Директор запорізького «Епіцентру» Олександр Константинов: «Чим більше людей у вас працює, тим більше вони створюють проблем»

Поділитися:

13 квітня у запорізькій бізнес-школі Investment Business School пройшов черговий навчальний модуль. Мотивуючим спікером заняття став Олександр Константинов – директор будівельного гіпермаркета «Епіцентр К» в Запоріжжі та депутат Запорізької міської ради. ­­­­­«Гетьман» зібрав головні тези спікера про діяльність запорізького «Епіцентру», моделі управління бізнесом та конкуренцію.

Про чужий досвід та бізнес-літературу

Немає готових рецептів для усіх. Найуспішніші компанії точно не дотримувалися абсолютно усіх встановлених правил та критеріїв. Зрозуміло, що їх у світі не надто багато, але вивчаючи досвід, можна випрацювати свою, зрозумілу модель, яка дозволить досягти мети.

Крім того, не можна брати готові рішення з книг та намагатися стовідсотково застосувати їх до свого бізнесу. Ніхто не знає деталей з описаного досвіду: коли він був отриманий, за яких умов. Хоча б, який був ринок: він ріс чи падав?

Проте мета має бути чітко сформульована, критерії оцінки ефективності – відцифровані. Свого часу, через відсутність відповідної системи «Епіцентр» втратив десь у роботі з персоналом, десь у завоюванні окремого сегменту ринку.

Про «Епіцентр» та моделі управління бізнесом

Є 2 типи управління бізнесом. Підприємницька модель притаманна невеликим компаніям чи командам. У них рішення приймають декілька людей, бізнес-процеси не формалізовані.

Другий тип управління – менеджерський, коли чітко регламентовані усі процеси. У мене був досвід роботи у західній компанії. Там була книга, де описувалися усі операції: до прикладу, по хвилинам як працює касир чи як здійснювати прийом товару. Крім того, додавалися документи типу політики використання службового транспорту: коли можна їздити, де заправляти, зберігати та інше.

За роки свого існування «Епіцентр» пройшов шлях від «робимо все, що не заборонено законом» для досягнення результату до значної формалізації виробничих процесів. Критерієм ефективності була успішність чи неуспішність конкретного торгового центру. Якщо він виконував план,  значить усе працює добре. Якщо план не реалізується – щось не так. Пояснювався такий підхід тим, що регламентація процесів не дасть можливості знаходити на кожному об’єкті оптимальні моделі ведення справ – у різних ТЦ однакові завдання могли вирішуватися зовсім по-різному.

Наразі у «Епіцентрі» відбувається прописування виробничих процесів, зокрема, стандарти обслуговування клієнтів. Наразі боремося, за дотримання цих стандартів персоналом. Також є рід критеріїв (KPI) для оцінки ефективності роботи підрозділів.

Про менеджмент та ефективність бізнесу

Менеджер – це людина, яка чужими руками досягає своєї мети. Не варто робити того, що можуть виконати інші. Завдяки цьому менеджер може займатися важливими справами, а не терміновими. Досягненню стратегічних цілей у бізнесі перш за все заважає рутинна робота. Можна просто «втонути» у закритті постійних проблем. А чим більше людей у вас працює, тим більше вони створюють проблем.

Якщо бізнес не надто масштабний – жорстка регламентація може зробити його неповоротким чи вбити ініціативу всередині колективу. Однак, рекомендую одразу вводити оцінку якості роботи (КРІ) та прив’язувати їх до системи мотивації співробітників. Крім того КРІ допоможе виміряти результати роботи.

Важливо, щоб саме власник розробляв критерії ефективності. Обов’язково будуть наймані працівники, які критикуватимуть окремі рішення. Коли починається обговорення моїх рішень чи рішень власника я говорю: «Панове, відкриваємо «Форбс», листаємо та шукаємо ваше прізвище. Скоріше за все, там його не буде, а буде прізвище людини, яка прийняла відповідне рішення». (Власники всієї мережі «Епіцентр К» Олександр та Галина Гереги входять до топ-10 найбагатших українців за версією журналів «Новое время» та «Фокус», – Прим. «Гетьмана»).

Про конкуренцію та власні торгові марки «Епіцентру»

Здавалося б, нащо «Епіцентру» думати про стратегії – велика мережа з масштабними об’єктами, у які «і так всі ходять». У плані розмірів з ТЦ  конкурувати дійсно складно, проте у окремих сегментах – реально. У Запоріжжі так роблять багато торгових точок, які займаються виключно однією групою товарів – сантехніка, двері, електротовари. Засновник та власник найбільшої у світі мережі роздрібної та оптової торгівлі Walmart у своїй книзі розповідав, що їх компанія, розглядає у якості конкурентів навіть маленькі кіоски.

Власні торгові марки мережа створює, щоб покупець міг ідентифікувати за ними нашу компанію. Цей метод використовує багато хто. Зокрема є марка інструментів, які виробляються на тому ж підприємстві, де роблять Bosch.

Про стислість та інформативність

У книзі про компанію Toyota прочитав, що їх генеральний менеджер відмовлявся приймати звіти на стосах паперу – вимагав від підлеглих доповіді на аркуші формату А3. Подібну систему запровадили у «Епіцентрі». Цю практику можу порекомендувати як досить ефективну для контролю ситуації у компанії.