«Коли олігарх стане бізнесменом, екологічне питання та низка інших питань в Запоріжжі будуть вирішуватись», – Олександра Савченко, запорізька кандидатка у народні депутати

Поділитися:

21 липня 2019 року в Україні відбудуться позачергові парламентські вибори, які можуть стати унікальними – бо мають потенціал оновити Верховну Раду на дві третини або і більше. «Нові обличчя» – безумовно, звичне гасло (на рівні високих зарплат та гарних доріг), але 2019-й може стати роком коли до Ради зайдуть люди, дійсно не «заплямовані» попередніми скликанням і попереднім політичним життям. Робити такі висновки можна не лише по рівню підтримки «Слуги народу», але й по рейтингу партії «Голос», яка упевнено тримає третє місце серед партій, які висуваються до ради (на 26 червня «Голос» має майже 8,5% підтримки українців).

«Гетьман» поспілкувався з Олександрою Савченко – кандидаткою від «Голосу» по запорізькому мажоритарному округу №75 (Дніпровський та Заводський райони міста). Цей округ для кандидатів є, можливо, найбільш конкурентним – тут за місце у Раді борються вагомі політичні фігури, хоч і регіонального масштабу: Ярослав Гришин, Віктор Бусько, Дмитро Сірий, Сергій Кальцев, Віталій Рябцев та ще стільки ж інших серйозних «гравців» . Одним словом, для дебютантів умови явно не тепличні.

Проте наша співрозмовниця Олександра Савченко, судячи з інтерв’ю, почуває себе досить впевнено, і переконана, що конкуренти звикли працювати за старими правилами – а таким у новий парламент зась. У інтерв’ю для «Гетьмана» Савченко розповіла про те, як стала мажоритарником «Голосу», які головні проблеми є на 75 окрузі та як деолігархізація може вирішити екологічні проблеми міста.

 

– Зазвичай до Верховної Ради балотуються люди, які мали певний політичний досвід. Чи була у Вас якась політична чи громадська активність до висування?

У 2012 році я на громадських засадах працювала спостерігачем на виборах по 75 округу. Перед цим проходила навчання щодо виборчої системи, вивчала нюанси. Але напряму з політикою себе ніколи не пов’язувала до цього моменту. Я була і досі залишаюся безпартійною.

Громадська діяльність була та є. За часів Революції Гідності я була активною учасницею подій на Запорізькому Майдані. Ми разом з колегами та активістами активно допомагали як інформаційно, так і фінансово силам місцевої Самооборони, потім – захисникам Україні в зоні АТО (ООС). Збирали та передавали нашим хлопцям продукти, гроші, засоби захисту. Писали листи, знімали відео – підтримували бойовий дух доступними нам методами.

Робота журналіста включає в себе і громадську, і освітню діяльність. Мені пощастило працювати у виданнях, де ми мали право обирати і розробляти тему для публікації. Це допомогло популяризувати суспільно корисні ініціативи запоріжців, підтримати активістів, зібрати кошти на лікування або втілення певних завдань.

Ще заснувала проект GentleDog, призначений для виховання у громадян звички прибирати за тваринами-компаньйонами на вулиці. Сама це роблю, та інших людей долучаю, адже зміни починаються з кожної окремої людини.

Не дивлячись на те, що одна з моїх спеціалізацій – спеціаліст зі зв’язків із громадськістю, я не займаюся самопіаром. Тому навіть інтернет знає про мене небагато. Краще робити та бачити результат, ніж обіцяти, а потім казати, що «пожартував» чи «ви мене неправильно зрозуміли».

 

– Чому саме «Голос», як потрапили у партію?

Я не є членом партії «Голос», але повністю підтримую цінності, які вони несуть, просувають, будуть вводити. Я є частиною команди «Голосу». Це команда молодих, але вже досвідчених, ініціативних, активних фахівців, які хочуть жити в Україні. І я хочу жити в Україні. Команда «Голосу» розуміє, що і як саме треба змінювати, щоб ми всі разом могли жити в хороших умовах, в сучасній розвинутій європейській країні, де людина, її права та свободи (і обов’язки, про що забувають деякі) є найвищою цінністю. При чому, зміни будуть запроваджувати у багатьох сферах і силами професійної команди, яка чує людей та розуміє меседжі, які лунають від людей, які хочуть жити в Україні гідно. Адже одна людина не може знатися на усіх питаннях. Але одна людина може донести інформацію та об’єднати зусилля та знання інших людей задля досягнення результату.

До команди «Голосу» мене запросила людина, яку я неймовірно поважаю. А керівник обласного штабу партії «Голос» затвердив мою кандидатуру. Це відомий у Запоріжжі Вячеслав Зайцев (ветеран АТО, депутат Запорізької міської ради, – Прим. Ред.), з яким ми познайомились одразу після його повернення з Донецького аеропорту, бо я виступила з ініціативою зробити з ним інтерв’ю для газети «Субота плюс». Для мене та людей, які зараз підтримують і особисто мою кандидатуру, і партію Святослава Вакарчука, його схвалення значить дуже багато.

 

– На сторінці у Фейсбук під двома «політичними» постами уже було зібрання хейтерів, які запитували «хто така Олександра Савченко» та чим заслужила місце на окрузі – розкажіть про себе, кар’єру, заслуги, чому саме Ви представляєте «Голос» на 75 окрузі?

Жодного хейтера під цими постами нема. Люди коментують, питають, цікавляться для того, щоб зробити свій свідомий вибір. Вони роблять правильно, бо потім один з кандидатів стане депутатом та буде змінювати країну. Треба одразу розуміти, чого вартий той чи інший кандидат, це ж стратегічне і дуже важливе питання! І це розумні люди, яких я знаю або з Фейсбуку, або особисто. Я вдячна їм за активну позицію та готова відповідати на їхні питання. Звичайно, згодом у бій вступлять боти, які масовістю та грошима будуть виконувати замовлення хазяїна. Але вибір вектору розвитку держави роблять не фейкові акаунти, а українці.

Щодо моєї кар’єри та досягень. Працюю у ЗМІ з 2011 року. Починала на сайті 061 менеджером з реклами – тоді ще була студенткою ЗНУ, факультет журналістики, спеціальність «Реклама, зв’язки з громадськістю та ЗМІ». Потім запросили на роботу до газети «Субота плюс», де у різні періоди працювала і журналістом, і проджект-менеджером, і редактором сайту. Згодом, через смерть батька змінила місце роботи та спеціалізацію – за запрошенням нової команди телеканалу TV5 почала роботу на телебаченні. Одразу скажу, і будь-хто з колег підтвердить: до політичної сфери роботи телеканалу не маю жодного відношення. Моя сфера – промоушн, зв’язки з громадськістю та digital. У кризовий для запорізької команди «Металург» час зняла документальний фільм про команду «Легенди. Save FCMZ», мета якого була об’єднати і фанатів, і просто запоріжців заради збереження легендарного ФК. Виступила в ролі сценариста та режисера стрічки, залучила провідних вболівальників та гравців команди. Також майже рік працювала у журналі «Афіша» провідним копірайтером, декілька місяців була випускаючим редактором видання. Маю досвід роботи з київськими медіа. Наприклад, була автором освітніх матеріалів про сучасні медіа в інтернет-виданні LookAlike, інформацію для яких шукала в закордонних англомовних виданнях.

Вмію слухати, чути, аналізувати, переосмислювати та доносити інформацію до аудиторії.

Чому саме я? Я відповідаю критеріям партії «Голос»: маю незаплямовану репутацію, досвід роботи, активну проукраїнську та проєвропейську позицію. Не маю зв’язків з корупціонерами (і не буду мати), йду в Раду не заради захисту інтересів олігархів, а заради системних позитивних змін в країні. Я вмію багато працювати, маю високий рівень відповідальності та совість. Я молода, енергійна та іноді навіть занадто принципова.

 

– З вами по округу йдуть уже «імениті» політики: Ярослав Гришин, Дмитро Сірий, Віталій Рябцев, також відомий бізнесмен, власник ZOG Олег Сєровський. Як збираєтеся конкурувати та вигравати, якими ресурсами? Кого бачите найбільшим конкурентом?

Ви обділили увагою інших бувалих політиків: Віктора Бусько, Сергія Кальцева, які звикли працювати за старими правилами. На 75 окрузі – найжорсткіша конкуренція, але тим цікавіше. Кожен з цих чоловіків має свої ресурси та методи роботи з електоратом. До речі, я єдина жінка-кандидат у цьому окрузі. Партія «Голос» та ми як її представники виступаємо виключно за чесне та прозоре ведення агітації. Особисті зустрічі з людьми, спілкування з користувачами соціальних мереж, формування активної команди волонтерів – це наші методи.

Головні у нашій команді – це люди, які хочуть змін і готові працювати заради їх втілення. Скоро відкриємо виборчий фонд та оприлюднимо інформацію для людей, які хочуть вкласти гроші у розвиток України. Тому слідкуйте за інформацією на сторінках «Голос. Запорізька область» в інтернеті. Інших джерел фінансування в нас нема. І, звісно, ніякого адмінресурсу. А найбільший конкурент – це стара система роботи ВРУ та депутатів, старі корумповані підходи у веденні справ.

 

– Коли чекати у місті «Коворкінг змін», як з ним взаємодіятимуть мажоритарники?

Поки не можу розкрити цей секрет, але дуже скоро оприлюднимо усю інформацію.

 

– Яка стратегія «Голосу» у «просуванні» кандидатів на одномандатних округах («Слуга народу» анонсувала тури містами, зустрічі з виборцями на окрузі для представлення своїх кандидатів)?

Кандидат по одномандатному округу набагато краще орієнтується у справах та проблемах своїх районів, ніж центральний штаб. Тому нам свідомо надано усі можливості для самостійного ведення кампанії. І ми розуміємо увесь рівень відповідальності, тому жодних протиправних та протизаконних дій чинити не будемо.

 

– Українська політика поки переважно патріархальна, навіть на окрузі Ви – єдина кандидатка. Не боїтеся, що не отримаєте бажаний рівень підтримки, тільки тому що ви жінка?

А чим жінка гірша за чоловіка? Ми маємо рівні права та свободи, гарантовані Конституцією. Я маю вищу освіту (навіть деякий час вчилася в аспірантурі), зі студентства працюю та самостійно заробляю гроші, навчаюся, підвищую кваліфікацію. Поділ за статтю – це стара політика. У Раді зараз – 88% чоловіків. Ви задоволені їхньою роботою? У першій двадцятці партії «Голос» – 40% жінок, це найбільша кількість у порівнянні з іншими партіями. Історія знає безліч прикладів (а незабаром дізнається ще більше), коли жінки-політики приводили країни до прекрасних результатів. Вважаю, що це питання вже взагалі не має з’являтися у сучасному світі. І оці заяви про «жінку-бренд України» це принизливо!

 

– Ви сказали, що кандидат-мажоритарник має добре володіти ситуацією на окрузі, знати всі його «болі». Які найбільші проблеми для Дніпровського та Заводського районів Ви бачите?

Перша проблема – кадрова, бо, як ми бачимо, ті, хто напряму є відповідальним за дороги, освітлення, озеленення, чистоту, з роботою не можуть впоратись, м’яко кажучи. Закритість чиновників, обмежені години роботи, небажання спілкуватися з мешканцями, рішення питань за гроші, корупційні схеми в дії, забюрократизованість – ці системні питання призвели до надвисокого рівня недовіри до держслужбовців, представників влади. Бо їх не контролюють. Їм все сходить з рук. Бо стара система. Її треба ламати та будувати нову – за участі активістів, ініціативних та грамотних громадян. І починати треба з Верховної ради, паралельно займаючись кадровою політикою на місцях. Бо народний депутат, який буде реально працювати з жителями, які йому довірили розвиток країни, здатен залучити інвестиції, проконтролювати хід виконання робіт, допомогти з втіленням проекту, який хочуть саме мешканці його округу.

Друга проблема – комунальна. Ми вже не один рік чуємо про обіцянки переселити людей з бараків у нормальні квартири. Про капітальні ремонти, яких потребує ледь не кожен перший будинок в Запоріжжі. А реальність така, що люди ловлять стелі, борються з пліснявою та затопленням у підвалах самостійно та часто за власний кошт. А куди ж гроші, які ми щомісяця платимо керуючій компанії, йдуть? В мене нема боргів, я хочу ходити додому по світлому під’їзду з гарним ремонтом. А створити ефективне ОСББ дуже часто не виходить – бюрократія та корупція, підкуплені судді та простір для фінансових махінацій. А голос звичайного мешканця не чують. Бо система поки працює саме так: замість того, щоб держава працювала для людини, людина працює на державу (та збагачення чиновників).

Третя проблема – велика кількість людей, які створюють загрозу для інших людей. Люди з алко- та наркозалежністю, які приймають дистиляти та наркотики прямо на дитячих майданчиках, у під’їздах, на очах у дітей, підлітків, молодих батьків. І дієвої управи на них нема. А це пряма загроза життю кожного з нас. Насправді, для вирішення цього питання потрібні зміни і в правоохоронній, і в медичній, і в освітній, і в культурній, і в трудовій сферах. Так, це непопулярна тема, але, на жаль, саме з нею стикаються тисячі людей щодня. Але питання навіть не піднімається на державному рівні. Поки що, сподіваюсь.

 

– У Заводському районі, який входить до 75 округу, знаходиться основна маса підприємств, від викидів яких, у першу чергу, страждають мешканці цього ж району. Як можна виправити екологічну ситуацію у місті?

Один з ключових пунктів програми партії «Голос» деолігархізація, а ми всі чудово знаємо, кому належать запорізькі підприємства. Коли олігарх стане бізнесменом та буде вести справи в однакових з іншими бізнесменами умовах, екологічне питання та низка інших питань будуть вирішуватись. А так, поки є олігархічне павутиння, непрацююче законодавство, системних та помітних змін не досягти. При чому,  екологічна ситуація – це не лише викиди заводів. Це й сміттєзвалища, і каналізаційні стоки в Дніпро, і утилізація отруйних та небезпечних відходів. Я пишаюся досягненнями наших екоактивістів, які наполегливо працюють над системами контролю екологічної ситуації. Але їм на допомогу має прийти держава, бо палиць в колеса зараз наставлено безліч.

 

– Наступного року у країні відбудуться місцеві вибори, чи будете пробувати сили у запорізькій політиці?

Думаю, варто подивитись, наскільки запоріжці готові до нової політики на державному рівні, а потім будемо робити висновки та будувати плани.

 

– Обираючи кандидата виборці мали б у першу чергу орієнтуватися на його програму. Розкажіть більш детально, з якими ідеями йдете до парламенту?

Повністю підтримую програму нової політики партії «Голос» та виділяю для себе ключові моменти та доповнення. Серед них (але список далеко не виключний):

  • жінки та чоловіки мають рівні права і обов’язки, це має реально гарантувати та контролювати держава;
  • Україна – сучасна держава, максимальна кількість питань мають вирішуватись в електронному вигляді;
  • ми зобов’язані зберегти довкілля, тому усі грамотні екологічні ініціативи держава має підтримувати та надавати максимальну допомогу у їх втіленні. Це стосується і транспорту, і сміття, і правил догляду за тваринами, і контролю за забрудненням довколишнього середовища;
  • майбутнє – за молоддю. Держава має підтримувати школярів, студентів та молодих представників будь-якої професії шляхом надання фінансової, інформаційної та правової допомоги;
  • економіку країни формують не тільки великий, а і малий та середній бізнес. Він має отримати комфортні умови для існування та розвитку;
  • ми маємо пишатися Україною та українцями, тому держава має розвивати патріотичне виховання, підтримувати та заохочувати вітчизняних працівників культури, освіти, спорту та інших сфер;
  • закон – один для всіх. І ніхто, ні за яких обставин, не повинен уникнути справедливого покарання за порушення закону;
  • розвиток української мови, літератури, збереження вікових традицій та створення нових, просування позитивного бренду України у світі.
– У разі перемоги, які ініціативи для Запоріжжя особисто Ви просуватимете у парламенті?

Буду виконувати програму, про яку щойно розказала. До того ж, разом із ініціативною групою, яка вже є, будемо робити комфортне для розвитку бізнесу місто. Наприклад, розвивати туристичну сферу. Не просто гасла «Запоріжжя – колиска козацтва», а дії з розвитку зовнішності, зручності, безпечності міста, які створять позитивний імідж Запоріжжя на українському рівні (згодом – на світовому). Це і інвестиції, і робочі місця, і збільшення активності та зацікавленості підприємців у роботі саме в моєму рідному місті.

 

Спілкувався Максим Савченко