі можливі види фізичної реклами і, зрозуміло, цифрові інструменти. А для MaxiBar обрали вдалу локацію — елітний житловий комплекс з платоспроможними мешканцями.
«У перші місяці ми витратили на рекламу близько 2 тисяч доларів. Думаю, це оптимальна щомісячна сума на просування молодим закладам. Також шукали нестандартні формати, щоб розказати про себе. До прикладу, перші півроку працювали з усіма можливими службами доставки: Glovo, Raketa і так далі. Їх умови були дуже не комфортними — 30% від чека. У нашого продукту висока собівартість, тож працювати доводилось фактично в нуль. Але завдяки службам доставки прокачали впізнаваність. Це дуже допомогло, коли перейшли виключно на своїх кур’єрів», — зазначив власник MaxiSushi.
Підприємець додає, що заклад, який не має доставки, може втрачати серйозну частину прибутків. Для декого збитки можуть сягати й 500 тисяч гривень на місяць. Тож ресторанам, які тільки виходять на ринок, варто зразу розвивати кур’єрський напрям.
Продовжили роботу і стали гігантами
Стрімкий розвиток MaxiSushi та MaxiBar обірвала війна. Проєкти припинили свою роботу поки тривала окупація Київщини. Однак уже у травні 2022 і заклад, і доставка поновили роботу, а за місяць бізнес повернув довоєнний обіг. Восени вдалося його перевершити. За словами Тимура Овсянікова, вони вийшли на обіг у 2 мільйони гривень з однієї точки.
«Перевершити довоєнні показники вдалося зокрема і тому, що знизилася загальна конкуренція, багато хто закрився. Але ми продовжили працювати, тож забрали «вільних» клієнтів та стали гігантом. Коронавірус сформував культуру замовлення їжі, люди звикли до доставок. Тож навіть попри війну ми мали потік нових замовлень і він продовжує рости», — розповів підприємець.
Ще одним важливим фактором успішної роботи він називає присутність його бізнесу в Інтернеті. MaxiSushi, які фактично є онлайн-сервісом, дозволив не тільки суттєво зменшити видатки на ресторан, а виявився можливістю диверсифікувати ризики.
Чим раніше підприємці почнуть йти онлайн, тим більші прибутки вони матимуть
«Завдяки роботі в онлайні ми економимо буквально на всьому: нам треба менше приміщення для кухні, менше персоналу. Навіть посадкових місць та офіціантів у MaxiBar треба менше, бо частина клієнтів буквально їсть вдома. Зрозуміло, що треба витрачатися на кур’єрів та технічну складову, але це абсолютно виправдано з точки зору фінансів», — ділиться Овсянніков.
Та додає, що навіть коли почалися відключення світла, потрібно було менше ресурсів, щоб забезпечувати роботу проєктів. А ресторан та доставка «страхували» одне одного.
«Фактично, Інтернет зараз ледь не єдине безпечне місце для бізнесу в Україні. Там зараз найкращі інструменти для просування та реклами, велетенська аудиторія. Чим раніше підприємці почнуть йти онлайн, тим більші прибутки вони матимуть. І це стосується і суто «онлайнових» напрямків, як арбітраж трафіку, так «фізичних», як ресторанний бізнес», — зазначив бізнесмен.
Тримати результати та підвищувати їх
Економічну ситуацію в країні Овсянніков оцінює загалом позитивно. За його спостереженнями з’являється багато нових проєктів, люди повертаються з-за кордону. А бари та ресторани взагалі мають хорошу динаміку, бо люди так чи інакше користуються послугами громадського харчування.
Хочемо робити конкуренцію топовим гравцям ринку: Sushi Master, Sushi Wok та іншим. Певен, що ми маємо ряд переваг над ними
«Головне завдання на 2023 рік — мати стабільний прибуток, тримати результати та підвищувати їх. Наступного року хочемо відкрити ще кілька офлайнових точок та рухатися у бік франшизи. Загалом, уже зараз готові до запуску франшизи, але поки це не актуально. Глобально хочемо робити конкуренцію топовим гравцям ринку: Sushi Master, Sushi Wok та іншим. Певен, що ми маємо ряд переваг над ними, зокрема і у ціні та якості продукту», — розповів Тимур Овсянніков.
Ще одним пріоритетним напрямком «інвестування» він називає допомогу армії. За словами підприємця, на це спрямовують не тільки частину прибутків з ресторанного бізнеса, а й з рекламної агенції. Зокрема, мова йде про співпрацю зі швейними виробництвами, які роблять одяг для бійців.