У НБУ пояснили чому гривня знову почала дешевшати

Поділитися:
На початку 2020 року гривня, яка зростала до основних валют більшу частину попереднього року, знову почала дешевшати. Так, якщо наприкінці грудня 2019 року 1 долар коштував 23,2 гривні, то на початку лютого американська валюта подорожчала до понад 25 гривень.

Як пояснили у Національному банку України у відповідь на запит hromadske, девальвацію гривні спричинили одразу декілька факторів.

По-перше, на початку року збільшилися державні видатки, пов’язані з експортерами — їм відшкодовували податок на додану вартість. Експорт товарів в Україні, як і в більшості країн світу, не обкладається ПДВ (ПДВ накладають при імпорті товарів). При цьому, експортуючи, компанія формує так званий податковий кредит з ПДВ, який згодом має право відшкодувати з бюджету.

Через отримання грошей з бюджету в експортерів не було потреби продавати валюту, тому вони у січні не виходили на валютний ринок. Це зменшило пропозицію валюти, що вплинуло на курс.

По-друге, у січні 2020 року активно працювали імпортери.

«Водночас після свят імпортери, особливо споживчих товарів, поповнюють свої товарні запаси і формують дещо більший попит на валюту», — додають у Нацбанку.

Там зазначають, що девальвацію гривні викликали виключно ринкові чинники. При цьому, після зміни напрямку руху курсу валют Нацбанк не став змінювати своєї політики.

«Політика Національного банку жодним чином не змінилася — ми не впливаємо на рух курсу, курс визначається ринком. НБУ продовжує згладжувати надмірні коливання», — додали у Національному банку.

Читайте також:

• ЗМІ повідомляють, що у Зеленського готують перестановки в уряді та хочуть розділити міністерства

• Криклій говорить, що з концесією аеропортів Львова, Запоріжжя, Херсону та Чернівців вирішать до кінця лютого

• У Зеленського хочуть місцеві вибори наприкіці жовтня – включно з територіями ОРДЛО