Стало відомо звідки “злили” персональні дані українців, якими, серед іншого, торгували у телеграмі

Поділитися:

Через витік персональних даних, який стався у травні цього року, правоохоронці провели 36 обшуків затримали одну особу, провели 36 обшуків та відкрили 34 кримінальні справи. У найближчі тижні планують провести нові операції, оголосити 29 підозр і заблокувати 9 Telegram-каналів. Крім того, було встановлено джерела витоку інформації (державного сервісу “Дія” серд них немає”.

Про це йшлося на брифінгу Мінцифри, поліції та СБУ щодо перших результатів розслідування витоку та розповсюдження персональних даних громадян та спецоперації “Дата”, у рамках якої шукали кібер-злочинців.

Як проходила спецоперація “Дата”

Перший заступник голови департаменту кіберполіції Сергій Кропива розповів, що спецоперація по припиненню торгівлі данними тривала 10 днів у десяти областях України. Загалом було проведено 36 обшуків та відкрито 34 кримінальні справи. Також було встановлено злочинну діяльність 25 осіб та вручено 8 підозр.

За словами поліцейського, через популярність ситуації соцмережах та ЗМІ, з’явилося багато фейкових “продавців” даних у телеграмі. Вони просто виманювали гроші у людей, але жодної інформації не надавали. Через це поліція відкривала провадження як по шахрайству так і по торгівлі персональною інформацією. 

Кропива зазначив, що наразі триває досудове слідство і він не може конкретно назвати компанії та організації з яких стався витік інформації, але окреслив сфери їх діяльності. Зокрема це були страхові, та логістичні компанії, приватні та державні банки, та бази даних держорганів. Також до витоку даних були причетні посадовці, які мають доступ до держреєстрів. Зловмисники просили від 1 тисячі гривень за частку інформації до 10 тисяч доларів за всю базу даних.

Кого упіймали

Зокрема у Києві упіймали адміністраторів телеграм-боту UA Baza, через який продавали персональні дані українців. Також затримали співробітника приватної компанії, який  мав доступ до тамтешньої бази даних та хотів продати її за 10 тисяч доларів.

У Одеській області затримали посадову особу, яка отримала доступ до реєстрів страхових компаній. Використовуючи інформацію з них зловмисники виготовляли підроблені водійські посвідчення та продавав їх через месенджери. Також у Одеській області знайшли осіб, які збирали та продавали інформацію з банківських установ.

Також Сергій Кропива розповів про затримання у Донецькій області хакера, який зламав один з міжнародних маркетплейсів та вкрав клієнтську базу. Після викрадення він намагався продати отриману інфу конкурентам компанії. А у Запорізькій області спіймали злочинну групу, яка під виглядом продажу персональних даних просто виманювала гроші у людей.

Чиатйте також:

• Відеопіратство в Україні приносить власникам близько 500 мільйонів гривень на рік

• Україна потролила Росію у твіттері: назвала “токсичним колишнім”

• TikTok Олега Ляшка: що там відбувається, що можна подивитися, чи варто підписуватися