Питання на тисячу. Що значить введення в обіг банкноти в 1000 гривень?

Поділитися:

Національний банк України повідомив про введення в обіг купюри в 1000 гривень. Вона з’явиться в гаманцях українців з 25 жовтня 2019 року. Паралельно з цим з обігу будуть поступово вилучатися паперові гривні номіналом від 1 до 5 грн — їх замінять монетами. Чи говорить це про велику інфляцію і чи є симптомом істотних економічних проблем, спробувало розібратися видання Actual.Today.

Випуск купюри з новим, великим номіналом — Це не випуск нової поштової марки, яка просто може комусь сподобатися, а комусь ні. В появи «нових грошей» є свої причини і наслідки.

Періодична поява купюр більшого номіналу — природний і нормальний процес (про що ми ще скажемо докладніше нижче): гроші дешевшають, а значить рано чи пізно з’являється потреба в дорогих банкнотах. Однак зараз економічно розвинені країни беруть курс на скорочення кількості купюр високого номіналу. Так, у квітні цього року Австрія та Німеччина стали останніми країнами, що друкують купюри в 500 євро. До цього, починаючи з 2016 року вся єврозона поступово припиняла випуск таких банкнот і виводила їх з обороту.

Причина — банальна, але і важлива: купюри в 500 євро зручно використовувати для незаконних операцій готівкою. Це одна з найбільш «прийнятих» валют, при цьому дорогих. Так що європейськими «п’ятисотками» успішно користувалися корупціонери та терористи. Європа ж тримає курс на «білу» економіку, одна зі складових якої — безготівкові платежі. Які Не тільки легко здійснювати, а й легко контролювати.

Україна теж декларувала рух до безготівкових розрахунків, зокрема було встановлено верхню межу для угод готівкою (50 тисяч грн), а паралельно НБУ анонсує появу електронної гривні для безготівкових розрахунків … Але тисячна купюра зробить обмін готівкою тільки зручніше.

Вся справа в інфляції?

Одна з причин введення банкноти на 1000 грн і «монетизація» гривень найменшого номіналу — здешевлення обігу готівки. Паперові купюри, особливо низького номіналу, які використовуються часто, служать недовго — в середньому близько 2 років. Зношені купюри необхідно вивести з обороту, зібрати та утилізувати, а замість них надрукувати нові. Все це досить дорогий процес. Якраз нещодавно НБУ відзвітував, що за 5 місяців 2019 року банк знищив майже 264 мільйони зношених купюр.

Втім, Нацбанк не приховує, що випуск нової банкноти — це все ж в першу чергу реакція на здешевлення гривні та інфляцію, про що відразу ж говорили скептики. Точніше, НБУ зазначає, що приймаючи рішення про друк купюри нового номіналу, банкіри орієнтуються на ряд чинників, серед яких і інфляція, і реальна цінність валюти, і розмір зарплат, і кількість готівки в обігу.

При цьому фінансисти нагадують, що останній раз до цього нова купюра — в 500 гривень — з’явилася аж у 2006 році! Після цього гривню чекало ще багато неприємностей, зокрема за минулий час відносно долара США вона подешевшала в 5 разів. Але попри все це Україна весь цей час обходилася без нових купюр.

Так що не варто поспішати безпосередньо пов’язувати інфляцію і випуск нових банкнот.

Виконавчий директор Економічного дискусійно клубу Олег Пендзин взагалі Відзначив, що Україна навіть «затягнула» з введенням нової банкноти в обіг: однієї купюри 500 грн, мовляв, і так занадто мало — це ж близько 15 євро. Експерт теж Відзначив, що інфляції чекати не варто, бо на неї впливає кількість грошової маси в країні.

Без паніки

З ним згоден і інший фінансовий експерт — президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. Він зазначає, що інфляція набагато більше залежить від випуску безготівкової гривні, яку в руках не потримаєш, ніж від нових банкнот.

Водночас очевидно, що купюри нового номіналу все-таки будуть легким стресом для українців.

Якщо фінансисти звикли робити аналіз і прогнози, Відштовхуючись від цих даних, як ставка рефінансування НБУ, то для обивателя такі складні фінансові показники малоцікаві та ні про що по суті НЕ говорять. (Втім, і експерти в фінансах можуть інтерпретувати одні й ті ж дані абсолютно по-різному). А ось нова банкнота — це сигнал, Який ніхто не залишить без уваги. Як і «перетворення» 1-5 гривень в монети. «Тобто мені тепер в гаманці можна тримати 1000 гривень однією купюрою, а 5 гривень — це вже як би« дрібниця »?», — напевно подумають багато.

Економічний експерт Андрій Новак вважає, що такі роздуми можуть призвести до песимістичних настроїв українців і Згодом до бажання обміняти гривню на долари або євро. А це у свою чергу спричинить зростання курсу валют.

Іншими негативними наслідками можуть стати проблеми з приймання нових банкнот в терміналах або на касах і підвищений інтерес фальшивомонетників – 1000 гривень уже «вигідно» підробляти на відміну від купюр меншого номіналу. Але НБУ запевняє, що з фальшивомонетників нова банкнота «впорається», а труднощі приймання очевидно будуть лише тимчасовими.

Читайте також:

• Екс-заступник міністра фінансів Сергій Марченко розповів в Запоріжжі про мости через Дніпро, команди Зеленського та Гройсмана, МВФ, децентралізацію та «реваншистів» та дефолт в Україні

• Слуга Мотору: «Мотор Січ», «Слуга народу», Зеленський, Богуслаєв – що спільного?

• «Коли люди дізнаються, хто мої конкуренти по округу, одразу запитують, чим можуть допомогти», – Катерина Константинова про вибори на 76 окрузі, мости та сквер Яланського