Блоки АЕС зупиняють не через лобі Ахметова, а через необхідність балансу, – голова асоціації ВДЕ про зменшення “зеленого тарифу”, інвестиційний клімат та закриття блоків АЕС

Поділитися:

Голова Української асоціації відновлюваної енергетики Олександр Козакевич впевнений, що нещодавні рішення Міненерго знизити потужності АЕС та наростити генерацію на вугільних електростанціях продиктовані не олігархічним лобі, проте зазначає, що ситуація в енергетиці не є “ідеальною”. Зокрема, Уряд заборгував інвесторам у ВДЕ 13 мільярдів гривень, збирається достроково переглянути “зелений” тариф, не приймаються рішення щодо модернізації енергосистеми.

Українська енергосистема впевнено входить у одну з найбільших криз за часи свого існування. Через карантинні обмеження та спад економіки різко скоротилося споживання електроенергії. Як наслідок, українськи виробники генерують надто багато енергії, яку просто нікуди дівати.

Щоб хоч якось збалансувати ситуацію в Україні починають відмикати енергоблоки та навіть доручили “Енергоатому” вивчити чи можливо почати майнити криптовалюти за рахунок енергії з АЕС.  До того ж за останні роки зросла ледь не в три рази зросла генерація “зеленої електроенергії” яку держава зобов’язана купувати у виробників за найвищим у Європі “зеленим тарифом”.

Щоб поліпшити ситуацію, Міністерстві енергетики хочуть, зокрема укласти меморандум з інвесторами ВДЕ про зниження «зеленого тарифу» та зупинити будівництво нових сонячних та вітрових генеруючих потужностей за системою «зеленого» тарифу та перейти на систему аукціонів.

Олександр Козакевич, очільник Української асоціації відновлюваної енергетики

ВДЕ та Уряд

В Українській асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) з розумінням ставляться до ініціативи влади переглянути систему підтримки ВДЕ та готові йти на зустріч пропозиціям Уряду. Однак інвестори хочуть бачити, що держава нарешті виконає свої гарантії, зокрема розрахується з боргами та запустить механізм аукціонів, який мав запрацювати ще з нового року.

Олександр Козакевич зазначає, що зараз виробники “зеленої” електроенергії вже опинилися у ситуації коли вимушені йти на угоду з Урядом та кроки, які значно знизять очікувані прибутки інвесторів у відновлювані джерела енергії (ВДЕ). 

Робота не закінчується виключно нашою згодою на якісь умови. Якщо ми погоджуємося на вирішення кризи за наш рахунок, фактично за кошти інвестора – розраховуємо, що до кінця дії зеленого тарифу умови більше не переглядатимуть, а ситуація на ринку стабілізується, – говорить Олександр Козакевич.

Інвестори та “зелений тариф”

Разом з тим виникає занепокоєння – як процеси довкола виробників зеленої енергетики впливають на загальний інвестиційний клімат країни. Адже “зелений” тариф – це довгострокове зобов’язання держави перед бізнесом. Воно розраховане до 2030 року і передчасний перегляд може налякати потенційних інвесторів.

Якщо коротко, то перегляд “зеленого” тарифу безумовно вплине на інвестклімат. Але інвестори – не сторонні люди, вони слідкують за подіями що відбуваються в країні. Якщо комунікація буде нормально вибудувана та інвестори дійдуть згоди з владою – це буде показовий момент, що засвідчить цінність та захищеність бізнесу в Україні, – коментує ситуацію Олександр Козакевич.

За його словами, половина крупних інвесторів у відновлювану енергетику – іноземці. Та додає, що коли плануються зміни у підтримці сфери, де залучаються великі кошти (за весь час в галузь інвестовано 10 мільярдів доларів),  в тому числі й кредитні, не можна виходити з позиції “от ми приймаємо, а ви живіть з цим”. Така ситуація руйнує систему і ніхто не вкладатиме гроші у країну в майбутньому. 

“Королі зеленого тарифу”: 10 найкрупніших інвесторів у ВДЕ. Візуалізація: Ліга.нет

Меморандум та гарантії

Провести підсумкову зустріч і обговорити фінальну версію меморандуму про співпрацю інвесторів ВДЕ та Уряду анонсували на 18 травня. Однак згодом на сайті Кабміну так і не з’явилося повідомлення за підсумками зустрічі. Також не показали принаймні проекту документу.

Як розповів “Гетьману” Олександр Козакевич, зараз обговорення проходить у рамках медіації з боку енергетичного співтовариства і за умовами деталі поки не можуть бути розголошені. Але якщо говорити загально: квоти для нових потужностей зеленої енергетики не передбачені, плану погашення вже існуючих боргів немає і, загалом, конкретики мало.

На Нашу думку, у меморандумі мають відображатися основні позиції: коли та головне – яким чином Уряд та держоргани планують погасити вже наявну заборгованість (біля 13 мільярдів гривень). Як та коли на ринку нормалізується поточна ситуація з виплатами, загалом, комплексні рішення проблем, – говорить голова асоціації.

Балансування та лобіювання  

Щодо зростання виробництва “вугільної” електроенергії, голова УАВЕ зазначив, що це абсолютно логічні кроки з боку профільного міністерства. Мовляв таким чином балансується енергосистема країни, а закиди про лобіювання урядом інтересів ТЕС Ахметова – популізм. 

Зараз в Україні, зелену генерацію можна збалансувати тільки вугільною. Тобто, коли не треба генерувати вони можуть швидко зупинитись, а потім швидко набрати потужність. АЕС – не такі маневрені. Вони можуть працювати тільки як базова потужність. Також можна було б балансувати систему ГЕС, але через малу кількість опадів цьогоріч  рівень води у річках найнижчий за останні 120 років, – розповідає Козакевич.

За його словами, склалося історично, що у країні застаріла традиційна генерація. Але досі не приймаються рішення щодо її модернізації та будівництва швидкоманеврових потужностей, які протягом, умовно, хвилини можуть набрати або знизити потужність для балансуванняенергосистеми. Крім того, відсутня достатня законодавча база для будівництва систем накопичення електроенергії.

АЕС та невизначеність

Ще одна суттєва проблема яка постає перед українською енергосистемою – виведення з експлуатації блоків АЕС, які відпрацювали свій термін. Вже в 2023 доведеться закрити 1 блок, а до 2025 року закрити ще 2 енергоблоки. Але питання не тільки у грошах (яких поки на це немає), а й у тому хто замінить генерацю, яка забезпечує половину електроенергії країни.

Ми реалісти і не говоримо що сонячні та вітроелектростанції зможуть самостійно замінитиАЕС. Разом із будівництвом ВДЕ потрібно інвестувати у  балансуючі потужності та системи накопичення електроенергії, – зазначає Олександр Козакевич

За його словами, сама по собі відновлювана енергетика не є панацеєю. Треба розбудовувати систему накопичення та нові високоманеврові балансуючі потужності. “Все це разом, звичайно не за 3, а за 10-15 років дозволить зробити енергосистему вуглецевонейтральною та безпечною”, – резюмує голова Української асоціації відновлюваної енергетики.

Читайте також:

• “Якщо він не попуститься, його скоро в уряді не буде”, – один з міністрів про голову МОЗ Степанова

• Санітайзер з джину, робот-поліцейський та міжнародна виставка: як український бізнес провів карантин

• Олігарх та власник агроходингу Косюк не купуватиме землю дорожче 2 тисяч доларів за гектар: “занадто перебільшили свою цінність”