У Запоріжжі експерти із команди Зеленського розповіли як реформуватимуть країну

Поділитися:

11 липня Запоріжжя з робочим візитом відвідали експерти, кандидати в нардепи (за списком партії) від «Слуги народу». Вони розповіли про впровадження діджиталізації, свої бачення реформування економіки, судочинства, та інших важливих сфер життєдіяльності країни. Крім того, на заході були представлені мажоритарники «Слуги Народу» у Запорізькій області. «Гетьман» розповідає, про що говорили експерти президентської команди.

За словами експертів, їх команда жодного дня не була у великій політиці, усе чим вони зараз займаються – це нові процеси. Фахівці додають, що приєдналися до команди Володимира Зеленського ще на етапі, коли його президенство сприймали як жарт, але зі свого боку доклали максимальних зусиль, щоб країна отримала президента нового формату, «з народу», який не підтримується олігархами.

Зараз команда працює над тим, аби президент отримав підтримку парламенту та виконавчої влади – наодинці Зеленський, на жаль, не може вирішити усіх питань, вирішення, яких очікує народ.

Одним з пріоритетних напрямків роботи команди – економіка. Експерт з питань оподаткування, публічних закупівель, банківського права Данило Гетьманцев розповів, що команда бачить реальні шляхи та механізми для пришвидшення зростання українського ВВП мінімум на 7-8% на рік.

«Перш за все, необхідно провести детінізацію економіки та припинити наявні корупційні практики, на яких збагачувалися декілька сімей протягом 28 років української Незалежності. Крім того, треба створити справедливу та прозору податкову систему, з якою можна буде взаємодіяти через смартфон.  Це дозволить стимулювати реальний розвиток економіки замість сьогоднішніх 2,7% приросту ВПП», – зазначає Данило Гетьманцев.

Також він додає, що крім бачень та стратегій команда президента напрацьовує законопроекти. Зокрема у економічній сфері наразі розроблено 10 проектів законів, але планується більше.

Ірина Венедиктова, експерт з питань реформи судової системи, зазначає, що для успішного впровадження реформ та якісної зміни життя суспільства необхідно нарешті провести повноцінну та реальну судову реформу. За її словами, судові реформи у країні постійно перебувають у перманентному стані – кожна нова влада декларує недовіру до судової системи, але реальних змін не впроваджує.

«Президент вважає, що у країні є дві війни – з зовнішнім агресором та корупцією, а зупиняти корупцію мають судові рішення. Першочергове завдання – зробити суди незалежними, адже суспільство має глобальний запит на справедливість», – зазначає Ірина Венедиктова, експерт з питань реформи судової системи.

Для повернення довіри громадян до судочинства експертка пропонує, у першу чергу, укріплювати місцеві суди, бо з них починається довіра. Крім того, важливо зробити правосуддя доступним фізично, адже зараз у країні є ситуації, коли до суду доводиться добиратися ледь не 120 кілометрів. «Правосуддя має бути швидким, професійним та справедливим», – резюмує Ірина Венедиктова.

Крім реформ економіки та суду, експерти «ЗеКоманди» займаються розвитком прав людини та гендерної рівності. За словами Марини Бардіної, яка курує цей напрямок, наразі в українському парламенті всього 12% жінок і цей показник необхідно збільшувати. Ще однин фактор, який має поліпшити стан жінки в українському суспільстві – запуск з січня наступного року сервісу Е-малятко. Завдяки новій послузі жінки після пологів зможуть комфортно зареєструвати дитину.

Крім сервісу Е-малятко, команда президента обіцяє впровадити ще понад 70 електронних сервісів на додачу до 120, які працюють уже зараз. Єгор Черняєв, експерт з цифрової та інноваційної зазначає, що діджиталізація – це спосіб зробити державу сервісом. Крім того, це дозволить знизити корупційні ризики та зменшити безпосередню взаємодію громадянина з державними органами.

«Там, де можна буде перевести прийняття рішень у цифрові алгоритми – це має бути зроблено. До існуючих 120 послуг уже до кінця року планується додати 70. Хочемо перейти до того, аби громадяни не стояли у чергах», – зазначає Єгор.

За його словами, країна має рухатися до інноваційної моделі економіки. Сьогоднішня ресурсна модель, яка складається з товарів з низькою доданою вартістю не дасть країні розвиватися.

Формулу реформування освіти експерти називають простою та надзвичайно складною одночасно. На думку фахівця з питань освіти і науки Сергія Бабака дошкільні заклади мають виховувати щасливих дітей, середня ланка має формувати сучасних учнів, професійна освіта – навчати професіоналів, які здатні працювати одразу після випуску, а вища школа повинна готувати кадри найкращої категорії.

«Команда має намір продовжити реформу шкільної освіти, але спочатку необхідно зробити аналіз помилок. Для досягнення успіху плануємо реалізувати три аспекти: інвестиції держави у освітню інфраструктуру, формування якісних вчительських кадрів через підвищення престижу професії та ревізія змісту навчання – школа має давати дітям навички та компетентності необхідні для сучасного життя», – розповідає Сергій Бабак.

Дмитро Наталуха – правозахисник, фахівець зі стратегічних і кризових комунікацій, який опікується питанням децентралізації вважає, що для завершення реформи децентралізації необхідно надати громадам можливість керувати своїми коштами. На його думку треба реалізувати загальносвітовий принцип оподаткування, «де з’явилося – там і лишилося». Ще одним джерелом значних надходжень до місцевих бюджетів має стати туризм, який наразі має не найкращий розвиток.

«У Запоріжжі є фантастичний об’єкт – замок Попова і він занедбаний та розвалений, але він має потенціал. Таких об’єктів по країні безліч, вони не обліковані», – резюмує Дмитро Наталуха.

Крім презентації плану реформування держави, на зустрічі були представлені кандидати у народні депутати, яких «Слуга народу» висуває по мажоритарним округам. Як зазначили представники молодої політичної сили, вони тільки зараз пізнають брудні методи ведення кампанії їх конкурентів. Серед них – використання бренду президентської партії та кандидати-дійники. Через подібні дії у «Слузі народу» вважають з необхідне публічне представлення своїх кандидатів.

Після завершення офіційної частини, присутні мали можливість поставити питання експертам та кандидатам. Серед іншого, люди запитували про вищу освіту, конкретні пропозиції команди щодо децентралізації та те, як податкова лібералізація вплине на наповнюваність бюджету.