Україні від стільця IKEA за 60 євро залишається 10 гривень та “лисі гори” – DW

Поділитися:

Чорнова заготовка стільця Ingolf (який можуть виготовляти для IKEA з незаконно вирубаного карпатського лісу), перш ніж роз’їхатися у магазинипо всій Європі, експортується з України до Румунії за середньою вартістю близько 10 гривень за одиницю. Це ті гроші, які залишаються на Закарпатті в обмін на масиви зрізаного карпатського буку. На німецькому сайті шведського бренду IKEA за цей же стілецьпокупцеві треба викласти уже 59,99 євро.

Про це свідчить база даних митних декларацій ImportGenius, яку проаналізувала DW.

За 2019 рік, як свідчать митні дані, компанія “ВГСМ” із села Великий Бичків Рахівського району на Закарпатті експортувала близько п’яти мільйонів заготовок до стільців Ingolf румунській компанії Plimob. Завод цієї компанії розташований прямо по інший бік кордону – лише у 14 кілометрах від українського виробника заготовок.

Після обробки і упаковки у коробки стільці вже продаються у різних куточках континенту як Made in Romania. Ingolf – одна з декількох моделей стільців IKEA, які виготовляються на заготовках компанії ВГСМ. Ця компанія, за даними українського Єдиного державного реєстру юридичних осіб, була створена 2010 року громадянином Румунії.

Деревина, яку використовують для виробництва стільців IKEA на Закарпатті, сертифікована як така, що відповідає стандартам екологічного і сталого лісництва. Такі сертифікати надає міжнародна неурядова організація Forest Stuartship Council (FSC) – Лісова опікунська рада. Сертифікат має “заспокоювати” європейського споживача: він купує меблі, через які не були знищені цінні для природи ліси, не постраждали екосистеми.

Утім, в оприлюдненому днями Earthsight розслідуванні наведено низку фактів, які змушують у цьому сумніватися. З посиланням на дані перевірок Державної екологічної інспекції України активісти заявляють про системні незаконні рубки, які проводить “ВГСМ”. Йдеться про сотні незаконних дозволів на санітарні рубки лісу, які видаються на період з квітня по червень, коли лісозаготівля заборонена українським законодавством про охорону тваринного світу. У цей період розмножуються рідкісні тварини, що проживають у цих лісах.

Крім того, йдеться у звіті Earthsight, місцеве лісництво не провело обов’язкової оцінки впливу на навколишнє середовище перед початком лісозаготівлі на декількох ділянках, а також видало дозволи на рубку здорових дерев під приводом того, що вони хворі. У “ВГСМ” всі закиди відкидають.

Всю продукцію ми робимо винятково з легального і законно вирубаного лісу, розуміючи, що будь-як інші варіанти ведуть до припинення контрактів і закриття підприємства, – запевняє журналістів директорка компанії Ірина Мацепура.

Повний текст читайте за посиланням.

Читайте також:

• Вперше: незадоволених Зеленським стало більше, ніж задоволених

• У Dragon Capital прогнозують падіння української економіки за 7% за рік

• Конфіскованих собак, котів і диких тварин більше не продаватимуть на аукціонах – Кабмін