Новий термінал запорізького аеропорту: як будували та кому може дістатися

Поділитися:

28 грудня у Запоріжжі офіційно завершили зведення нового терміналу міського аеропорту, але працювати термінал почне через 2-2,5 місяці. За цей час об’єкт вводитимуть у експлуатацію, прийняти та відправити перші рейси летовище зможе тільки у березні нового року. “Гетьман” вирішив згадати, як будувався новий термінал та що може статися з ним у майбутньому.

Площа нового терміналу складає понад 12 тисяч квадратних метрів. Він зможе обслуговувати 400 пасажирів на годину. Потенційно їх кількість може бути збільшена до 500. Відзначимо, що термінал має сучасний дизайн та укомплектований сучасним обладнанням.

Будівництво нового масштабного об’єкту анонсували та розпочали 2017 року. Роботи проводила фірма “Альтіс констракшн”, яка входить до групи компаній Олександра Глімбовського – тестя колишнього голови Державної фіскальної служби Романа Насірова. Останнього звинувачували в завданні 2 мільярдів збитків бюджету.

Початок зведення нового терміналу міська влада аргументувала, зокрема, зростанням пасажиропотоку аеропорту (за 5 років кількість перевезених пасажирів зросла з близько 100 тисяч на рік до 400 тисяч). Роботи планувалося фінансувати з бюджету міста, але ціна проекту постійно зростала. Спочатку на термінал планували витратити 530 мільйонів, але довелося постійно виділяли додаткові гроші з міської скарбниці, а згодом місто взяло декілька кредитів.

Під один з них навіть заклали муніципальний стадіон “Славутич Арена”. Так, двічі у борг Запоріжжя брало в “Укргазбанку” – 250 мільйонів гривень та 10 мільйонів гривень відповідно. Ще 250 мільйонів дав “Ощадбанк”. Відповідно до умов договорів, позики давалися на 5 років, а оплачувати їх буде сам аеропорт – через зростання пасажиропотоку він значно наростив прибутки.

З будівництвом нового терміналу у Запоріжжі співпали у часі ініціативи Уряду звести перший новий аеропорт в Україні. Він мав знаходитися на межі Запорізької та Дніпропетровської областей. На проектування нового летовища неподалік села Сонячне навіть виділили 200 мільйонів. Окремі експерти зауважували, що концентрація трьох аеропортів на відносно невеликій відстані може завершитися для одного з них не надто добре. У той же час тодішній Міністр інфраструктури Володимир Омелян називав подібні аргументи хибними і наводив приклади великих європейських міст у яких працює по декілька летовищ.

Після виборів та зміни керівництва профільного міністерства ідею з новим летовищам “завернули”. Новий Міністр інфраструктури Владислав Криклій назвав ідею своїх попередників, м’яко кажучи, не серйозною.

Однак для запорізького аеропорту новий Уряд вирішив запропонувати дійсно “серйозну” річ – концесію. Спочатку Прем’єр міністр Олексій Гончарук, будучі у Запоріжжі проїздом, пообіцяв для аеропорту 600 мільйонів та “серйозні плани”. А уже згодом Міністр інфраструктури Владислав Криклій на інвестфорумі RE: think. Invest in Ukraine в Маріуполі сказав, що Міністерство інфраструктури готується до концесій аеропортів Херсон, Чернівці, Запоріжжя та вантажного терміналу в аеропорту Біла Церква.

Проти концесії висловився міський голова Запоріжжя Володимир Буряк. “Аеропорт належить громаді, будувався за гроші з бюджету міста, КП «Міжнародний аеропорт «Запоріжжя»» та кредитні кошти. Тому я вважаю, що саме громада в особі депутатів міської ради має вирішувати його долю. Якщо вас цікавить власне моя думка, то я проти того, щоб аеропорт було передано в концесію, – сказав Буряк у коментарі газети “Запорозька Січ”.

Міського голову “підстрахувала” провладна більшість міськради – депутати двічі провалили голосування за звернення до Прем’єр-міністра, у якому мали б попросити лишити летовище у власності громади.

Перша спроба проголосувати за звернення була на сесії 27 листопада. Після тривалого обговорення про те, що запорізький аеропорт необхідно залишити в комунальній власності, депутати не підтримали включення до порядку денного питання про звернення до Прем’єр-міністра України щодо неприпустимості концесії запорізького аеропорту.

Ще раз проголосувати звернення до Гончарука Запорізька міська рада спробувала за місяць – 18 грудня і знову неуспішно. За висловилися всього 30 депутатів при 33 мінімально необхідних.

Схоже, що незважаючи на заяву міського голови, спроби міської ради хоч якось звернутися до Уряду з проханням не передавати аеропорт у концесію – це питання уже вирішене, зокрема Владислав Криклій постійно принагідно нагадує про плани залучити приватний бізнес до управління аеропортами, зокрема і запорізьким.

Нових керуючих визначатимуть за конкурсною процедурою. Це має допомогти обрати найоптимальніші варіанти розвитку об’єктів та пренести ринку конкуренцію та справедливі правила гри. Безумовно, така процедура має означати рівні умови для усіх учасників, але в запорізьких реаліях окремі суб’єкти можуть отримати “більш рівні умови”. Зокрема “Дій – Запоріжжя” акцентує увагу на одному дуже відомому підприємстві, яке створило для себе максимально “конкурентні” умови.

Окремі депутати Запорізької міської ради зауважували, що залучення значних кредитів  на будівництво нового терміналу КП «Запорізький міжнародний аеропорт» може бути підготовкою до передачі летовища у приватну власність. «Міська влада може передати об’єкт в управління або концесію приватній компанії. При цьому буде укладена угода про розподіл прибутку між цією компанією та комунальним підприємством – аеропортом. Гроші будуть виводитися через «свої» фірми – за фіктивні чи непотрібні послуги”, – зазначила Катерина Константива.

На її думку, може бути штучно створений борг у комунального підприємства, комерційна компанія «допоможе» цей штучний борг погасити, а за це отримає долю у власності аеропорту. “Це, вважайте, буде втратою аеропорту для міста”, – резюмувала Константинова.

У той же час депутат міськради від “Батьківщини” Віталій Рябцев зауважив, що новим власником  аеропорту може стати Ринат Ахметов. “У кулуарах міської ради говорять, що новий термінал аеропорту будується та готується до передачі Ахметову. Ви ж розумієте, що місто не зможе утримувати аеропорт. Першим етапом передачі може стати передача усіх можливих об’єктів довкола в оренду. Наступним може стати новий термінал”, – сказав Рябцев на прес-конференції 1 липня 2019 року.

Виходячи з цього, дійсно актуальними питаннями для КП “Міжнародний аеропорт Запоріжжя” та громади міста загалом є те, хто отримає летовище у спільне управління, хто платитиме за кредити (місто чи новий співкеруючий) та чи не відберуть у міста аеропорт та стадіон, лишивши борги та відсотки по ним.

Максим Савченко

фото: Запорізька міська рада

Читайте також:

• Конкурс на будівництво мостів у Запоріжжі перенесли

• США сподіваються, що “Мотор Січ” куплять не китайці: є інші зацікавлені

• В Україні з’явився електронний сервіс, який замінить паперові квитанції з банків