«Майбутнє» Коломойського та Палиці: з ким та як нова політична сила «приватівців» планує перемагати на виборах

Поділитися:

27 серпня у Києві на Співочому полі відбувся Всеукраїнський з’їзд політичної партії «За майбутнє». І нехай ще півроку тому це словосполучення було мало кому відомим, в день Х масштаб заходу відповідав, щонайменше, рівню національної партії з першої п’ятірки передвиборчого рейтингу. І це не дивно, коли спонсор політичних сили – великий бізнес, тісно пов’язаний з олігархом Ігорем Коломойським.

Чим «За майбутнє» пов’язана зі скандальним мільярдером та чи має партія шанси на перемогу у виборах – у матеріалі «Гетьмана».

Історія цього політичного проекту розпочалася у Верховній Раді 29 серпня 2019 року, коли була створена однойменна депутатська група. «За майбутнє» об’єднала 23 мажоритарнирників зі строкатим політичним минулим: ексрегіонала Олександра Герегу, ББПшника Ярослава Дубневича, вигнанців зі «слуг народу» Антона Полякова та Анну Скороход, Антона Кіссе з «Нашого краю», екс-«фронтовика» Ігора Гузя, Ірину Констанкевич з «УКРОПу», Віктора Бондара з «Відродження» та багатьох інших.

В травні, за півроку до місцевих виборів, деякі депутати із «За майбутнє» оголосили про створення партії на чолі з багаторічним бізнес-партнером Коломойського – впливовим волинським бізнесменом та нардепом Ігорем Палицею. Стрімко політична реклама нової партії охопила всю країну – від традиційних бордів та сюжетів на телебаченні до інтернет-банерів, реклами у Facebook і роликів на youtube. Зараз «За майбутнє» готується до найближчого випробування – місцевих виборів 2020, а потім обіцяє масштабуватися і отримати фракцію у Верховній Раді нового скликання.

Укроп нашого краю

Сприймати «За майбутнє» як нову та перспективу політичну силу навряд чи варто. Чим більше досліджуєш представників партії, тим більше розумієш, що перед очима – суміш «УКРОПу» та «Нашого краю».

Від «Українського об’єднання патріотів» тут керівництво, тісно пов’язане з олігархом Ігорем Коломойським, та, вочевидь, фінансування. До партії «За майбутнє» чи не повним складом переїхали колишні функціонери «УКРОПу»: голова «патріотів», співголова депутатської групи «За майбутнє» у Верховній Раді Тарас Батенко, голова секретаріату партії, депутат Київської облради від «УКРОПу» Денис Борисенко, колишній народний депутат, засновник «Буковелі» Олександр Шевченко (який також не приховує своє бізнес-співробітництво з Коломойським) та його брат екснардеп Віктор Шевченко. Як зазначалося вище, на чолі партії – найближчий до засновника «Привату» Ігор Палиця, який більше 20 років спільно з Коломойським займається нафтовим бізнесом. При нагоді стала і політична інфраструктура «УКРОПу». Щоб не витрачати дарма гроші і час, у деяких регіонах навіть нові сторінки «За майбутнє» у facebook не створювали, а просто перейменували спільноти «об’єднання патріотів».

Інший політичний проект минулих місцевих виборів, який спадає на думку при згадці «За майбутнє», це «Наш край». Тоді цю партійну франшизу використовували старі впливі політики, яким не знайшлося місця ані в консервативному «Опозиційному блоці», ані, тим більше, у нових політичних силах постмайданного часу.

Аналогічно і сьогодні під прапори «За майбутнє» стають політики, у яких немає ані грошей, ані бажання (або можливості) створювати власні політичні проекти. Серед них – мери декількох великих міст. Наприклад, очільник Черкас Анатолій Бондаренко, який отримав всеукраїнську популярність після відкритого «карантинного» протистояння з президентом Володимиром Зеленським, а також його колеги – міські голови Кременчуга та Рівного Віталій Малицький та Володимир Хомко.

Як і «Наш край», «За майбутнє» не має конкретної ідеологічної платформи, а тому може без обмежень набирати у свої лави старих-нових політиків будь-яких політичних поглядів. У новій партії знайшлося місце як учаснику Євромайдану націоналісту Гузю, так і ексрегіоналу Юрію Гранатурову. У цьому сенсі новий політичний проект є більш зручним для пошуку союзників (а значить, і фінансування), ніж той же правоцентричний і патріотичний «УКРОП».

Яскравий приклад – Запоріжжя. У цьому місті під стяги «За майбутнє» став екснардеп від БПП Микола Фролов, який, як жартують місцеві мешканці, має за звичку кожні наступні вибори зустрічати представником нової партії. Фактичним керівником обласного штабу партії є Генадій Фукс – чинний депутат Запорізької обласної ради, до якої обрався за списком партії «Батьківщина», проте нещодавно покинув партію Юлії Тимошенко. До цього періоду свого політичного життя він протягом 4 років був заступником у трьох губернаторів часів Ющенка.

Новий бізнес-проект Коломойського?

Якщо після всього зазначеного вище у вас досі виникають сумніви у тому, що скандальний олігарх дійсно має «контрольний пакет акцій», у нас ще залишилося декілька аргументів.

Лідер нового політичного проекту Ігор Палиця ще 1999 року став діловим партнером Ігора Коломойського. З того часу бізнесмени пліч-о-пліч працюють більше 20 років, розвиваючи спільний нафтовий бізнес. Зокрема, з 2002 року Палиця очолював контрольовану дніпропетровським олігархом «Укрнафту». Раніше Ігор Палиця тримався поза медійним простором, але останні місяці як лідер партії активно спілкується з журналістами і не приховує своєї прив’язаності до Ігора Коломойського.

Інший «молодший товариш» Коломойського, який знайшов місце у керівництві «За майбутнє» – це засновник «Буковелю» і франківський нардеп Олександр Шевченко, який на попередніх президентських виборах балотувався від «УКРОПу». Політик не приховує, що і Ігор Коломойський, і Ігор Палиця є його бізнес-партнерами і, навіть, друзями.

Це найбільш медійні персони зі списку «За майбутнє», які відверто імпонують Коломойському. Але загалом таких, якщо переглянути уважніше, півсписку. Тим більше, керівництво партії, партійна інфраструктура – все це перейшло у спадок від попереднього проекту, близького до групи «Приват» – «Українського об’єднання патріотів – УКРОП».

Дві політичні сили поєднує і фінансування. Це ніхто особливо і не приховує. ТОВ «Міленіум 2018», пов’язане з групою компанією Коломойського і Боголюбова, у 2019 році профінансувало «УКРОП» на 2,3 мільйона гривень. Ще 200 тисяч гривень «патріоти» отримали у першому кварталі 2020-го. У березні фірма «неочікувано» (насправді, ні) стала прихильником іншої партії – «За майбутнє». Перші два транші по 100 тисяч вже зроблені, і напевно, можна очікувати на нові надходження.

Сумнівне «майбутнє»

Про майбутнє нового політичного проекту Коломойського і компанії можна судити за досвідом партії-попередника. У списку – відомі в регіонах місцеві політики, на рахунку – щедрі надходження від спонсорів на масштабну передвиборчу агітацію. Такі умови дають право сподіватися на перемогу у місцевих виборах, принаймні, у північно-західних регіонах країни, де лідери «За майбутнє» мають більшу популярність та вплив.

Нині ж, за результатами опитувань, рейтинги партії вище лише «Громадянської позиції» Гриценка та «Опозиційного блоку», які після останніх виборів фактично перебувають у сплячці.

Вочевидь, омріяне для бенефіціарів партії майбутнє – не так перемога на місцевих виборах, як успішна парламентська кампанія та потужна фракція у Верховній Раді. Але про це ще зарано говорити. Життя нових політичних проектів в Україні аж занадто коротке.