Слуга Мотору: «Мотор Січ», «Слуга народу», Зеленський, Богуслаєв – що спільного?

Поділитися:

Народний депутат В’ячеслав Богуслаєв, фактичний власник «Мотор Січі», не був у реальній опозиції до жодної влади. Максимум, на що він був «здатний» – нейтралітет (як у випадку з президентством Петра Порошенка), проте навіть такої позиції вистачало для комфортного співіснування з владою, яке включало, наприклад, свободу «дружніх» візитів промисловця до Росії попри участь підприємства в укріпленні обороноздатності країни.

Але і влада, і політики, які збиралися до влади прийти, завжди відповідали В’ячеславу Богуслаєву взаємністю. Минулого року на «Мотор Січі» з нардепом зустрічались зокрема Олег Ляшко, Сергій Тарута, Юлія Тимошенко, цього року – Юрій Бойко… Не дивлячись на політичні розбіжності, всі ці діячі при нагоді хвалять «Мотор Січ» і її власника та обіцяють всебічну підтримку держави. Дайте тільки прийти (залишитися) до влади.

«Слуга народу» повз взаємні теплі стосунки з «Мотором» також не пройшла.

І перші відчутні сигнали певних домовленостей з’явилися у запорізькому інформаційному просторі приблизно через місяць після перемоги Володимира Зеленського у 2 турі президентських виборів.

 

Запорізька область для «Мотора»

У травні в Запоріжжі почали говорити про персону нового очільника обласної державної адміністрації. Як відомо, повноваження голів ОДА завершуються разом з переобранням президента, колишньому губернатору Костянтину Брилю вже офіційно з Києва повідомили про відставку, але заміни досі немає. Тим часом місцеві ЗМІ намагаються передбачити персону нового голови ОДА і постійно у цих прогнозах і кулуарних чутках кандидатура з «Мотору» з’являлася «на горизонті».

Інформацію про те, що новий голова області прийде з авіапідприємства також підтверджували інсайдери. 23 травня було названо  ім’я Анатолія Малиша – директора із зв’язків з громадськістю ВАТ «Мотор Січ», який фактично довгі роки відіграє роль комунікатора з місцевою владою і місцевими групами впливу. Згодом, 28 травня з’явилася інформація, що на вищому рівні замість кандидатури Малиша розглядають Олексія Басова, депутата Запорізької міської ради та керівника одного з відділів «Мотор Січі». Проте ця кандидатура на той момент не знаходила підтримки у тих самих «місцевих еліт», а саме – представників олігарха Рината Ахметова.

Уже 7 червня Запорізький бізнесмен Євген Шевченко, який був довіреною особою Володимира Зеленського по 75 округу Запоріжжя на президентських виборах, повідомив, що нового очільника Запорізької області уже обрано. Шевченко зазначив, що новий голова ОДА буде із Запоріжжя і «багато кому відомий, але не всім». Водночас ім’я потенційного очільника області довірений президента не назвав.

Всього через чотири дні після заяви довіреного президента, Зеленський звільнив Костянтина Бриля із займаної посади. Разом з Брилем попрощалися з посадами очільники ще ряду регіонів.

 

Лояльність в обмін на округ

Парламентські вибори 2019 року можуть відкрити дорогу у Раду багатьом вихідцям та мешканцям Запорізької області. Тільки «Слуга народу» Зеленського може за списками завести до ВР 4 запоріжан. Один з них є Кунаєв Артем, ймовірно, близький до «моторівської» групи впливу.

За даними Liga.net Артем Кунаєв є заступником голови управління по маркетингу та продажу вертольотної техніки компанії «Мотор Січ», але підтвердження цієї інформації в офіційних і відкритих джерелах знайти не вдалось.

Проте, більш цікава ситуація з мажоритарниками партії Зеленського у Запоріжжі. Поки офіційно не було названо кандидатів по одномандатним округам, багато хто вважав, що від «Слуги народу» по 77 округу (Шевченківський, частина Олександрівського району Запоріжжя, – прим ред.) піде сам Богуслаєв, але ця інформація скоро була спростована. Почесний президент «Мотор січі» вирішив балотуватися самовисуванцем.

Однак для «моторівців» округ все ж знайшовся. 21 червня партія Зеленського офіційно назвала своїх мажоритарників, серед них опинився Генаді Касай – генеральний директор Палацу спорту «Юність», в минулому – керівник спорткомплексу «Мотор Січі» та очевидно брат одного з членів Наглядової Ради «Мотор Січі» Павла Касая.

Більше того, у Word-файлах з програмами кандидатів, що опубліковані на сайті ЦВК, і у Богуслаєва, і у Касая збігається організація, зазначена у даних файлів – Motor Sich у обох.

На вибори в цьому ж, 74-му окрузі, не пішов бізнесмен Артур Гатунок, який до цього вів дуже активну кампанію в Комунарському районі (борди, громадська приймальня тощо). Підприємець пояснив це тим, що у Раді не знизилася кількість народних депутатів і вони не втратили недоторканість. Втім, в цій історії маємо ще один збіг, вартий уваги – структури, близькі до «моторівців» є партнерами пана Гатунка у його новому масштабному проекті будівництва розважального комплексу на березі Дніпра.

Але і до вищезгаданого 77 округу лишилися питання. «Слуга народу» дійсно виставила свого кандидата, який, по ідеї, має жорстко протистояти Богуслаєву. Про це «Гетьмана» запевняли спочатку голова «Слуги народу» Дмитро Разумков, а згодом в своєму інтерв’ю і сам кандидат – Сергій Штепа. Проте «побоювання» цілком зрозумілі: проти почесного президента «Мотор Січі», героя України, одного з найбагатших українців, власника телеканала, газети та ще купи всього В’ячеслава Богуслаєва «виставили» молодого політика-початківця.

Проте парадоксальним чином сам візит Дмитра Разумкова до Запоріжжя, під час якого він і запевняв у «серйозності намірів», скоріше опосередковано підтвердив наявність «стратегічних домовленостей». Голова «Слуги народу» в той день в Запоріжжі, як одному з центрів промисловості, відвідав лише одне підприємство – «Мотор Січ». Політик «гуляв» підприємством, фотографувався «у першому українському гелікоптері» і все це у супроводі самого почесного президента заводу.

«Наша політична сила та наші кандидати у народні депутати зацікавлені, серед іншого, у розвитку аерокосмічної галузі та авіаційні галузі. Я не вперше був на «Мотор Січі», вважаю що це хороше підприємство. Вдячний керівництву заводу за те, що там працює багато запоріжан, їм платять достойні заробітні плати. Проте будемо підтримувати лише своїх кандидатів, про «злив» округів та зняття кандидатів не йде мова. Сподіваюся, що наш кандидат на 77 окрузі переможе, – сказав Дмитро Разумков згодом під час прес-конференції.

 

А це все для чого

Таким чином, враховуючи популярність «Слуги народу» і самого Богуслаєва в «рідному» окрузі, «моторівці» можуть отримати в майбутньому парламенті три мандата: по одному на самого героя України, кандидата від «Слуги народу» на 74-му окрузі і кандидата від «Слуги народу» по списку. Чи можемо вже писати: від «Слуги народу» та «Мотору»?

Це начебто незначна за кількістю група, але її може бути достатньо для досягнення «локальних» цілей та рішення деяких проблем «моторівців».

По-перше, зрозуміло, що значок народного депутата для В’ячеслава Олександровича – просто маленька страховка від потенційних неприємностей. А розширення представництва «моторівців» в парламенті – ще й додатковий вплив на місцеву політики – тим більше, в поєднанні з лояльним губернатором (і чи не до результатів виборів чекає президент з цим призначенням?).

По-друге, «Мотор Січ» активне життєздатне підприємство, яке регулярно «радує» новими розробками. Чого тільки вартий перший український гелікоптер «Надія». Однак подальша робота компанії дуже сильно залежить від влади. Як і вирішення її проблем, яких зазвичай також вистачає.

Серед таких – розслідування СБУ щодо продажу Богуслаєвим частини акцій стратегічного підприємства китайцям у 2018 році. За наявними у СБУ даними, представники іноземної компанії розбудовують сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планується перенести українське виробництво та передати технології. Зараз публічна складова процесу з обшуками та озброєними СБУшниками на заводі минула, але ніхто не знає, чи буде ще одна «активна фаза» провадження.

Ще одна неприємність з якою доводиться жити В’ячеславу Богуслаєву – формальна втрата цінного активу – стратегічного машинобудівного заводу на непідконтрольній частині Донецької області. Завод «націоналізували» бойовики. Проте риторика президента про «курс на мир» може означати для Богуслаєва близьке повернення цінного майна.

Михайло Євграфов

Читайте також:

• Запорожці — в списках партій: хто буде «слугами народу» від Запоріжжя?

• Запорізький аеропорт готують до передачі Ахметову – депутат Запорізької міськради

• Андрій Богдан про “людей Богуслаєва” серед “слуг народу”: “Це пропозиції обласних штабів. Ми не можемо з центру призначити в Шепетівку народного депутата. Ми не знаємо, де вона знаходиться”