Буряк VS Рябцев: історія запорізького протистояння

Поділитися:

Результати соціологічних опитувань свідчать, що з 10 кандидатів на посаду міського голови Запоріжжя лише троє є реальними претендентами на посаду: діючий міський голова Володимир Буряк, якому можуть нав’язати боротьбу кандидат від «Батьківщини», депутат Запорізької міської ради Віталій Рябцев та кандидат від «Слуги народу», заступник голови ОДА Віталій Тишечко.

Проте боротьба Віталія Тишечка проти Володимира Буряка триває лише приблизно місяць. Донедавна він як член фракції «Нової політики» входив до більшості Запорізької міської ради, яка Володимира Буряка… незмінно підтримувала своїми голосами. На відміну від цього, Віталій Рябцев є опонентом Володимира Буряка від самого його обрання, і навіть трохи більше.

«Гетьман» вирішив згадати найбільш важливі та яскраві події головного політичного протистояння міської політики Запоріжжя минулих 5 років.

17 грудня 2015 року, можна сказати, народилась нова міська влада в Запоріжжі: міська рада обрала секретаря, узгодила заступників новообраного мера Володимира Буряка, призначила голів депутатських комісій та склад виконкому.

В цей день фактично проявила себе коаліція, яка майже на 5 років стане опорою мера та визначатиме політику місцевої влади: найбільшу фракцію «Опозиційного блоку» (тісно пов’язану з «ахметівською» фінансово-промисловою групою) посилили «Нова політика» (представники «моторівської» групи) та «Наш край» (здебільшого колишні «регіонали», що об’єдналися навколо екс-секретаря міськради Володимира Кальцева).

Тоді ж стало зрозуміло, хто піде у жорстку опозицію до сформованої влади. Про це повідомили фракції «Батьківщина» та УКРОП. Частину сесії вони бойкотували роботу ради, символічно витягнувши свої картки для голосування, а також фіксували численні процедурні порушення. Головною причиною такого протесту були зухвалі дії новоствореної коаліції та ігнорування вимог всіх політичних сил. Згодом це стане «правилом» Запорізької міської ради: заяви, зауваження, вимоги опозиції ігноруються, депутати поза більшістю піддаються психологічному тиску.

Вже наступного дня, 18 грудня 2015 року, один з депутатів «Батьківщини» Віталій Рябцев дав інтерв’ю, в якому підвів підсумки засідання міськради, які багато в чому виявилися пророчими:

«Вочевидь „ахметівські“ вирішили повністю підпорядкувати собі місто Запоріжжя… Фактично адміністрація „Запоріжсталі“ переїхала в мерію. В сесійній залі була спроба — частково успішна — провести засідання під диктовку „Опозиційного блоку“ і запоріжсталівського менеджменту, який сидів у депутатських кріслах».

Однак в тому ж інтерв’ю Віталій Рябцев вперше кидає і персональний «виклик» Володимиру Буряку: заявляє про особисту відповідальність мера за порушення процедур та законів.

«Міський голова Володимир Буряк почав свою роботу з цілої низки порушень Закону і регламента міськради. І взагалі продемонстрував чи то нездатність, чи то небажання слухати депутатів, йти на компроміси, підтримувати переговорний процес».

29 лютого 2016 року Віталій Рябцев пояснив, чому для запоріжці мають високі тарифи за житлово-комунальні послуги, звинувативши мера і провладну команду в здирництві:

«Навіть нам, депутатам, намагаються згодувати брехню про те, що „зла“ НКРЕ встановлює кабальні тарифи, а ми на це не можемо вплинути. Так, справді НКРЕ встановлює, але ж розрахунки для комісії готують тут, в Запоріжжі. Дуже зручна позиція: „намалювати“ вигідні для себе тарифи, а потім у всьому звинувачувати Київ».

Так розпочиналося і продовжувалося протистояння Віталія Рябцева і Володимира Буряка, а особливо жорстким воно стало в 2019 і 2020 роках.

1 липня 2019 року Віталій Рябцев повідомив про направлення в НАБУ і ДБР документів щодо злочинів команди Володимира Буряка. Окрім міського голови депутат звинувачував його заступників Анатолія Пустоварова і Сергія Мішка, а також іншого депутата міськради — Руслана Божко.

Серед перелічених вірогідних злочинів: закупівля автобусів за завищеними цінами, монополізація ринку вивезення сміття, розміщення політичної агітації без вихідних даних на комунальних бігбордах, нарощування міських боргів.

«Якщо Анісімов (запорізький „смотрящий“ часів Януковича, — Прим. ред.) витрачав зароблені гроші міста, то Буряк зі своєю командою залізли у кишені майбутньому Запоріжжя», — констатував Віталій Рябцев.

Невдовзі після цього Володимир Буряк анонсував судовий позов проти Віталія Рябцева — але нібито не у відповідь на звинувачення у корупції та неефективності, а за образу честі і гідності.

6 липня 2019 року Віталій Рябцев виступив з ініціативою дострокового відкликання Володимира Буряка. Причиною депутат назвав корупцію і розкрадання бюджету, а в якості процедури — збір підписів. Такий механізм дійсно існує, якщо обраний мер був самовисуванцем.

«Гроші змінюють слабких духом чиновників… І зміни ці здебільшого не на краще… Така трансформація відбулася з мером Буряком та його командою», — написав депутат.

18 липня 2019 року СБУ повідомила про перевірку інформації щодо підкупу виборців в Запоріжжі, зокрема «Опозиційним блоком», від якого балотувався до Верховної Ради Володимир Буряк. Ініціював це розслідування спецслужби Віталій Рябцев.

1 жовтня 2019 року Віталій Рябцев пропонував усунути з посади заступника мера Анатолія Пустоварова, якого Володимир Буряк називав зокрема і членом своєї команди на парламентських виборах.

«За період його роботи він неодноразово був причетний до корупційних скандалів, схем, які носили публічний характер та були висвітлені у ЗМІ. — йшлось у пояснювальній записці проекту. — Остання ситуація із „Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги міста Запоріжжя“, в якій окрім питань реорганізації, ще є питання стосовно „схеми“ тіньового заробітку головного лікаря установи».

В листопаді 2019 року Віталій Рябцев назвав місцеву владу за часів Володимира Буряка найбільш корумпованою — так депутат відреагував на розслідування про «новий золотий офіс» в Запоріжжі.

Навесні 2020 року Віталій Рябцев неодноразово критикував діючу владу за неефективні кроки у попередженні поширення коронавірусу, зокрема і щодо розтрати кредитів, які брались нібито для цієї боротьби з епідемією.

13 травня 2020 року Віталій Рябцев запропонував запоріжцям об’єднатись у «третю силу», що стане одночасно альтернативою і партії «Єднання» з Володимиром Буряком на чолі, і «Слузі народу»: «Судячи з усього, нас знову намагаються поставити перед вибором АБО-АБО. Обирати між збанкрутілою центральною владою або місцевими крадіями? Я проти цього».

Протягом літа 2020 року в Запорізькій міській раді пройшла низка обшуків і затримань чиновників, яким також надав розголосу Віталій Рябцев.

В серпні 2020 року Віталій Рябцев повідомив про бажання мера і міської ради під завершення каденції  «протягнути» близько 200 «земельних» рішень.

1 жовтня 2020 року Віталій Рябцев констатував, що за 5 років Запоріжжя пройшло шлях від депозитів у сотні мільйонів до мільярдних боргів.

25 жовтня, в день виборів мера та депутатів місцевих рад, відбудеться новий етап протистояння представника «Батьківщини» Віталія Рябцева і діючого мера Запоріжжя Володимира Буряка.