«Часто не потрібні мільйони, щоб ідея ожила»: Як і для чого бізнесмен з Харкова створив бізнес-акселератор

Поділитися:

Бізнесмен та інвестор з Харкова разом з однодумцями організував «народний» бізнес-акселератор – у ньому можуть знайти інвестиції невеликі проекти, яким для початку роботи потрібно зовсім небагато грошей. «Гетьман» поспілкувався із засновником проекту Вадимом Синегіним. Він розповів, як виникла ідея акселератора, хто приходить шукати інвестиції для свого бізнесу та чи можуть отримати фінансування підприємці з усієї України.

За словами Вадима Синегіна, ідея акселератора зародилася у нього після вступу у закритий бізнес-клуб Prizma Club. Під час однієї з поїздок до Дубаї у підприємців з’явилася ідея зробити якісь спільні проекти, почала «зріти» думка, як «накласти» модель акселератора на бізнес-клуб.

«Тоді ідею підтримали близько 70 підприємців, але це були різні люди з різними інтересами – надто великого прогресу не було», – говорить Вадим Синегін.

Підприємець почав давати поради та інвестиції проектам-початківцям на базі своєї групи компаній. Крім того, маючи базу трьох бізнес-клубів, Вадим шукав клієнтів своїм «підопічним». Пізніше об’єднав свої зусилля з двадцятьма знайомими харківськими підприємцями, які висловили бажання допомоги та інвестувати у проекти.

За словами бізнесмена, мова йде про інвестиції не у мільйони доларів. Зазвичай для реалізації пропонованих ідей вистачає 10 тисяч.

«

Була досягнута домовленість, що цікаві проекти отримують інвестиції

«На прикладі Харкова – є проекти, які потребують 10 тисяч доларів. Не 100 тисяч, не мільйон доларів, а досить незначної суми, щоб ідея зажила. З партнерами домовилися зробити «народний» акселератор, збиратися раз на місяць, слухати проекти. Всередині була досягнута домовленість, що цікаві проекти отримують інвестиції», – говорить Вадим Синегін.

Наразі інвестори опрацювали уже 100 ідей, 2 з них отримали інвестиції.

«Сьогодні усі стартапи близькі до ІТ. Високотехнологічні ідеї, які спрощують життя – майже у кожній пропозиції. Був цікавий проект – програма для обрахунку кількості тютюну у кальянах. Зазвичай у закладах його кладуть «на око» через що власники несуть збитки. Сама програма коштує 1500 гривень, але у середніх за розміром закладах, які її встановлювали, починали економити близько 4000 тисяч гривень на місяць. Вони, за великим рахунком, не витрачали, а заробляли гроші», – розповідає Вадим.

«

Сьогодні усі стартапи близькі до ІТ. Високотехнологічні ідеї, які спрощують життя – майже у кожній пропозиції

Ініціатор бізнес-акселератора говорить, що серед тих, хто запропонував ідею інвесторам, ніхто не отримав простої відмови. Навіть невдалим проектам надаються консультації. Якщо експерти бачать, що людина не має хисту до підприємництва її намагаються підвести до якоїсь іншої справи.

«Я та люди, з якими почали проект, не очікували, що буде така кількість заявок до участі та високий рівень довіри від починаючих проектів. Є інвестиційні фонди, великі прізвища, до яких можна було б звернутися,  але в нашій особі бачать нормальних, простих, відкритих людей і тому довіряють», – каже Вадим.

Крім того, він зазначає, що проект, загалом, не має географічних обмежень – свою ідею на отримання інвестиції можуть подати підприємці з усієї України. За його словами, на початку проекту акценти були на Харкові, але почали приходити заявки з інших міст.

«В цілому географічних обмежень немає – Інтернет є по всій Україні. Якщо приходить заявка з іншого міста, одразу робимо Телеграм-чат з автором ідеї та декількома інвесторами, фахівцями, які можуть зробити експертизу проекту. Так, людина може отримати якісну консультацію – ми не говоримо просто «так» або «ні»», – зазначає засновник бізнес-акселератора.

«

Підприємництво – це чудовий напрям діяльності, але, багато у кого лишилися думки, що треба працювати за заробітну платню

У найближчих планах бізнес-акселератора упорядкувати свою діяльність та прихід проектів, інвесторів. Крім того, за словами засновника, наразі важливо запустити більш якісні експертизи ідей – завдяки цьому буде простіше працювати з іншими інвестиційними організаціями, як українськими так і міжнародними. Ще є думки зробити на базі одного з харківських офісів бізнес-інкубатор – для цього є вся необхідна інфраструктура.

Також у літку може відбутися тур представників акселератора містами України.

«Зараз є план взяти 5 основних людей з акселератора та зробити тур декількома містами України, серед них Львів, Одеса, хочемо послухати бізнес-проекти та розповісти про акселератор. Хочемо підвести людей до розуміння, що підприємництво – це чудовий напрям діяльності, але, нажаль, багато у кого лишилися думки, що треба працювати за заробітну платню», – говорить Вадим Синегін.

Крім того, він додає, що довкола акселератора діє благодійний фонд, який роздає допомогу та відвідує дитячі будинки. У ньому задіяно близько 60 волонтерів. За словами Синегіна, об’єднати таку кількість людей просто бажанням заробити грошей було б неможливо.