Антивірусна “колаборація” Зеленського та олігархів: реальна допомога чи шлях до двовладдя

Поділитися:

16 березня у Офісі президента відбулася “негласна” зустріч перших осіб держави та представників “великого бізнесу” – олігархів та топ-менеджерів найбільших компаній. Про зустріч Зеленського з бізнесом, яку ніде не анонсували, першими довідалася та повідомила знімальна група програми «Схеми: корупція в деталях». Вони зафіксували автівки Ахметова, Коломойського, Веревського та декількох інших олігархів, які їхали за ворота ОП.

Ця зустріч відбулася на фоні повідомлень про можливе термінове голосування Радою земельної реформи через побоювання можливого дефолту і тому виглядала особливо тривожною. Однак, згодом, сам Офіс президента розставив всі крапки на “і” та розповів нащо президент збирав олігархів. Виявилося, Зеленський просив допомоги у боротьбі з коронавірусом.

Бізнес має бути соціально відповідальним у скрутних ситуаціях для держави. Українці мають почуватися захищеними, коли звертаються в державні лікарні. І я наполягаю, щоб ви допомогли зараз. В Україні нині немає критичної ситуації, і ми сподіваємося, що зможемо гідно вийти з цього періоду, зберігши здоров’я та життя українців, – зазначив Володимир Зеленський.

Бізнесмени погодилися з пропозиціями президента та пообіцяли надати всю необхідну допомогу. Згодом з’ясувалося, що олігархам навіть “нарізали” області, у яких ті будуть допомагати боротися з епідемією. Цю інформацію не повідомляли та не підтверджували офіційно, але особливо її ніхто й не приховував, а самі “куратори” без проблем коментують свою роль журналістам.

І звернення Зеленського, і домовленості, і певна “півлегальність” процесу виглядає, як мінімум, непослідовно. Зокрема, президент ще на етапі передвиборчої кампанії говорив про своїх нових соратників у боротьбі з вірусом дещо у негативному контексті. А буквально за 10 днів до зустрічі в ОП, президент в інтерв’ю британському The Guardian, пожартував, що йому “іноді дуже хочеться вішати чи стріляти” тих таки олігархів. А ще така співпраця може означати, що у влади уже не вистачає ні грошей, ні фахівців для боротьби з кризою, яка тільки насувається.

“Куратори” vs голови ОДА

Власник компанії TIS Андрій Ставніцер, який курує Одеську область розповів журналістам, що сама зустріч президента та бізнесу відбувалася у досить “невимушеній” формі та тривала не більше години. Мовляв, бізнесменів зібрали, щоб розповісти яка ситуація в країні, що з бюджетом та з охороною здоров’я. 

Лейтмотив був дуже простий: ця країна вас багато років годувала, давайте допоможемо трохи країні у відповідь. Ніякої зобов’язалівки. Ніхто нікого змушував, не вмовляв, не вимагав, – описав власник компанії TIS настрій, у якому пройшла зустріч. Але з почутого, начебто стало зрозуміло, що треба підключатися і “не тільки грошима”.

Ще під час обговорення бізнесмени зразу “скинулися” по два мільйони доларів до спецфонду. За ці гроші купили тести на коронавірус та пристрій для визначення результату.

Крім того, за словами Ставніцера “куратори” самі поділили області, якими будуть опікуватися за принципом “у кого більше присутності”, сам Зеленський та його оточення “вотчини” олігархам не видавали:

Теоретично, на місцях “куратори” мали об’єднати інших місцевих бізнесменів, волонтерів, створити штаб та координуватися у роботі з такими самим штабами міста та області. Загалом, бізнесменам вдалося налагодити і закупівлю необхідного медичного обладнання та інші “виробничі” процеси. Складнощі виникли тільки у координації з очільниками ОДА, які на місцях представляють президента.

Зокрема, така проблема виникла у Харківській області, де бізнесмен Ярославський створив антикризовий штаб на противагу голові ОДА. Згодом, куратор та міський голова Харкова Геннадій Кернес фактично усунули голову області від управління. 

Серйозна напруга виникла також між очільником Одеської області Максимом Куцим та тим таки Андрієм Ставніцером. За словами Ставніцера, Куций неефективний як керівник, боїться приймати рішення у кризових ситуаціях. Зокрема, бізнесмен розповів, що у області більше 10 днів вирішували, які лікарні стануть опорними для госпіталізації хворих. Начебто остаточне рішення врешті ухвалили після посту бізнесмена у фейсбуці. 

У коментарі журналіста, Ставніцер сказав, що голова одеської ОДА тепер для нього “нерукопожатий” і він зробить усе можливе, аби про бездіяльність Куцого дізналося якомога більше людей. Сам же бізнесмен не знає, як надалі буде співпрацювати з обласним штабом, але зазначає, що з містом співпраця продуктивна та конструктивна.

Хоч, загалом, у більшості випадків “куратори” справді допомагають місцевій владі, а не намагаються її підмінити, напруга з головами ОДА може свідчити про слабкість та непрофесійність президентської вертикалі на місцях. Цю думку поділяють і самі бізнесмени і експерти.

Зокрема, один з лідерів парламентської групи “За майбутнє” Ігор Палиця, який взяв на себе кураторство над Волинською областю, заявив, що найбільше у ситуації з коронавірусом його вразила “безпорадність влади на рівні держави”.

Якщо Зеленський змушений звернутися за допомогою до олігархів, яких він збирався “вішати” чи розстрілювати під час своєї виборчої кампанії, то це яскраве свідчення того, що за майже рік свого правління йому так і не вдалося створити цю вертикаль влади, – говорить очільник ГО “Асоціація Політичних Наук” Дмитро Сінченко.

У той же час не відомо, як довго буде тривати карантин та як довго бізнес буде залучений до “допомоги”. Тому, загалом, не варто відкидати поступову появу протистояння між “кураторами” та офіційною владою.

“На місцях владу тримають місцеві олігархічні клани, які часто вступають в конфронтацію з центральною владою. Саме звернення по допомогу до олігархів свідчить про неспроможність влади подолати кризу та демонструє, хто справжній господар країни”, – зазначає незалежний експерт Олександр Хмелевський. За його словами, входження олігархів чи їх представників до штабів, або створення паралельних штабів, фактично, веде до двовладдя та підриває авторитет влади.

Олігархи як кризові менеджери – досвід 2014

Загалом, Зеленський “не оригінальний” у ідеї підключити олігархів та великий бізнес до вирішення. Попереднє масштабне “залучення” сталося у 2014 році. Тоді т.в.о. президента Олександр Турчинов не просто попросив допомоги, а дав олігархам реальну владу – зробив їх головами ОДА. Так, посади отримали Ігор Коломойський та Сергій Тарута, які очолили Дніпропетровську та Донецьку область відповідно. Такі кадрові рішення пояснювалися тим, що бізнесмени мають вплив, фінансовий та адміністративний ресурс, щоб не протистояти сепаратизму на місцях. До слова, у 2014 році, хоч і не формально, також допомагав і Ринат Ахметов – він виводив робітників своїх підприємств на проукраїнські мітинги у Донецьку, але, як виявилося, було запізно.

Рішення Турчинова на той момент було цілком логічним і виправданим – він отримав країну, коли вся вертикаль виконавчої влади була зруйнована, чиновники дезорієнтовані і демотивовані, їх фізично не було на робочих місцях, ситуація була невизначеною, не було кому передавати повноваження. У цій ситуації саме олігархи були зацікавлені у відновленні стабільності, адже вони ризикували втратити всі свої активи, всю свою власність, – говорить Дмитро Сінченко, очільник ГО “Асоціація Політичних Наук”.

Однак, на думку Сінченка, у 2014 олігархи, перш за все, допомагали самі собі – Росія не давала гарантії збереження їх активів, тому вони були змушені протидіяти сепаратизму і у цьому їх інтереси співпали з інтересами держави. 

Проте, варто зазначити, що рішення дати олігархам владу у регіонах мало неоднозначний результат. Коломойському справді вдалося придушити сепаратизм у регіоні та перетворити Дніпро на символ опору “русскому миру”. А от Тарута чимось масштабним не запам’ятався, з його каденції на думку спадає тільки участь у автопробігу, який встигли назвати “Гудок Ахметова”. У той же час, до прикладу, Запоріжжя та Харківщина впоралися взагалі без участі олігархів.

“З’ясувалося, що медицини немає”

Схоже, після того, як учасники зустрічі із Зеленським включилися у підготовку країни до епідемії, то були “злегка” шоковані. Зокрема, станом медицини та, як зазначалося раніше, готовністю місцевої влади до кризи.

Ми вийшли з цієї розмови із чітким розумінням, що все катастрофічно погано. І все залежить лише від нас, тому що у влади немає ані плану, ані грошей, ані кваліфікованих людей, – не під запис розповів журналістам один із учасників зустрічі.

І бізнесу справді довелося витрачати багато ресурсів, як фінансових, так і людських. “Куратори” не тільки закуповують захист для лікарів, тести, апарати ШВЛ та багато іншого, також вони делегують своїх менеджерів та експертів на завдання, пов’язані з роботою антикризових штабів. Крім того, зв’язки харківського “куратора” Ярославського дозволили домовитися з китайським бізнесменом, засновником і головою ради директорів компанії Alibaba Group Джеком Ма про поставку в Україну 50 тисяч тестів на коронавірус.

То що ж змушує олігархів інвестувати в українську медицину мільйони доларів? Зараз можна говорити, що епідемія змішала до купи і прагматичні, і загальнолюдські мотиви. Про те, які з них все ж домінували – буде зрозуміло після кінця кризи.

Безумовно, не можна ставитися до великого бізнесу, як до бездушної машини. У олігархів та підприємців так само є відчуття колективної відповідальності та солідарності з суспільством (хоч і проявляються ці риси більшою мірою у кризових моментах).

У той же час, епідемія несе серйозні економічні ризики для бізнесу. Через неї можуть стати на карантин великі підприємства, з’явиться маса співробітників, яким доведеться оплачувати відпустки. А враховуючи потенційну можливість введення надзвичайного стану – навіть великий бізнес може опинитися у стані колапсу.

Крім того, “куратори” можуть вважати, що за їх участь у порятунку країни, згодом, влада “насипить” їм преференцій у вигляді державної підтримки їх бізнесу чи закриє очі на якісь порушення. Ну і, наостанок, немає гарантії, що можливе тимчасове “двовладдя” хтось не захоче перетворити на свою “моновладу”.

Погоджуючись на прохання влади, олігархи розраховують на преференції, державну підтримку їх проектів, на те, що влада буде заплющувати очі на їх зловживання чи злочини. Допомога з боку олігархів дуже дорого обійдеться країні, – говорить незалежний експерт Олександр Хмелевський. На його думку, за кожну витрачену гривню олігархи можуть взяти сторицею.

Однак зараз, бізнес справді закриває величезні діри у системі спротиву України епідемії. Зокрема, ледь не з нуля будують у країні медицину. “Ми раніше думали, що вона просто недосконала, а тепер з’ясували, що її немає. Це досить страшне відкриття”, – зазначив одеський “куратор“  Андрій Ставніцер.

Максим Савченко