“ТРЦ Кальцева” – це норма, а “діснейленд” на Хортиці – ні. Відомий бізнесмен прокоментував гучні проекти в Запоріжжі

Поділитися:

Співвласник групи компаній HD-group (донедавна — «Хлібодар») та низки об’єктів комерційної нерухомості в Запоріжжі (зокрема ТРЦ “Аврора” та комплексу колишнього заводу “Гамма”) Борис Шестопалов в інтерв’ю “Гетьману” дав оцінку гучним проектам так званого “ТРЦ Кальцева” та великого розважального комплексу на Хортиці.

— Мені здається, навколо цього проекту [ТРЦ компанії Володимира Кальцева в центрі міста] дуже багато «наносного». Чи добре саме по собі будівництво ТРЦ? В будь-якому випадку такі проекти йдуть на користь місту: важко навіть порахувати, скільки інвестицій загалом буде залучено і скільки нових робочих місць створено. Вочевидь, будь-яке будівництво буде пов’язане зі зміною екосистеми. Але і не розвиватися, не будувати зовсім нічого теж не можна!

Мені відомо, що проект цього ТРЦ передбачає також і створення ландшафтного парку, який за кількістю дерев та рослин має повністю «компенсувати» ту частину зеленої зони, на якій планується будівництво.

Отже ТРЦ не має бути зданий в експлуатацію і розпочати свою роботу, поки цей парк не буде створено відповідно до обіцянок забудовника.

У міської влади є достатньо інструментів, щоб домогтися виконання цих зобов’язань під контролем громадськості. Звичайно має бути діалог і компроміс між владою, бізнесом та громадськістю. Без спекуляцій з кожного боку. Але все одно маємо розуміти, що будівництво в місті — це добре, реалізація подібних проектів — це добре, інвестиції виводитимуть Запоріжжя на новий рівень. А поки що на сьогодні, як вам відомо, великі забудовники розглядають Запоріжжя для своїх проектів ледь не в останню чергу, а тим часом місто пасе задніх і за кількістю комерційної, і за кількістю жилої нерухомості на душу населення.

Але ось що мене обурює, так це постійні розмови щодо можливості активного розвитку розважальних зон на Хортиці! Я розумію, що в Києві діє «турборежим», але правовий нігілізм при цьому іноді просто зашкалює… Всім відомий статус Хортиці: це — заповідна земля, на території якої заборонена господарська діяльність. Так, є кілька баз відпочинку, де можна було б створювати якийсь розважальний бізнес, але знову ж таки з суворим дотриманням екологічних норм. Розумієте, створити чи відновити парк в центрі міста можна, а ось відтворити реліктову Хортицю — неможливо. Не кажучи вже про те, що Хортиця протягом двох тисячоліть була ритуальним і сакральним центром. Якщо казати про туризм, то ніякими парками розваг туристів не здивуєш, на відміну від заповідника і унікального історичного місця в центрі міста.

До того ж, мені не зрозуміло, навіщо залучати інвестиції в центр розвиненого міста, а не туди, де ці інвестиції справді потрібні. Кирилівка, Генічеськ, Бердянськ: азовське узбережжя має дуже великий потенціал, але при цьому і роками не вирішені проблеми. З постачанням води, каналізацією, транспортною інфраструктурою. Там вже створені сучасні бази відпочинку, готелі, аквапарки… Суперпроекти! Чому б не продовжувати розвивати це і не направляти інвестиції туди? Подивіться на історію Лас-Вегасу: гроші направили фактично «в пустелю», туди, де не було майже нічого, але був великий потенціал.