ВІКТОР ХОЦЬКИЙ: Запоріжжя — не провінція, а інноваційний центр України

Поділитися:

Віктор Хоцький балотується в мери Запоріжжя після понад двадцяти років роботи в органах місцевого самоврядування. У нього немає корупційного минулого, немає фінансового ресурсу для виборної кампанії, немає підтримки олігархів і фінансово-промислових груп. Але у нього є переконаність в тому, що Запоріжжя має очолити абсолютно незалежний кандидат, який захистить інтереси самих запорожців.

— Ви вже більше двадцяти років займаєте керівні посади в різних підрозділах органів місцевого самоврядування. В інтернеті немає жодної критичної публікації, де б Вас прямо або побічно звинувачували в будь-яких корупційних діях. Таке можливо?

— Чому ні? Я завжди працював чесно. І ніколи не піарився під час своєї роботи. Хтось же повинен працювати (сміється). Зате накопичив величезний досвід. Зараз я бачу в найменших деталях, як реорганізувати міське господарство і які пріоритети у майбутнього міського голови в його п’ятирічної каденції.

— Якщо говорити про пріоритети, то питання екології для Запоріжжя завжди було на одному з перших місць. Цю тему так чи інакше використовують всі кандидати в своїй передвиборчій риториці. Які рішення пропонуєте Ви?

— Мені б дуже хотілося уникнути популістських заяв, якими рясніють програми багатьох кандидатів. Потрібні цілком конкретні і зрозумілі для запорожців кроки. Ставши мером, я вже на першій сесії Запорізької міськради восьмого скликання презентую проект рішення номер 1 про прийняття програми «Чисте повітря і чиста вода для запорожців». Будемо вести переконливий діалог з власниками промгігантів про збільшення екоінвестицій. Я пропоную змінити механізм використання екологічного податку.

Необхідно на законодавчому рівні дозволити підприємствам інвестувати ці кошти в екологічні заходи і модернізацію. Сьогодні спецфонди місцевих бюджетів отримують тільки 55% коштів екоподатку, до міського бюджету Запоріжжя надходить всього 20%. Ці гроші витрачаються неефективно. Ситуацію треба докорінно змінювати. Я буду ініціювати звернення до Президента України, до Верховної Ради і Кабміну з метою прийняти відповідні закони, які регламентують перерозподіл екоподатку.

— Уже неодноразово обговорювалися і навіть приймалися стратегії розвитку Запоріжжя. Чому вони не працюють? Чи є у Вас своя стратегічна концепція міських реформ?

— Можна нескінченно приймати будь-які, на перший погляд, правильні програми, але все завжди впирається в механізми їх реалізації та контролю виконання. Моя концепція додаткової стратегії розвитку міста визначена прагненням збалансувати дві базові цілі:

Перша — розвиток Запоріжжя як міста з високими стандартами якості життя всіх жителів, комфортного перебування в місті для гостей, створення умов для розвитку додаткового нового прошарку підприємництва з додатковими робочими місцями і додатковими надходженнями до бюджету міста. Моя задача дати нові можливості саме запорізьким підприємцям.

Друга мета, не менш важлива, — розвиток Запоріжжя як інноваційного міста — міста, яке, не маючи столичного статусу, інтегроване в усі сучасні процеси, зростає в ногу з часом, у багатьох сферах є реальним лідером серед інших міст. Іншими словами, Запоріжжя повинно розвиватися як місто центральне, а не провінційне, не тільки за своїм розташуванням на карті України і світу, а й за духом і стилем життя.

— Які інструменти реалізації стратегії розвитку Запоріжжя Ви пропонуєте?

— Для реалізації нашої стратегії ми, перш за все, визначимо реальний економічний, соціальний і культурний стан Запоріжжя. Для того, щоб новий вектор розвитку Запоріжжя запрацював, ми залучимо нові фінансові ресурси, а також визначимо основні напрямки концентрації цих ресурсів і зусиль місцевої влади та громади міста. Джерелами фінансування можуть бути кошти зацікавлених інвесторів, благодійні внески юридичних і фізичних осіб, бюджет міста, державний бюджет та інші джерела (гранти, власні кошти підприємств і громадян міста, інші джерела, не заборонені законодавством).

Особливий акцент ми робимо на те, що розглядаємо розвиток міста разом з розвитком тих територіальних громад, які його оточують. Тактичний горизонт планування ми для себе визначаємо у 5 років. Період, який, з одного боку, не дуже віддалений у часі для того, щоб можна було оперувати реальними тенденціями при прогнозуванні, а з іншого — достатній для реалізації якісних змін в кожному з визначених стратегічних напрямків.

— Ви згадали інвестиції, як одне з джерел фінансування міських програм. Як Ви збираєтеся залучати інвесторів в Запоріжжі?

— Інвестиційна привабливість створить фінансову стабільність для Запоріжжя. Я буду викорінювати будь-які корупційні схеми, нав’язані потенційним інвесторам, що заходять в місто. Для них будуть створені найсприятливіші умови, всі дозвільні процедури будуть здійснюватися без затримок. Я доб’юся того, що аукціони з оренди та продажу комунального майна будуть чесними і прозорими. Пріоритетними сферами для інвестицій стануть міський транспорт, інфраструктурні об’єкти та об’єкти альтернативної енергетики, медицина, туризм, дозвілля городян. Як мер, я дам особисті гарантії кожній компанії, яка буде вкладати кошти в міські об’єкти, створювати нові робочі місця і запускати проекти, вигідні для міста.

З огляду на велику кількість інженерних і наукових кадрів в Запоріжжі, ми плануємо розробити стратегії і програми в області IT та інших новітніх технологій. Це включає визначення території з цільовим призначенням для розміщення офісів високотехнологічних компаній. При цьому, пропоную на пільгових умовах віддати під оренду підприємцям-айтішникам порожні приміщення комунальної власності. Потрібно також провести моніторинг з питання зацікавленості інвесторів, в тому числі іноземних, в цій сфері, розширити співпрацю з міжнародними організаціями та іноземними партнерами в області сучасних новітніх технологій. У Запоріжжя є всі шанси стати українською Кремнієвою долиною.

— Великі питання завжди викликають рішення сесій міськради з розподілу статей міського бюджету…

— Я вже говорив неодноразово — бюджетна політика міської влади в ідеалі спирається на два принципи. Це економія і ощадливість. Гроші платників податків повинні витрачатися ефективно. І прозоро! Люди хочуть знати, на що йдуть кошти бюджету, контролювати всі ці процеси. Населення Запоріжжя на кінець 2019 року була 731 922 людини. Бюджет міста в тому ж році склав 8,329 мільярдів гривень. На кожного жителя припадало 11 393 гривні. Кожен запорожець має право розпоряджатися цією своєю частиною. Пропозиції городян повинні бути ретельно зібрані і проаналізовані через депутатів міськради, яким запорожці на виборах делегують такі повноваження. І міські програми повинні базуватися на пріоритетних для міста завдання, озвучених самими його жителями. А міський голова зобов’язаний на сесіях відстоювати рішення, спрямовані на задоволення потреб і сподівань запорожців.

— Епідемія COVID-19 розкрила багато проблем медичної галузі. Які першочергові рішення новий міський голова Запоріжжя повинен прийняти щодо реформування запорізької медицини?

— Необхідний системний підхід до питання оснащення медичних установ міста. З самого початку проведемо аудит устаткування і, взагалі, матеріально-технічної бази запорізьких медустанов. Я планую за два-три роки закрити потребу запорізької медицини в новітньому обладнанні, повноцінному оснащенні та якісному ремонті. Пропоную розширити список медичних послуг, що надаються пацієнтам, і запланувати відшкодування за ці послуги в міському бюджеті. Ми розробимо єдину систему показників якості роботи муніципальних установ.

— Що Ви плануєте реорганізувати в соціальній сфері і в політиці міської влади, спрямованій на допомогу молоді та розвиток спорту?

— Підтримка соціально незахищених верств населення буде здійснюватися за рахунок програм міського бюджету. Лікарі, педагоги, інші працівники бюджетної сфери отримають 20-тивідсоткові надбавки і можливість п’ятиденного відпочинку в санаторії раз на рік за рахунок міста. Якщо говорити про освіту, ми відродимо повагу до професії педагога і збільшимо частку видаткової частини бюджету на цю сферу.

Ми якісно доповнимо спортивну інфраструктуру Запоріжжя — гребний канал, футбольні, волейбольні та баскетбольні майданчики, тенісні корти.

На реалізацію міської програми допомоги інвалідам буде закладено більше фінансування. Це стосується обладнання пандусами міських будівель, і підйомниками — міського транспорту.

Ми також плануємо запуск нових програм, спрямованих на підтримку ветеранів АТО і ОСС. Для мене допомогти моїм побратимам, які воювали за свободу України, — справа честі.