Якщо гривню “обвалять” до 30 за долар, бензин і дизпаливо подорожчають приблизно на 2,5 гривень

Поділитися:

Кожна гривня в курсі долара додає собівартості нафтопродуктів близько 80 копійок на літр. Якщо курс додасть 3 гривні, відповідно бензин і дизпаливо подорожчають приблизно на 2,5 гривень за літр і чи в середньому на 10% до існуючого рівня. На ділі збільшення може виявитися ще більше, оскільки продовжує зростати світовий ринок нафти і нафтопродуктів.

Про це у коментарі для “НВ” розповів Сергій Куюн, Директор консалтингової компанії А-95.

За моїми оцінками, на сьогодні в країні сформовані рекордні запаси дизельного палива (350-400 тис. т) і бензину (150-180 тис. т). Але запаси потроху вичерпуються, їм на зміну приходить дорожча закупівля. Недавній стрибок курсу в зв’язку з відставкою голови НБУ змусив багатьох на ринку неабияк понервувати, але ситуація вже повернулася у вихідну точку. Тепер же маємо таку заяву президента, яка прозвучала як керівництво до дії новому начальству НБУ і фінансовому блоку Кабміну, – вважає Куюн.

Крім того, за його словами, стрибок курсу вдарить і по центральному проэкту Зеленського — програмі розвитку дорожньої інфраструктури Велике будівництво. Специфіка роботи підрядних організацій полягає в укладанні контрактів на постачання послуг і матеріалів під весь проект. Однією з вагомих позицій тут виступає дорожній бітум, обсяги споживання якого в першому півріччі поточного року зросли в півтора разу —до 320 тисяч тон.

Підрядники вже провели тендери і зафіксували ціни. Якщо курс гривні «полетить» на 10%, постачальники просто не помістяться в фіксовані ціни. За словами великих бітумних трейдерів, у зв’язку зі зростанням цін на нафту, ціна на бітум вже підкралася до зафіксованих на тендерах рівнів, а подорожчання за рахунок курсу призведе або до дестабілізації поставок або до пропорційного перегляду цін, а це вже вдарить по економіці підрядників і їх здатності виконати проєкти. Зростання цін на бітум також очікується в зв’язку з браком поставок на піку дорожньо-будівельного сезону, що припадає на серпень-жовтень.

Ефект від девальвації гривні, безумовно, буде комплексний, але владі необхідно чітко розуміти, що зростання цін на паливо буде істотним. А це дасть імпульс подорожчання всього і вся по ланцюжку. Притому що, як правило, на «паливному» хайпі кожен піднімає ціни як може, включно з бабусею з насінням біля метро, – зазначив експерт.

Читайте також:

• “Слуга народу” змінили голову облорганізації партії, бо той дав відверте інтерв’ю

• “Схеми”: Зеленський почав мешкати на державній “дачі Ющенка” в Конча-Заспі (а раніше говорив, що резиденції треба «віддати дітям»)

• Американський Amazon оштрафували на 134 тисячі доларів за роботу в окупованому Криму