Харків’яни знову у судах домагатимуться перейменування проспекту Жукова

Поділитися:

В лютому і березні низка патріотично налаштованих харків’ян, серед яких деякі місцеві депутати, направила до суду позови проти рішення Харківської міськради про перейменування проспекту Григоренка в проспект Жукова.

У 2016 році на виконання закону про декомунізацію проспект радянського маршала Георгія Жукова в Харкові було перейменовано на честь Петра Григоренка, генерал-майора СРСР, учасника Другої Світової війни, кавалера багатьох орденів, який протягом життя виступав проти репресій (в 30-ті та післявоєнні роки), антисемітизму у вузах, вторгнення радянських військ в Чехословаччину тощо. В 60-х він став одним з провідних діячів дисидентського руху, долучився до створення «гельсінських груп» в СРСР, активно виступав на підтримку кримськотатарського народу.

У 2019 році тодішній мер Харкова Геннадій Кернес озвучив ідею повернення проспекту імені Георгія Жукова. Політик аргументував це тим, що Жукова «називають маршалом Перемоги». З того часу «прорадянські» політики Харкова повторюють спроби повернути проспекту стару назву. А проукраїнські активісти протистоять таким ініціативам через судові позови та вуличні акції.

Патріоти пояснюють містянам, що найменування проспекту на честь Георгія Жукова не тільки порушує закон про декомунізацію, але й підносить дуже сумнівну особистість. Так, партія «Демократична Сокира» у своїх акціях постійно нагадує, що за межами радянської пропаганди Жукова сприймали не як «маршала Перемоги», а як «маршала-м’ясника».

Образ кривавого Жукова сформувався через його цинічне ставлення до солдатів та їх масових смертей. Відомим є зізнання самого Жукова генералу Дуайту Ейзенхауеру про свідому відправку радянських солдатів в атаки по мінних полях. І аналогічних згадок про «видатного полководця» — безліч в незалежних один від одного джерелах, як на Заході, так і в колишньому СРСР.

На чергову таку акцію протесту «ДемСокира» вийшла під стіни Харківської міської ради 24 лютого. В.о. мера Харкова Ігор Терехов, який активно готується до виборів, теж вирішив «захистити Жукова» і знову ініціював перейменування проспекту на честь Жукова. Його підтримали 57 депутатів з 84.

Тепер це питання знову вирішуватиметься у суді.