Сервіс попутників “ПоПути” може закритися: знизилася активність користувачів, а через кризу бракує коштів на рекламу. Розповідаємо що сталося

Поділитися:

Днями сервіс попутників ПоПути, розроблений командою запорізьких ентузіастів, у емейл-розсилці повідомив, що проект переживає непрості часи та попросив про допомогу: знизилася кількість користувачів, а через кризу бракує коштів на промоцію та рекламу. Зокрема, у листі зазначається, що це “питання життя і смерті проекту”. “Гетьман” поспілкувався зі співзасновником “ПоПути” Валерієм Кузьменком та дізнався, яка реальна ситуація із сервісом, чи можуть його закрити та які результати участі проекту у членджі HackCorona in Ukraine від Мінцифри.

“ПоПути” працює як локальний БлаБлаКар – на сайті, у додатку чи за допомогою бота у месенджері необхідно знайти потрібний маршрут та домовитися з водієм. Вартість поїздки часто менша, ніж у маршрутках.

Засновником проекту «ПоПути» Валерій Кузьменко

Лист

Ми знаємо що наш сервіс може докорінно змінити переміщення в рамках міста і принести новий рівень комфорту для пасажирів і економії для водіїв, замінивши звичні автобуси, маршрутки й таксі! Але для цього ми потребуємо вашої максимальної допомоги та підтримки!, – йдеться у листі від “ПоПути

Також там зазначалося, що при наявності сильної рекламної підтримки 100% вийшло б “завоювати довіру всього міста”, але через карантин і кризу проект сильно постраждав, не має фінансової можливості оплатити рекламу.

Одна у “ПоПуті”, вважають, що постійні підписки пасажирів на поїздки допоможуть змінити ситуацію на краще: водії створюватимуть нові поїздки та, невдовзі “можна буде забути про маршрутки”.

Коментар співзасновника

За словами Валерія Кузьменка за останні 2 місяці було 500 успішних поїздок, всього в системі близько 500 водіїв і 800 пасажирів. Але зараз нових користувачів додаються мало, а водії не охоче створюють поїздки. Якщо така тенденція зберігатиметься, то з часом проект доведеться закрити.

Це не зовсім труднощі, просто дуже мало нових людей останнім часом додається. Крім того, з майже 500 водіїв дуже мало створюють поїздки. Якщо така тенденція збережеться, то, швидше за все, пропозицій буде ставати все менше і менше, – говорить Валерій.

За його словами, команда упевнена, що робить реально зручний і корисний сервіс. Однак, через брак коштів на рекламу, про нього мало хто знає. “Аби у нас були гроші на рекламу, я впевнений, що нам вдалося б долучити майже все місто”, – резюмує співзасновник “ПоПути”.

HackCorona

З початком карантину та обмежень на перевезення у громадському транспорті “ПоПути” почав активно розширюватися та пропонувати своїм клієнтам нові опції. Зокрема, команда запустила мобільний додаток та розширив географію роботи на більшість обласних центрів країни (зараз доступні поїздки у 21 місті).

Поїздка удвох-утрьох набагато безпечніша, ніж 10 осіб у громадському транспорті. Але, якщо чесно, то сумніваюся, що правила “до 10 осіб” будуть дотримуватися сумлінно, через це ризики будуть набагато більші, – розповідав Валерій Кузьменко “Гетьману”.

Згодом сервіс попутників взяв участь у челенджі IT-проектів та ідей HackCorona in Ukraine від Мінцифри. Там ПоПути” потрапив до списку 22 півфіналістів. Однак до переможців запорізький проект не обрали і жодної підтримки він не отримав. “На нашу суб’єктивну думку, перемогли проекти, які не дуже відповідали ідеї цього конкурсу”, – говорить Валерій Кузьменко. У той же час,  “ПоПути” покладав значні надії на отримання фінансування під розвиток проекту.

Зареєструватися водієм чи пасажиром можна за посиланням. До прикладу, у Запоріжжі поїздка між двома віддаленими спальними районами може обійтися всього у 25 гривень

Читайте також:

• Стартапери, підприємці та топ-менеджери радять телеграм-канали: ком’юніті жінок у tech-бізнесі, огляди ринку інвестицій та “добрий піар”

• В Україні, на відміну від світу, не впали обсяги торгів криптовалютами – CEO біржі Kuna

• Цифрова безпека бізнесу: як підприємцям захиститися від кібератак та витоків даних