Забудовники бояться, що клієнти не платитимуть. Цього ж бояться і самі клієнти, – директорка будівельної компанії про ризики, конфлікти та перспективи житлового будівництва

Поділитися:

“Гетьман” поспілкувався з Оленою Бартуль керівницею відділу продажів запорізького ЖК Comfort City та директоркою компанії-забудовника Sensar Group про прийдешню кризу, особливості будівельного ринку Запоріжжя, та чому люди  “дозволяють” непорядним забудовникам себе ошукати.

Останніми роками будівельний ринок у Запоріжжі дещо “ожив”. У місті будуються декілька нових житлових комплексів та іноді з’являються повідомлення про наміри забудовників зводити нові об’єкти. 

Однак, дуже часто початок будівництва багатоповерхівок пов’язаний зі скандалами чи конфліктами з мешканцями прилеглих будинків. Зокрема така ситуація виникла на Пісках, де 2019 “у двох метрах” від будинку починалися будівельні роботи на новому об’єкту.

Схожа історія сталася і у Бородинському мікрорайоні. Там також у 2019 році почалося будівництво нового житлового комплексу – Comfort City. Роботи викликали активний спротив “сусідів”, бо будувати, начебто, починали на місці зеленої зони та дитячих майданчиків. 

Протистояння вилилось у бійку біля будівельного майданчику з декількома постраждалими та протести на сесії міської ради, а у ЗМІ з’явилася інформація, що, можливо, забудовник підставний. Але за рік, схоже ситуація стабілізувалася. ЖК будується та готує до здачі декілька перших черг, а місцеві мешканці не влаштовують жодних акцій.

Олена Бартуль говорить, що конфлікт вдалося вичерпати, а “сусіди” тепер стають клієнтами Comfort City. “Вдалося побудувати абсолютно добросусідські відносини”, – зазначає вона. Та додає, що забудовник планує облаштувати прилеглу територію, щоб не тільки мешканці комплексу “почували себе добре”.

Олена Бартуль керівниця відділу продажів запорізького ЖК Comfort City та директорка компанії-забудовника Sensar Group

За словами Бартуль, фірма-забудовник Sensar Group працює у Дніпрі та Запоріжжі, на ринку вона з 2013 року, але будувала приватні будинки преміум та еліт-класу. Запорізький Comfort City – пілотний проект для розширення товарної пропозиції. Однак, схоже, “пілот” виявився вдалим – забудовник уже планує звести у місті ще три комплекси: у центрі, “з видом на Дніпро” та ще один на Бородинському.

У Comfort City говорять, що для них ЖК інших забудовників та вторинний ринок не конкуренти бо “мають інший підхід”. У той же час, появу інших новобудов називають позитивною, бо це свідчить про те, що ринок живе та розвивається. Також це забирає почуття страху у людей, бо вони бачать різних забудовників, завершені об’єкти – це тільки плюс. 

Директорка компанії-забудовника зазначає, що вони не переслідують “утопічну ідею” сподобатися усім – цінують своїх клієнтів, але не нав’язуються.

Про кризу

“Насправді, критично оцінювати ситуацію можна буде, коли вона справді настане, поки ми бачимо більше панічних настроїв щодо кризи. Зараз можна тільки висувати припущення, у що виллється ситуація з епідемією, з курсом долара та кризою”, – говорить Олена Бартуль.

На її думку, криза зачепить кожного, постраждає увесь бізнес. Для того, аби пережити складний час максимально без втрат, забудовники повинні бути гнучким, підлаштовуватися під ситуацію. 

“Найголовніше – не зупинятися у будівництві. Ми, до прикладу, працювали на випередження та зразу закупили будматеріалів, щоб завершити перші дві черги”, – зазначає директорка компанії-забудовника.

Крім того, вона говорит, що зараз, принаймні її компанія, продовжує видавати квартири у безвідсоткову розстрочку. Також, Sensar Group планує зводити у Запоріжжі ще три ЖК та масштабуватися Україною.

Ризики є завжди. Клієнти переживають, що не зможуть платити, забудовники бояться, що клієнти не зможуть платити – це взаємні ризики”, – резюмує Бартуль.

Про будівельний ринок Запоріжжя

За словами Олени Бартуль, коли Sensar заходила на ринок Запоріжжя він стагнував. Багато хто знав “сумні історії” про об’єкти, які ледь будувалися і закинуті новобудови, нестабільний курс долара. Для порівняння, у Дніпрі люди мали більшу купівельну спроможність, там була більша конкуренція. 

Зараз ситуація потроху змінюється, ринок живий, динамічний, бо люди бачать якісь результати від забудовників. Загалом, люди хочуть жити у новому житлі.

“80% житлового фонду застаріли – вимагають або капітального ремонту або реконструкції. Зараз люди хочуть вкладати гроші у ліквідне житло, таке, що слугуватиме ще багато років та високо оцінюватиметься”, – зазначає очильниця Sensar Group.

За словами Бартуль, вторинний ринок потроху падатиме у ціні, а культура купівлі житла у новобудовах буде розвиватися як, до прикладу, у Києві.

Про проблемні будівництва

Олена Бартуль говорить, що часто неуважність клієнтів до документів дозволяє потім забудовникам зловживати: зупиняти чи затягувати будівництво. 

“Ми починали будівництво тільки тоді, коли усі документи були в порядку та у відкритому доступі на сайті. Навіть запитуємо у потенційних клієнтів чи перевірили вони наші дозволи на сайті. Загалом, документи від контролюючих органів отримати не важко – якщо нічого не порушувати та не пробувати обійти закон”, – говорить очільниця Sensar Group.

Та називає дві основних причини появи неприємностей у проблемних забудовників: нецільове використання залучених грошей та порушення державних норм. Запобігти цьому, на думку Бартуль, міг би відповідний державний регулятор, якого наразі не існує. 

Наразі ж, за її словами, добитися якогось покарання для забудовника неможливо – тому така велика кількість недобудов та обманутих вкладників.

Також, на жаль, немає вимог щодо того, скільки забудовник має вкласти власних коштів, а скільки залучених. Загалом, держава також має регламентувати та контролювати ці моменти, – говорить Олена Бартуль.

Крім того, за її словами, для розвитку галузі найбільше не вистачає іпотечного кредитування. Такі програми є, але отримати по них гроші майже неможливо, зокрема, і через “сумні історії” з недобудови та закинутими об’єктами.  

“Плюс до всього – висока відсоткова ставка по таких позиках. Зараз є спроби відродити іпотечне кредитування – подивимося до чого все дійде. Щоб іпотека працювала нормально, необхідна доступна ставка та державний регулятор для контролю за забудовником”, – говорить директорка компанії-забудовника.

Олена Бартуль говорить, що зараз досить складно бути добросовісним забудовником та і бізнесменом загалом. Однак відбуваються певні позитивні зміни: спрощення у нормативних умовах, той же електронний кабінет забудовника – онлайн сервіс, де можна без участі чиновників можна оформити документи на будівництво. 

“Сподіваюся, що позитивні зміни, які почалися призведуть до будівельного буму. Можливо, завдяки прозорості з ринку підуть недобросовісні забудовники, а на їх місце прийдуть чесні бізнесмени”, – резюмує вона.

 

Максим Савченко