Стадіон так стадіон: як запорізька міська влада “підтримує” приватні спортклуб та кафе

Поділитися:

“Гетьман” розповідає, як запорізька влада, а точніше комунальні підприємства, що існують за кошти запоріжців, “допомагають” деякому приватному бізнесу. Щоправда, не всім підряд підприємцям, а “наближеним”, бажано в сімейному колі.

Просто зараз запорізьке комунальне підприємство “Міський футбольний клуб “Металург” веде “переговори” з приватною фірмою про організацію щоденного харчування для своїх футболістів. Це не справжні переговори, а просто назва процедури для закупівлі за бюджетні кошти. Це означає, що конкурентів немає і не буде аукціону, де ціна послуги була б знижена, а на отримання замовлення претендує лише одна приватна структура, яка з великою вірогідністю замовлення отримає.

Футбольний клуб, який утримується за кошти запоріжців (25-30 млн грн з бюджету щороку покривають його видатки), хоче, щоб його спортсменів годували протягом року один раз в день 6 днів на тиждень за 1 мільйон 960 тисяч гривень.

Це щедра пропозиція! З документів, наданих комунальним підприємством, відомо, що передбачається харчування протягом 264 днів. Тобто за кожен обід команди фірма отримає приблизно 7400. Якщо харчуватимуться навіть обидві команди: головна та молодіжна (18 + 28 футболістів) – вартість обіду на одного спортсмена становитиме більше 160 грн. Серед документів, поданих КП, ми можемо знайти і орієнтовне меню, з якого зрозуміло, що кожен такий обід не передбачає нічого особливого: перші і другі страви, салат, бутерброди, напої. Трохи більше за звичайний “бізнес-ланч”. За який, тим не менш, запорізька громада заплатить 160 грн – вдвічі а то й втричі більше, ніж за “бізнес-ланчі” в запорізьких ресторанах.

Сімейні справи

Підприємець, з яким зараз ведуться переговори и який, скоріше за все, отримає замовлення на майже 2 мільйона – це ФОП Маланічева Марія Юріївна. Пересічному запоріжцю ці дані нічого не скажуть, але КП “Міський футбольний клуб “Металург” вони добре знайомі, та й в поле зору ЗМІ вже потрапляли…

У вересні 2019-го КП вже укладало з цим ФОПом договір на годування футболістів. Вартість послуги склала 703 тисячі гривень з вартістю щоденного обіду близько 5500 гривень. І того разу також замовлення за бюджетний кошт Маланічева Марія Юріївна отримала без аукціону та конкурентів – з нею також провели “переговори”.

Як встановили тоді журналісти проекту “Наші гроші. Запоріжжя”, на торгах інтереси ФОПа за довіреністю представляла Єлізавета Плахута. Яка в свою чергу, судячи з її сторінок в соцмережах та сторінок на сайтах пошуку роботи, працювала на керівних посадах в таких запорізьких закладах харчування як Tonus Bar та паб Kontora.

В “кутку споживача” в пабі Kontora були присутні документи ФОП Плахута Єлізавета Ігорівна. Також email-адресу пабу Kontora (kontorazp@gmail.com) ФОП Маланічева Марія Юріївна вказувала в якості контактів в документах щодо забезпечення харчуванням футболістів комунального “Металургу”.

Здається, що в попередньому абзаці немає жодного “криміналу”, якби не одне “але”: судячи з профілів в соцмережах та спільних фото, Єлізавета Плахута не приховує близьких стосунків… з сином керівника КП “Міський футбольний клуб “Металург”. Очолює комунальне підприємство, яке замовляє обіди на сотні тисяч гривень, Максим Володимирович Лупашко. А “зустрічається” з дівчиною, яка ці сотні тисяч гривень за обіди отримує, Максим Максимович Лупашко.

Більше того, в одному з конкурсів на одержання бюджетних підрядів ФОП Маланічева Марія Юріївна вказала в якості контактного мобільний телефон, який до того був зареєстрований на ФОП Лупашко Максим Максимович (наразі ФОП вже ліквідований, але до свого закриття якраз надавав послуги в галузі харчування).

Як бачимо, увага ЗМІ на цей family business ніяк не вплинула – і майже 2 млн грн знову “в сім’ю”.

Бути в тонусі

Але варто звернути увагу також і на другий згаданий заклад – Tonus Bar. Нещодавно журналісти того ж проекту “Наші гроші. Запоріжжя” завітали до бару… і випадково зіткнулися там з тим самим Максимом Лупашком-молодшим, який поводився в барі як господар, зокрема контролював роботу співробітників. 

Варто зазначити, що Tonus Bar знаходиться безпосередньо в приміщеннях стадіону “Славутич Арена”, який входить в структуру КП “Міський футбольний клуб “Металург”, яким керує Максим Лупашко-старший.

Але бар – це дрібниця в порівнянні зі спортклубом Tonus, який також розташовується на території комунального підприємства, має доступ до бігових доріжок навколо футбольного поля та використовує для своїх клієнтів автомобільну стоянку стадіона.

Tonus окрім приміщення бару займає ще щонайменше 5 спортзалів (тренажерний зал, кросфіт-зал, 2 фітнес-зали, зал персонального тренінгу, зал функціонального тренінгу) та ще з десяток кімнат і кабінетів, зокрема лобі-зону, інфрачервону сауну та салон краси.

Ми ще з’ясуємо, яку орендну плату за всю цю розкіш сплачує до міського бюджету приватний спортивний клуб, до якого, схоже, має стосунок син керівника комунального підприємства-орендодавця. Але оренда аналогічної комерційної нерухомості (з охороною, паркінгом та в сотні метрів від проспекту Соборного) коштує 100-200 грн за кв.м. (і вище). Тобто 1 кв.м. Tonus’у має приносити комунальному підприємству а відтак і громаді десь 1500-2000 грн в рік щонайменше. Тисяча квадратних метрів спортклубу – відповідно щонайменше пару мільйонів.

Цікаво, що “Міський футбольний клуб “Металург” зі “Славутич Ареною” – це не єдине комунальне підприємство запорізької громади, яке “допомогло” спортклубу Tonus. У вересні на муніципальному (тобто також комунальному) Телеканалі Z стартувало реаліті-шоу “Я зможу”, яке розпочинається і супроводжується рекламою спортивного клубу Tonus: зокрема, учасники носять футболки з логотипом клубу, а ведучий постійно наголошує на професійності команди тренерів, яка працює в цьому клубі. Ідея шоу належить, як зазначається в самій телепередачі, директору спортклубу Tonis, а сам клуб називають партнером проекту.

Важко сказати, які рейтинги мало реаліті-шоу (в Youtube його аудиторія “згасала” від 2500 переглядів на старті до 300 переглядів ближче до фіналу), але в будь-якому випадку один кількахвилинний рекламний сюжет на Телеканалі Z коштував би рекламодавцю за нашою інформацією близько 8 тисяч гривень. Яку суму мав би сплатити рекламодавець за “генеральне спонсорство” 16 півгодинних випусків шоу і декількох анонсів на ТБ? Вочевидь, щонайменше кількасот тисяч…

Іронічно, що і КП “Муніципальна телевізійна мережа” (Телеканал Z), як і інший партнер Tonus’у – “Міський футбольний клуб “Металург”, утримується на гроші запоріжців: в 2020 році містяни заплатять 24 млн грн, щоб телеканал і далі мав змогу “приховано” рекламувати приватні заклади та піарити чиновників.

Читайте також:

• Новий термінал запорізького аеропорту: як будували та кому може дістатися

• Новий «Золотий офіс» для Запоріжжя?

• Прихована імперія «Мотор Січі» та будиночок на Волзькій