Нардепи Олександр Дубінський та Андрій Деркач хочуть повернути собі американські візи та банківські рахунки. Попри свої попередні заяви про «зовнішній вплив» на Україну з боку Штатів.
На початку січня США запровадила санкції проти 7 українців: їхні американські рахунки заблоковані, візи анульовані, американським громадянам і компаніям заборонено співпрацювати з цими людьми та їхніми організаціями. В цій групі — зокрема нардеп, колишній регіонал і випускник академії ФСБ Андрій Деркач і ексдепутат, «утікач» Олександр Онищенко. А найбільш відомою «жертвою» санкцій став одіозний «слуга народу», блогер, телеведучий, спікер групи олігарха Ігоря Коломойського в Раді — Олександр Дубінський.
На думку Дубінського і Деркача, вони постраждали від фейків і наклепів. Уряд США вважає, що ці діячі самі систематично поширювали неправдиву інформацію з метою вплинути на президентські вибори. «Гетьман» допомагає розібратися, за що покарані українські політики, як вдалося їх притягнути до відповідальності та що їх чекає попереду.
- Нардепи Олександр Дубінський і Андрій Деркач на перший погляд мало чим пов’язані. Перший — виходець з телеканалу Ігоря Коломойського 1+1, член фракції «Слуга народу», один з ключових симпатиків олігарха в українському парламенті. Другий — відверто проросійський політик, позафракційний, виходець зі спецслужб. Проте у 2019 роках вони, відкрито об’єднавшись, почали критикувати Національне антикорупційне бюро, колишнє та нове керівництво Національного банку України, колишнє керівництво Міністерства охорони здоров’я тощо.
- Навесні 2020 року вони поширювали інформацію про так звані «плівки Деркача». В цих записах нібито звучать телефонні переговори трирічної давнини між Петром Порошенком (на той час президентом України) і Джо Байденом (на той час — віцепрезидентом США, а тепер — новообраним головою цієї держави). З запису випливає, що співрозмовники нібито обговорювали преференції від української влади для сина Джо Байдена — Хантера. Він має стосунок до компанії Burisma, щодо якої в Україні триває антикорупційне розслідування.
- І Джо Байден, і Петро Порошенко спростували, що така розмова взагалі відбувалась. А «викривачі» не змогли надати переконливих доказів щодо справжності записів. Крім того, досі немає чіткої відповіді на питання, як телефонні переговори такого рівня опинилися в Олександра Онищенка, а згодом — в Андрія Деркача.
- Проте у Сполучених Штатах в цей час саме вступила в активну фазу президентська кампанія, в якій Джо Байден був одним з фаворитів. В таких умовах «плівки Деркача» могли вдарити в першу чергу по репутації американського політика. На думку уряду США, це і було метою групи Деркача-Дубінського: вони проводили пресконференції, поширювали неправдиву інформацію на власних інформаційних майданчиках, брали участь у створенні англомовних сайтів з «викриттями» тощо — для наклепу на кандидата в президенти США і відповідно впливу на американські вибори.
- Паралельно група Деркача-Дубінського інформаційно атакувала також керівництво Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і прозахідних політиків в Україні. За інформацією Центру протидії корупції, Деркач, Дубінський та їх оточення не тільки публічно критикували зазначених людей, але й зверталися зі скаргами до американських політиків, опозиційних до Джо Байдена.
- У вересні минулого року, тобто ще за президентства Дональда Трампа, Мінфін США наклав санкції на Андрія Деркача, назвавши його «активним російським агентом». Після цього, в жовтні, український Центр протидії корупції звернувся до Міністерства фінансів США з досьє на Олександра Дубінського: в його матеріалах йдеться не тільки про участь у розповсюдженні «плівок Деркача» і впливі на американські вибори, але й про статки в Україні та за кордоном, походження яких «слуга народу» досі не може пояснити.
- У січні 2020 року Мінфін США ухвалив рішення щодо персональних санкцій проти Дубінського, Деркача, Онищенка та інших. У відповідь на це публічні заяви Олександра Дубінського суттєво змінили свою тональність. Тепер він не каже про «зовнішнє управління» Україною, заявляє про свою непричетність щодо появи «плівок Деркача», а також запевняє, що американські високопосадовці «стали жертвами аферистів».
- Окрім напряму введених санкцій (блокування рахунків та анулювання візи), на фігурантів справи чекають і не такі очевидні, проте відчутні наслідки. Наприклад, аналогічні труднощі в інших країнах, зокрема у Словаччині, де сім’я Дубінського має незадекларовані компанії. Наслідком санкцій стало зокрема блокування сайту Олександра Дубінського, його Youtube-каналу та каналу «Ера медіа», яке також інтенсивно поширювало інформацію про «плівки Деркача».
- Активісти партії «ДемСокира» звернулися до українських банків з повідомленням щодо санкцій проти Олександра Дубінського — і, судячи з його власної публікації, протягом 2 діб щонайменше один з банків повідомив нардепу про припинення обслуговування. У партії зазначають, що кожна гривня нардепа має олігархічне походження: «В інтересах олігархів він спочатку писав статті та знімав сюжети, а згодом подавав законопроєкти та депутатські звернення» — і обіцяють не припиняти тиск на «слугу народу». Пізніше і НБУ попередив банки про ризики співпраці з Дубінським.
- Як повідомляють ЗМІ, на засіданні фракції «Слуги народу» президент Володимир Зеленський двічі просив Олександра Дубінського добровільно вийти з фракції у зв’язку з «американськими» справами. Тим часом Офіс генерального прокурора відкрив провадження щодо народного депутата через вірогідне приховування статків і ухилення від сплати податків. Один з епізодів став відомим під назвою «Мама любить швидкість»: згідно розслідування Bihus.info, Дубінський в 2019 році записав на свою матір 17 автомобілів, зокрема елітних та спортивних, і 24 квартири.