Є ризик “клонування” центрів адмінпослуг, просто під іншим брендом, – підприємці про анонсовані Мінцифрою консалтинг-зони

Поділитися:

28 квітня у фесбуці заступниця міністра цифрової трансформації Валерія Іонан показала “ексклюзив” – першу консалтинг-зону для підприємців. У травні вона має відкритися у Харкові, а згодом і у інших областях. Зараз анонсовано декілька напрямків щодо діяльності консалтинг-зони. Там можна буде отримати консультацію з “12 різних напрямків”, відвідувати освітні заходи, протестувати свій продукт, тощо. “Гетьман” запитав у підприємців чи дійсно такі консалтинг-зони позитивно вплинуть на бізнес, чи є аналоги запропонованим послугам у приватному та громадському секторі та чого дійсно потребують підприємці від держави.

Спойлер: Загалом, опитані нами експерти зійшлися на думці, що тільки відкриттям консалтинг-зон на бізенес-екосистему надто не вплинеш – для покращення бізнес-клімату необхідно змінити, загалом, ставлення держави до підприємництва.

“Важливіше за приміщення – зміст, що і як там буде відбуватися”

“Однозначно тільки завдяки появі подібних центрів не варто очікувати на зростання активності та якості бізнесу. Для цього потрібно більш вагомі зміни в податковій системі та дерегуляції ринку”, – говорить Дмитро Софина директор R&D Center Winstars Technology LLC, голова Вінницької ІТ Асоціації.

На його думку, онлайн платформа з доступом до інформації про потенційних партнерів для колаборацій або купівлі товарів/послуг, та онлайн консультацій було б достатньо. У той же час відкриття цілого Центру, здається, не потрібною тратою сил та коштів, хоча як тимчасовий етап для переходу, можливо, має сенс.

Схожу тезу висловила Марічка Артиш з консалтингової групи ПЕРСПЕКТИВА-М. На її думку, відкриття центру виглядає витратним для бюджету, але за умов комплексної програми та фінансування таких “точок” певний позитивний вплив вони матимуть.

Однак, важливіше за приміщення зміст, що і як там буде відбуватися. Ризик, який тут бачу, – “клонування” в такий формат центрів адмінпослуг, просто під іншим брендом і з вужчим фокусом. Чому це ризик: частина анонсованих послуг не є технічними, їхня ефективність для бізнесу залежить від людей, мотивації і бажання виконавців, “емоційної залученості”, а не просто “ходити на роботу, – говорить Марічка Артиш.

Чи пропонують консалтинг-зони щось ексклюзивне

Загалом, на думку опитаних підприємців, запропоновані у консалтиг-зонах послуги не є інноваційними – їх уже надають приватні та громадські структури і, часто, безкоштовно. Центри “Дії.Бізнес” підприємці характеризують, скоріше, як додатковий канал доступу до інформації.

За словами Марічки Артиш, якщо є запити, то завжди є хтось, хто їх “задовольняє”. Питання виключно в результаті, співвідношенні результату до інвестицій (навіть якщо послуги будуть безкоштовні чи дешевші, бізнесу потрібно буде витрачати час інші ресурси, і якщо ці витрати не конвертуватимуться в результати – центри просто будуть, як приміщення).

Крім того, засновниця Керуючої компанії HIVE PROPERTY MANAGEMENT Діана Гранцева зазначає, що підприємці уже зараз можуть отримати необхідні знання онлайн і від кращих бізнес-шкіл.

Для навчання підприємців сьогодні всі провідні бізнес школи пропонують онлайн курси дуже високої якості. Я, наприклад, на платформі Coursera пройшла курс по маркетингу, від Wharton Business School, а це Бізнес Школа номер один в світі, – говорить вона.

У той же час, Оксана Тюпа зазначає, що бізнесмен, який уже побудував один навіть маленький бізнес, уже знає куди звертатись за порадами і може дозволити оплатити консультації. У той же час, за її словами, консалтинг-зони, можуть служити платформою для комунікації підприємців. 

Крім того, такі центри, на думку Тюпи, можуть допомогти людям, які хочуть запустити малий сімейний бізнес. В Україні цей напрямок тільки зароджується, а у багатьох розвинених країнах він ледь не основа економіки.

“Створення такого еко-клімату для розвитку бізнес-мислення та допомоги при розбудові власних мікробізнесів є дуже важливими. Часто основний вклад відбувається не за рахунок наданих у кредит коштів, а завдяки об’єднанню людей у еко-системи, де люди стають клієнтами або партнерами один одного”, – говорить Оксана Тюпа

Що потрібно бізенсу

Підприємці зазначають, що, перш за все, бізнесу необхідні податкова реформа, дерегуляція ринку та чесні суди. Без цих складових жодна консалтинг-зона суттєвого позитивного впливу не матиме.

В цілому, така ініціатива – це не погано, але явного впливу на розвиток підприємництва та економіки вона не зробить. Нам потрібні серйозні зрушення всієї системи на рівні законів і адміністративної влади. Так як сьогодні взаємодія бізнесу з вертикаллю державного управління – випробування не для людей зі слабкими нервами, – зазначила Діана Гранцева засновниця Керуючої компанії HIVE PROPERTY MANAGEMENT.

У той же час, голова Вінницької ІТ Асоціації Дмитро Софина говорить, що навіть коли усі позитивні зміни у стосунках держави та бізнесу стануться, держапарату краще взагалі не втручатися у приватний сектор.

“Бізнес та громади самостійно все створять і кращі практики будуть самі поширюватись. Дайте робочу, а не зламану вудку, а рибу самі зловимо. А простий онлайн портал з консультантами (що працюють по KPI) був би набагато дієвішим, ніж вкидувати кошти в центри адміністративних чи бізнес послуг”, – говорить він.