“Ми в рази більше, ніж конкуренти у Львові, на десятки відсотків більше в Києві”, – регіональний менеджер Bolt в Україні Тарас Потічний про конкуренцію з Uber та Uklon, прихід в Запоріжжя та заробітки водіїв до 80 тисяч гривень

Поділитися:

3 вересня платформа для замовлення поїздок Bolt почала працювати в Запоріжжі — це шосте шосте місто для компанії. Менш ніж за два роки Bolt не лише відкрив свій сервіс для мешканців нових міст, але й пережив ребрендинг, вийшов з весіннього карантину без скорочення водіїв, зайняв (за своїми підрахунками) лідируючу позицію на ринку та має амбітні плани.

В інтерв’ю “Гетьману” Тарас Потічний, регіональний менеджер Bolt в Україні, розповів:

  • про обсяг нелегального ринку перевезень та нове законодавство для таксистів;
  • конкуренцію за пасажирів та конкуренцію за водіїв
  • “зелений” транспорт та зокрема прокат самокатів від Bolt
  • мікромобільність як новий глобальний тренд

— Зараз Bolt виходить на ринок Запоріжжя. Запоріжжя — шосте за населенням місто країни (якщо не враховувати Донецьк) и також шосте місто для Bolt. Прихід в Запоріжжя пояснюється лише цим чи був більш глибокий аналіз ринку послуг таксі в місті?

— Компанія Bolt постійно розширюється, і запуск в Запоріжжі відбувається в рамках стратегії розвитку нашої компанії в Україні. Перед запуском у кожному місті ми обов’язково робимо аналіз і оцінюємого його потенціал. Запоріжжя — перспективне і привабливе для бізнесу місто. Саме тому ми вирішили, що воно стане наступним містом, де з’явиться Bolt.

— Яким за обсягом є ринок таксі в Запоріжжі? І яка його частка за Вашою оцінкою знаходиться “на світлі”, проходить легально?

— Обсяг ринку пасажирських перевезень будь-якого міста оцінюється із розрахунку — 1 поїздка в місяць на одного жителя міста. Наш аналіз показав, що ринок пасажирських перевезень Запоріжжя має потужний потенціал.

За даними міністра інфраструктури України наразі 98% ринку пасажирських перевезень в Україні знаходиться в тіні. Сьогодні виникла ситуація, коли сучасне законодавство не враховує нові технології. Завдяки масовій смартфонізації, мобільним додаткам стало можливим створити сервіси пасажирських перевезень на замовлення. І держава не має можливості контролювати галузь. Ми намагаємося подолати цю ситуацію. Разом з іншими учасниками ринку ми стали співавторами законопроєкту, який дозволить вивести ринок з тіні. Його основне нововведення — відміна обов’язкового ліцензування. Замість ліцензії водій зможе придбати патент. У вартість патенту будуть входити всі податки та збори. Отже, держава зможе регулювати галузь та отримувати надходження до бюджету. А для водіїв новий закон означатиме просту і зрозумілу процедуру оформлення діяльності та легальний статус.

— Традиційно конкурентами вважаються Uber, Uklon та Bolt. На яке місце Ви ставите свою компанію в цій трійці на сьогодні: загалом по Україні або, мабуть більш коректно, в певних містах?

— За нашими оцінками ми є лідерами галузі. На сьогоднішній день ми присутні в п’яти містах, на які припадає половина всього ринку. За нашими підрахунками, наприклад, ми в рази більше, ніж конкуренти у Львові, на десятки відсотків більше в Києві. До того ж наразі маємо більше 2 млн скачувань додатку Bolt в Україні.

— Чи можете Ви сказати, яку суму в середньому заробляють водії Bolt в Україні за місяць? Як Ви мотивуєте водіїв долучатися до Bolt, зокрема і в нових містах, таких як Запоріжжя?

— Сума, яку заробляє водій за місяць залежить від багатьох чинників: від розміру середнього чека в місті, якому він працює, і від кількості поїздок.

У Києві середній чек складає приблизно 100 грн, в Одесі, Львові, Харкові та Дніпрі — близько 70 гривень.

До того ж пасажири можуть залишати водіям чайові, якщо їм сподобався сервіс.

Одним із факторів, що впливає на заробіток водія — час, у який він працює. У нас є години пік, коли замовлень багато — це ранок, коли всі їдуть на роботу, ділові зустрічі та вечір — коли більшість повертається з офісу додому. Крім цього, пора року та погода також впливають на вартість поїздки і відповідно на кінцевий заробіток водія.

Аби покращити умови співпраці, ми пропонуємо водіям бонуси. Водій може забрендувати своє авто та додатково заробляти до 8000 грн у місяць. Також активним водіям ми пропонуємо 0% комісію: потрібно виконати десять поїздок у певний термін. Рекорд заробітку водія у нас був 80 тисяч грн за місяць роботи. Саме тому до нас охоче долучаються водії – ми пропонуємо дійсно вигідні умови співпраці.

— Минулорічний ребрендинг Bolt був покликаний поміж іншим створити асоціації бренду з електрикою, електричним транспортом. Як в Україні справи з залученням електротранспорту до роботи?

— Ми намагаємося зменшити екологічний слід компанії. У рамках довгострокової екологічної стратегії Green Plan ми залучаємо до роботи електротранспорт в тих країнах, де ми працюємо. Так, цього літа ми запустили прокат електровелосипедів у Парижі. Нещодавно ми першими в Україні запустили прокат електросамокатів. Співпрацюють з нашим сервісом і водії електромобілів. У Києві для таких авто є спеціальна категорія – “Green”.

— Що змінилось в компанії та на українському ринку за період, що минув з вашого ребрендингу? Чи вплинув карантин на стратегію Bolt в Україні?

— Карантин вплинув на більшість сфер нашого життя і позначився на роботі значної кількості галузей економіки. Ситуація на ринку пасажирських перевезень була нестабільною. Проте ми не змінювали загальну стратегію, хоча ситуація з коронавірусом змусила нас розробляти нові рішення. Так, під час карантину ми запустили нову категорію авто з перегородками між водієм та пасажирами – Isolated. Також ми відкрили станцію дезінфекції автомобілів ззовні та зсередини. До того ж під час карантину ми запустили ініціативу з перевезення медичних працівників на роботу і додому і витратили на цей проект майже 20 млн грн.

І навіть у складних умовах ми продовжували ефективно працювати і втілювати заплановані проєкти. Ми пишаємося тим, що компанія не скорочувала працівників, і у нас також жоден працівник не втратив роботу.

— Партнер та інвестор вашої компанії — азійська DiDi — виросла с сервісу таксі до багатофункціональної компанії, яка може підвезти на таксі або елітному авто, доставити замовлення, допомогти орендувати авто, організувати трансфер автобусом тощо. Чи є схожі плани у Bolt і чи стосуються вони України?

— Ми розвиваємося та стаємо великою компанією, що надає цілий спектр різноманітних послуг. В різних країнах ми пропонуємо прокат електросамокатів, поїздки на замовлення в авто, прокат електровелосипедів, доставку їжі з ресторанів та продуктів з супермаркетів, кур’єрську доставку та інші послуги, перелік яких постійно зростає. Серед наших сервісів в Україні є кур’єрська доставка пакунків, категорія Kids з дитячим автокріслом, авто категорії XL для великої компанії, прокат електросамокатів та інші послуги. Найближчим часом також плануємо запустити доставку їжі.

Наразі у нас є чимало проєктів, які плануємо реалізувати в Україні, зокрема ті, що стосуються мікромобільності.

— Ви — міжнародна компанія, тому можете краще відслідковувати глобальні тенденції на ринку міських (і не тільки) перевезень. Що відбувається і відбуватиметься на цьому ринку? Які з цих тенденцій проявляться в Україні раніше?

— Останнім світовим трендом є мікромобільність.

Електросамокати, велосипеди, гіроскутери, моноколеса допомагають вирішити проблему “останньої милі” і швидко проїхати декілька кілометрів до потрібної локації.

Вони легкі і зручні у використанні. До того ж все більше людей переймаються проблемами екології, отже вони обирають екологічні види транспорту. Саме тому наша компанія вже запустила в різних містах світу прокат електросамокатів та електровелосипедів в рамках довготривалої стратегії Green Plan. За цією стратегією всі поїздки Bolt у Європі 100% вуглецево-нейтральні. В Україні ці тенденції також прослідковуються і все більше людей цікавляться засобами мікромобільності. Думаю, що цей тренд буде зберігатися у найближчі роки.