Медведчук має частку у двох металургійних заводах Коломойського у Запоріжжі – “Схеми”

Поділитися:

Журналісти програми «Схеми» виявили, що проросійський політик Віктор Медведчук має тісні бізнес-зв’язки у медіа, енергетиці й металургії з олігархом Ігорем Коломойським, який шість років тому називав його кума Путіна «маленького зросту шизофреніком».

Моя дружина не займається бізнесом, вона ним володіє. А управляю ним я. Чому я не можу володіти бізнесом? Тому що мої «любі» американці від березня 2014-го запровадили щодо мене санкції, – заявив у вересні 2018 року в ефірі телеканалу NewsOne Віктор Медведчук.

Так тоді ще не народний депутат, але вже член партії «За життя» Медведчук прокоментував розслідування програми «Схеми» про те, що його дружина Оксана Марченко володіє нафтовим бізнесом у Росії через компанії, зареєстровані на Кіпрі.

Фірми дружини Медведчука, зареєстровані за кордоном, володіють частками в українських компаніях. І тут, в Україні, партнером у бізнесі, яким співволодіє Марченко, а управляє, слід розуміти, Медведчук, є олігарх Ігор Коломойський, йдеться у розслідуванні.

Сфери, де Ігор Коломойський та Віктор Медведчук мають спільний бізнес, можна умовно розділити на кілька груп: енергетика, металургія, логістика нафтопродуктів та медіа-бізнес.


«Дніпроспецсталь»

За даними Smida, понад 91% акцій ПрАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь»  записані на пять кіпрських фірм: Venox Holdings Ltd (47,1%), Gazaro Ltd (16,5%), Boundryco Ltd (11%), Middleprime Ltd (9,8%), Crascoda Holdings Ltd (6,7%). У ЗМІ зазначали, що контроль над заводом належить так званій бізнес-групі «Приват» та російській VS Energy Олександра Бабакова, ексдепутата Держдуми Росії від партії «Единая Россия». Виявилося, що у підприємства є ще один, раніше невідомий акціонер, йдеться у розслідуванні.

Віктор Медведчук вніс у декларацію фірми зі структури «Дніпроспецсталі» – це Gazaro Ltd, Boundryco Ltd та Crascoda Holdings Ltd. Вони сумарно тримають 34,2% акцій великого заводу в Запоріжжі. Але хоч він і вказує Марченко бенефіціаром всіх трьох фірм, але не зазначає чи повністю, чи частково. 

Як тоді вирахувати сумарну частку, якою він володіє у цьому металургійному підприємстві? Кожною з перших двох кіпрських фірм в свою чергу володіють ще дві фірми – по одній з Кіпру, і по одній з Белізу. Так ось ці дві кіпрські материнські фірми належать Марченко, згідно декларації її чоловіка-депутата, тобто в Gazaro Ltd та Boundryco Ltd, виходить, у неї частка щонайменше у 50 відсотків. Третя фірма зі структури «Дніпроспецсталі», задекларована Медведчуком – Crascoda Holdings Ltd. У Марченко тут теж частка у щонайменше 50 відсотків – адже фірма записана порівну на двох кіпріотів, один з яких – Андреас Софоклеус – довірена особа Марченко не лише на Кіпрі, але і в Британії. 

Отже, родина Медведчука є кінцевим бенефіціаром щонайменше 17% акцій «Дніпроспецсталі».​

«Запорізький завод феросплавів»

АТ «Запорізький завод феросплавів» – один із найбільших у Європі виробників феросплавів (сплавів заліза з різними хімічними елементами), які використовуються в різних сферах металургії.

Відповідно до даних Smida, 90% акцій заводу записані на пять кіпрських фірм: Soltex Ltd (22,4%), Matrimax Ltd (22,4%), Tapesta Ltd (18,8%), Walltron Ltd (18,6%) та Halefield Holdings Ltd (7,7%). Історично українські ЗМІ зараховували цей завод до сфери інтересів групи «Приват». Але виявилося, що майже половиною заводу, схоже, володіє родина Віктора Медведчука.

Медведчук задекларував 4 з 5 компаній-власників АТ «Запорізький завод феросплавів».

Це – офшорні компанії з Британських Віргінських островів Seldon Ventures Ltd, Attolam Ventures Ltd, Geiora Management Ltd та Baikeens Investments Ltd. Але чи цими фірмами Марченко володіє повністю, чи лише частково – Медведчук не вказує у декларації, а офшорна зона BVI, на відміну від Кіпру, не розкриває інформацію про бенефіціарних власників. Утім, ці чотири фірми сукупно володіють 41% акцій «Запорізького заводу феросплавів», тож якщо вони належать Марченко повністю – то саме такою є частка родини Медведчука у цьому феросплавному заводі. 

П’ята компанія зі структури власності АТ «ЗЗФ» – це кіпрська фірма Halefield Holdings Ltd. Ця компанія, ймовірно, входить до складу умовної групи «Приват», адже у ЗМІ вона згадувалася як одна з найбільших фірм за об’ємами операцій із кіпрською філією «Приватбанку».

Саме через цю філію «Приватбанку», за даними розслідувачів з OCCRP, Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов вивели 5,5 мільярдів доларів США з українського банку. Суди у цій справі тривають.

Читайте також:

• Міністр культури не проти російськомовних серіалів, бо вони йдуть «на благо індустрії та економіки»

• Зеленський може призначити РНБО і комітет з розвідки заступником міністра закордонних часів Януковича

• Буду ганяти “жирних зелених карасів” – Ляшко про плани на роботу у Раді (якщо переможе на окрузі)