Як пояснили у Національному банку України у відповідь на запит hromadske, девальвацію гривні спричинили одразу декілька факторів.
По-перше, на початку року збільшилися державні видатки, пов’язані з експортерами — їм відшкодовували податок на додану вартість. Експорт товарів в Україні, як і в більшості країн світу, не обкладається ПДВ (ПДВ накладають при імпорті товарів). При цьому, експортуючи, компанія формує так званий податковий кредит з ПДВ, який згодом має право відшкодувати з бюджету.
Через отримання грошей з бюджету в експортерів не було потреби продавати валюту, тому вони у січні не виходили на валютний ринок. Це зменшило пропозицію валюти, що вплинуло на курс.
По-друге, у січні 2020 року активно працювали імпортери.
«Водночас після свят імпортери, особливо споживчих товарів, поповнюють свої товарні запаси і формують дещо більший попит на валюту», — додають у Нацбанку.
Там зазначають, що девальвацію гривні викликали виключно ринкові чинники. При цьому, після зміни напрямку руху курсу валют Нацбанк не став змінювати своєї політики.
«Політика Національного банку жодним чином не змінилася — ми не впливаємо на рух курсу, курс визначається ринком. НБУ продовжує згладжувати надмірні коливання», — додали у Національному банку.
Читайте також:
• ЗМІ повідомляють, що у Зеленського готують перестановки в уряді та хочуть розділити міністерства
• У Зеленського хочуть місцеві вибори наприкіці жовтня – включно з територіями ОРДЛО