Газова криза: заплати Фірташу, заплати за Фірташа

Поділитися:

З перших днів нового року Україну сколихнули «тарифні» протести. 1 січня синхронно і відчутно зросли ціни на газ, тепло, електроенергію. Обурені громадяни перекривали дороги та тимчасово захоплювали органи влади, опозиційні політики почали будувати стратегії перезавантаження влади, а сама влада заходилася панічно шукати бодай якісь виходи. Що ж відбулося насправді та хто в цьому винен?

Найбільш відчутним для українців стало подорожчання газу і пов’язаного з ним теплопостачання. З 1 січня один кубічний метр «блакитного палива» у постачальників почав коштувати від 6,99 грн до 10,9 грн. А ще у грудні найнижча ціна становила 6,3 грн, а найвища — 9,92 грн. В середньому вартість лише за місяць зросла на 1 грн, тобто більш ніж на 10%.

Додалося до цих поганих новин і вибухове зростання тарифів на доставку (розподіл) газу. В залежності від регіону і компанії-оператора вартість цієї послуги зросла в півтора-два рази. Наприклад, ПрАТ «Уманьгаз» підняв ціну з 1,2 грн до 2,5 грн за кубометр на місяць, ПрАТ «Коростишівгаз» на Житомирщині — з 1,02 грн до 2,1 грн тощо.

Тобто разом за кубометр газу та його доставку 1 січня українець став платити приблизно на 20% більше, ніж 31 грудня.

Втім, причини збільшення цих двох тарифів — різні. Проте одного походження — корупційно-олігархічного.

Ринок — працює, олігарх — ні

В першу чергу варто зазначити, що подорожчання самого енергоносія частково пов’язано з об’єктивними факторами. Наприклад, взимку зростає попит на природний газ, а відповідно росте і ціна. Також виросли й світові ціни на «блакитне паливо» — приблизно в 1,5 раза з липня. Про економічні причини говорять і самі постачальники. Проте це не означає, що зростання тарифів було неминучим… 

Півроку тому в Україні запрацював вільний ринок газу. Споживач тепер може обирати з кількох варіантів, у кого газ купувати та за якою з запропонованих цін. Вже зараз в країні таких постачальників більше ніж 50: по 2-4 в більшості областей — і ця кількість тільки зростатиме.

З іншого боку, і бізнесмен тепер майже вільний у встановленні цін. Проте при реальній та здоровій конкуренції він буде зацікавлений не підвищувати, а знижувати тариф, щоб переграти своїх суперників на ринку.

Зараз, в кризовий момент, очікувано стає популярною думка, що «ринок не працює». Насправді правильніше було б сказати, що ринок газу в Україні так повноцінно і не запрацював. 

«Кабмін вирішив зараз встановити ціну на кубометр газу на рівні 6,99 грн. Якщо подивитися на тарифи різних постачальників газу, ми побачимо, що 6 найдешевших пропозицій – від 6,99 грн до 7,22 грн. Ринок газу за пів року сам почав пропонувати такий рівень цін, який Кабмін хоче встановити штучно. Тобто ринок працює! Не працюють «облгази» та «газзбути» Дмитра Фірташа, які мають найвищі тарифи та обкрадають людей!», – зазначає Марк Савчук, експерт в газовій галузі та радник партії «ДемСокира» з питань антикорупції.

Але навіть попри прихід кількох десятків нових постачальників, дійсно приблизно 2/3 ринку продовжує утримувати «Регіональна газова компанія» — група так званих облгазів та газзбутів, що контролюється олігархом Дмитром Фірташем. Таке становище навіть в умовах вільного ринку все ще дозволяє йому впливати на ситуацію.

Помилки минулого

Переконатися в тому, що монополії та відсутність вільного ринку точно не приносять користь, можна на іншому тарифі — за розподіл газу. Там також переважають облгази та газзбути Дмитра Фірташа, в більшості регіонів маючи монополію на доставку енергоносія. І в цій галузі зростання цін відбувається зовсім нахабно.

НКРЕКП затвердила це здорожчання доставки газу ще влітку. В це підвищення тарифів облгази без зайвих сентиментів проштовхнули компенсацію за нібито «недоотриманий прибуток» в попередніх роках, починаючи з 2015 року. Не зважаючи на те, чи були втрачений якийсь прибуток, такі дії виглядають як спроба перекласти на сьогоднішнього покупця хліба вартість вчорашнього зіпсованого тіста.

І майже в усіх облгазах тепер компенсації витрат за попередні періоди складає 40-60% загального очікуваного прибутку. Олег Діденко, ексдиректор державної компанії «Газ України», ще влітку, коли приймалась постанова про збільшення тарифів, оцінював переплати споживачів у більш ніж 6 мільярдів грн за 2020 рік!

Але Дмитру Фірташу ці гроші можуть знадобитися вже скоро. Якщо олігарх, як припускають наближені до влади люди, домовиться з Офісом президента чи Кабміном про сплату своїх боргів перед «Нафтогазом», то українці завдяки новим тарифам облгазів та газзбутів якраз оплатять ці зобов’язання.

Мільярди вивітрились

Газовий ринок України досі лишається непрозорим, відкритим для махінацій та слабким перед впливом олігархів.

Так, наприклад, рівень виробничо-технологічних втрат/витрат (ВТВ) в газорозподільних мережах України досі є одним з найвищих ледь не у світі. Тобто на думку газового бізнесу і чиновників, в українських газотранспортних системах під час експлуатації, налаштування та ремонтів газорозподільних мереж, а також через аварії та зношеність обладнання втрачається найбільший обсяг «блакитного палива».

«Очікуваний обсяг ВТВ регулятором встановлений в Україні на рівні 6%, — пояснює Марк Савчук. — Хочете знати який середній цей рівень в інших країнах з нормальними мережами? 1,5%! В дуже поганих мережах — 3%. У Великобританії — менше ніж 1%. Я думаю, що 3% з наших 6% просто „намальовані“, вигадані. Хоч ми й вимушені платити за них. Це навіть чудова схема: споживачі платять за газ, який не отримали, а ти маєш змогу перепродати його ще раз».

НКРЕКП, до речі, затвердила на 2021 рік об’єми очікуваних ВТВ в об’ємі 1,4 мільярда кубометрів! В перерахунку не тарифи для споживачів — це близько 10 млрд грн!

І це все лише частина олігархічних зловживань на газовому ринку. Одних проблемних заборгованостей теплокомуненерго та газзбутів (половина яких — Дмитра Фірташа) перед НАК «Нафтогаз» — на 60 млрд грн!

Загалом, як бачимо, галас довкола зростання тарифів на газ цілком виправданий. Проте адресувати його варто не лише владі, але й олігархам. І вимагати не тільки миттєвого штучного зменшення тарифів, але й вигнання «найвпливовіших людей країни» з енергетичної галузі.